نظرسنجی: بهترین تلسکوپ از نظر شما
شکستی
0%
0 0%
بازتابی(نیوتنی)
25.00%
3 25.00%
دابسونی
25.00%
3 25.00%
ماکستوف کاسگرین
16.67%
2 16.67%
اشمیت کاسگرین
0%
0 0%
اشمیت نیوتنی
33.33%
4 33.33%
ماکستوف نیوتنی
0%
0 0%
مجموع 12 رای 100%
* چنانچه به گزینه‌ای رای داده اید، با علامت ستاره مشخص گردیده است. [نمایش نتایج]

انتخاب کنید بهترین را......
سلام من میخام یه تلسکوپ بخرم نمی دونم کدوم یکی رو انتخاب کنم Sad خواهش می کنم نظر بدید.
پاسخ
بودجه چقدره؟
در مسابقه خواب برتر در وبلاگ زیر شرکت کنید و جایزه نجومی بگیرید:
http://www.rasadroya.blogfa.com
پاسخ
با نجوم اشنا هستی یا نه؟
اگر یه چیزایی بارته هدفت از رصد رو مشخص کن که برای چه کاری میخوای(عکاسی-اعماق اسمان-سیارات-خورشید-رصد هلال و...)
در اخر بودجتو هم مشخص کن :wink:
پاسخ
دوستان خیالتون راحت نجوم خوب حالیمه و اینکه رصد هم خوب بلدم فقط تلسکوپ شخصی نداشتم بودجه هم تا 2 میلیون دارم.
در جواب سوال دوستمون باید بگم که تلسکوپ رو برای عکاسی حرفه ای می خوام ولی یه جوری باشه که بتونیم یه ماراتن هم باهاش بریم ولی اصلش همون عکاسیه. Smile
پاسخ
برای عکاسی شما باید از تلسکوپهای شکستی و از نوع اپوکروماتیک استفاده کنی.ولی در عکاسی مهم تر از اپتیک سه پایه است چرا چون که بهترین اپتیکها هم روی پایه های لرزان و بی ثبات ارزش یک دوربین دوچشمی کوچک رو هم ندارن.
چون بودجتون برای عکاسی کمه نمیشه اپتیک بزرگی رو در نظر داشت ولی:
1-تلسکوپ شکستی 70 میلیمتری اپو ویلیام اپتیکس که دور و بر 550 تومنه
2-چشمی های ویلیام مدل SWAN
3-چپقی دای الکتریک ویلیام
4-رد دات فایندر
5-سه پایه HEQ5 یا EQ6 PRO
که جمعا در حدود 2250 در میاد.تازه این کمترین اپتیکی بود که میشد در نظر گرفت.از طرفی شما به یه دوربین عکاسی مثل 40D هم احتیاج داری.
در عکاسی بیشترین سرمایه رو باید روی سه پایه و لوازم جانبی مثل چشمی و فیلتر و اداپتور و... کنی
موفق باشی Big Grin
پاسخ
spinoza نوشته: دوستان خیالتون راحت نجوم خوب حالیمه و اینکه رصد هم خوب بلدم فقط تلسکوپ شخصی نداشتم بودجه هم تا 2 میلیون دارم.
در جواب سوال دوستمون باید بگم که تلسکوپ رو برای عکاسی حرفه ای می خوام ولی یه جوری باشه که بتونیم یه ماراتن هم باهاش بریم ولی اصلش همون عکاسیه. Smile
من از اقای تفرشی پرسیدم چون حالت خودم دقیقا مثل شماست.ایشون گفتند شکستی 120 میلیمتر خیلی مناسبه...
اما چشم خودم رو نیوتونی 8 اینچ گرفته...
قلمروی حکومت من در اسمان است "بتهوون"
پاسخ
سلام
من یه تلسکوپ شکستی Sky Watcher‌ 90 mm داشتم. رفتم و یه دابسون اسکای واچر 10 اینچ خریدم (بازتابی). وقتی اونو نصب کردم و رفتم توی حیاط تستش کنم؛ فکر میکردم حالا زمین تا آسمون تفاوت داره و دیگه آخرشه. حتی این تلسکوپ دابسون اسکای واچر که تو ایران نبود و من 2 ماه قبل اونو پیش خريد کردم! یعنی این قدر ذوق داشتم که حاضر شدم 2 ماه بلکه هم بیشتر صبر کنم. فکر میکردم دیگه واقعاً آخرشه.

اما دیدم که فرق چندانی با اون شکستی 90mm نداره!!!،‌ !!!، !!!.

حالا اصلاً دل زده شدم. شنیده بودم شکستی‌ها خیلی بهترند. اما حالا بهم ثابت شد. واقعاً بهترین گزینه یه شکستی آپو کرومات ویلیام اپتیکتس هست. حتی 70 میلیمتره اونم فکر کنم از این دابسونی 10 اینچ بهتر باشه!

شکستی 120mm اسکای واچر که فکر کنم واقعاً عالی باشه.

شکستی ها به نظر خیلی بهتر از بازتابی ها هستند. البته نمیدونم، شاید بازم باید به این جمله بیشتر دقت کنم. "ببینید هدف و خواسته شما از یه تلسکوپ چیست"

در ضمن من تا حالا بیرون شهر نرفتم!. (چون زیاد اهل جمع نیستم و تورهای بیرون شهر با روحیات من سازگار نیست). فکر کنم اگه بیرون شهر برم شاید تفاوت چشمگیر رو بین این دو تلسکوپ حس کنم. ولی نه، بعید میدونم از شکستی 120mm و یا حتی 90mm بهتر باشه.

راستی وقتی این تلسکوپ از اداره پست به خونه رسید و بعد من داشتم نصبش میکردم، اهل خونه فکر کردن من آبگرمکن دیواری! سفارش دادم و کلی بهم خندیدند. باور کنید جدی میگم. اینو باید توی بخش "امان از این مردم کم اطلاع" بذاریم. :wink: :roll:
[SIZE=1][SIZE=1]...And, it was man's job to understand how it worked[/SIZE][/SIZE]
پاسخ
متشکرم.بله تجربه نشون داده کیفیت شکستی ها بیشتره اما بازتابی ها نور بیشتری می گیرن
قلمروی حکومت من در اسمان است "بتهوون"
پاسخ
این نظر سنجی ناقص طرح شده
باید بدونیم از چه لحاظ بهتره ؟
قیمت - کیفیت - استحکام - کارایی - وزن و اندازه
نمیشه که بین این ها بهترین رو انتخاب کرد ، چون هر کدم را بهر کاری ساختند
پاسخ
چون واسه عکاسی می خوان تلسکوپ رو من هم شکستی و هم ماکستوف کاسگرین رو برای عکاسی پیشنهاد می کنم Smile
در مسابقه خواب برتر در وبلاگ زیر شرکت کنید و جایزه نجومی بگیرید:
http://www.rasadroya.blogfa.com
پاسخ