به کجا چنین شتابان؟
سلام
چرا؟
واقعا چرا؟
تا حالا منطقی فکر کردید؟
چرا وقت خودتون رو تلف می کنید؟

چرا ؟

هدف شما چیست؟

چرا فعالیت نجومی می کنید؟
تفریح!
اگر می خواهید با نجوم تفریح کنید من پیشنهاد می کنم چند تا بازی کامپیوتری تهیه کنید. بهترین و کم خرج ترین تفریح!
از نجوم چه می خواهید؟
شهرت؟ ثروت؟
اگر شهرت و ثروت می خواهید باید بدونید که خیلی از افراد مشهور و ثروتمند تمام دارایی های خودشون رو روی نجوم سرمایه گذاری کردند و آخرش هم ....
از نجوم پول می خواهید؟ (باید بگم که: گشتم نبود، لطف کنید بیهوده نگردید که نیست. البته امتحانش مجانیه)
آیا دوست دارید مدیر انجمن نجوم شهر یا استان خود شوید؟
(بهتون قول می دم که آخرش با کلی دغدغه و مشکلات فراوان اسعفا می دهید و نتوانستید توقعات همه رو بر طرف کنید)
آیا دوست دارید که در تمام مسابقات و رقابت ها رتبه نخست را کسب کنید؟اول باشید؟ بهترین باشید؟
( یک سوال: تمام بگزیده های ماراتن ها و کلیه رقابت ها رو در نظر بگیرید؟ الان کجا هستند؟ چه کار می کنند! اگر خیلی خبره و زرنگ باشید سالی یک یا دو بار برای داوری در رقابت ها دعوت می شوید! آیا اهداف شما این است؟)
چرا نجوم در کشور ما تولید علم ندارد؟
(میانگین سنی بهانیه ای بیش نیست!)
آیا واقعا اهداف شما این هاست!
اگر همچین هدف هایی دارید پیشنهاد می کنم، سریعا نجوم رو کنار بگذارید و موجب دردسر برای خود و خانواده خود نشوید!
بیاید از پروژه های کوچک شروع کنید؟
بیایید حرکت ماه رو یک ماه ثبت کنید؟
بیاید اهله های زهره رو ثبت کنید؟
در یک گوشه بنشینید و بدون هیچ شهرتی فعالیت کنید!
واقعا بیاییم این سوال رو از خودمان بپرسیم
به دنبال چه می گردیم؟!

پاسخ
سلام جناب شیر مردی

بی شک خیلی از ماها کار هایی رو انجام دادیم که خیلی می تونه برای کشور ما مفید باشه
باهات کاملا موافقم

می دونی... یه وقت هایی خیلی دلخور می شم شما می گی که نجوم تو کشور علم نیست من می گم نه تنها علم نیست بلکه مافیا هست
شما ؛ آقای جعفری زاده ی عزیز خیلی راحت درک می کنید که منظوره من چی بوده و هست. هم این مسائل باعث شد که پوریا ناظمی هم از فعالیت هاش کم کنه

اما همه این خستگی ها وقتی که می بینی یه بچه کوچولو بهت می گه : عمو جون این سیاره مشتری که می گی کجاست ؟ همه از بین می ره
می دونی که دارم از چه لذتی عظیم صحبت می کنم؟ اون وقت فکر می کنی که یه آدم موثر برای جامعه هستی....

آره محسن جان به کجا چنین شتابان .......... اما به سرعتش می ارزه
پاسخ
امیدوارم در کاری که واقعا دوست دارید و لذت می برید موفق باشید.
یک سوال
( آیا آدم باید تبدیل به ماشین برنامه های عمومیه نجومی بشود و فقط به ترویج علم چند صد سال قبل فکر بکنه؟!)

پاسخ
Star نوشته: امیدوارم در کاری که واقعا دوست دارید و لذت می برید موفق باشید.
یک سوال
( آیا آدم باید تبدیل به ماشین برنامه های عمومیه نجومی بشود و فقط به ترویج علم چند صد سال قبل فکر بکنه؟!)

نه اصلا اینجوری نیست؛ توجه داشته باشید که وقتی زیر ساخت ها قوی باشه دیگه نیاز به برنامه های ترویج علم نیست اما تا وقتی مدیر یک ارگان هنوز درک این رو نداره که شب رصدی باید خارج از ساعات اداری باشه ما هنوز باید به برنامه های ترویج علم صد سال پیش فکر کنیم. می دونید چرا؟ چون باید زیر ساخت این حاضر بشه تا نجوم از تفریح به علم برسه و برای انجام این کار نیاز به پروسه قوی هست که از طریق برنامه های ترویجی انجام می شه. درست نمی گم؟
پاسخ
مدارس - کتاب های علوم و معلمان علوم بهترین گزینه ها برای آموزش هستند.
در ضمن وقتی به مطالب قبلی من رجوع می کنید می بینید که هیچ مخالفتی با کلاس های علمی نجوم نداشتم.
بلکه موافق هم هستم.
افرادی زیر ساخت ها را درست می کنند که دسترسی به منابع مالی قوی و یا پست های کلیدی نظام رو داشته باشند.
با وجود تمام این تفاسیر احمد جان دوست و همکاری خوب و گرامی از صمیم قلب آروزی موفقیت برای شما دارم.
هم در برنامه های عمومی و هم در برنامه های علمی و بویژه در تصحیح زیرساخت های نادرست جامعه.

پاسخ
هیییی هییییییییییییییییییی دست رو دلم نذار که خونه !!!

ما ها دوست داریم کشف کنیم ! ناشناخته ها رو بشناسیم و یه نتیجه ی جدیدی بگیریم !! این کار خیلی لذت بخشه !!
اما حیف که ما به تحصیلات مورد علاقمون نرسیدیم
100 تا رشته زدم که 45 تاش فیزیک بود ( روزانه و شبانه - داغون داغون ) اما در نیومدم !! بجاش صدمین رشته یعنی ریاضی محض در اومدم !!! زرشک
حالا به نظر شما از این 2000 نفری که قبول شدن فیزیک چند درصدشون اصلا به این رشته علاقه داشتن یا برای خودشون برنامه ای داشتن !!!
یه مشت آدم بیخود که فقط به این امید میرن فیزیک که ارشدشون رو توی رشته های مهندسی ادامه بدن اما بعد از چهار سال دست از پا دازتر پشیمون میشن!! خب مگه مرض داری جای ما رو هم میگیری ؟ ما که علاقه داریم ، هدف داریم ، برنامه داریم و..... ! این چه سیستم آموزشی است که تو توی 4 ساعت فقط وقت داری کل زندگی تو این ور و اونور کنی ؟!

نمی دونم پیش خودشون چی فکر کردن !
پاسخ
موضوع پستی که دادید سوالهای بیشتری پیش می آورد. امروزه همه به دنبال این هستند که بدانند نتیجه‌ی کارشان چه می شود!! به دنبال این هستند که از کارشان سود ببرند ( که جایز و اساسی است ). اما این را باید مدنظر قرار داد که در هر زمان و هر مکان می توان از کاری که انجام می دهید لذت ببرید.
من نمونه ای از کار ترویجی که در طی چند روز را داشتم برایتان می نویسم، اما آیا باید حتماً به دنبال این باشم که چه خواهد شد؟؟؟
حرکت از اهواز به سمت شهرکرد، از شهرکرد به اصفهان، از اصفهان به آباداه، از آباده به اقلید، از اقلید به آباده و بلعکس!!!!
در این چند روز برنامه هایی که داشتم شامل موارد زیر بود :
1- پی گیری مسائل مربوط به پروژه‌ی کاروان گالیله در استان چهارمحال و بختیاری
2- در اصفهان بررسی وضعیت یکی از انجمنها و دادن راه کار
3- برگزاری شب رصدی در شهر اقلید و نصب یکی از ابزارهای رصدی
4- جلسه با اعضای شورای شهر آباده و افتتاح انجمن ستاره شناسی آباده
خوب این یکی از برنامه‌های من بود. اما همیشه در این سفرها به دنبال این بوده‌ام که از سفر لذت ببرم و به اطرافیانم خوش بگذرد.
اما موضوع پیشنهادی آقای شیرمردی بسیار جالب است و سوالهایی که در سالهای اولیه‌ی کار ستاره شناسی برای من بوجود آورده بود را دوباره تداعی کرد.
جواب من به این است :

شاد باش و از تمامی لحضات کاری و زندگی خود لذت ببرید که این دنیا برای همین بوجود آمده
پاسخ
سلام
برای کار علمی نیاز به تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی نیست.
(خیلی ها بدون داشتن مدرک مرتبط کارهای بزرگی انجام دادند)

- تورهای گردشگری، طبیعت و خارجی .... ( بماند)
زمانی که عنوان علمی رو یدک می کشیم باید کار علمی هم بکنیم.

سن و سال و سابقه هم زیاد مهم نیست.
وقتی آدمی با سابقه و با تجربه تفرشی آدم رو به کار علمی دعوت می کنه نمی تونیم در جواب بگیم که ما هم سال های اول ...

پاسخ
سلام دوستان
بزرگترین سوالی که واسه من پیش اومده و شاید جامع همه ی سوال های دیگم باشه اینه:
هدف از خلقت و آفرینش کاینات و انسان چیست؟؟
که به نظر من تنها<لذت بردن از زندگی> نمیتونه پاسخ گوی این سوال باشه
لطفا نظر بدید-مرسی :wink:
هرکجا هستم باشم-آسمان مال من است!
پاسخ
ميز، صندلی، ظرف میوه و یک ویولون، انسان برای شاد بودن به چیز دیگری نیاز دارد؟

حتماً حدس می‌زنید که این جمله از چه کی‌ست.
[SIZE=1][SIZE=1]...And, it was man's job to understand how it worked[/SIZE][/SIZE]
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان