تاپیک جامع ابزار های ستاره شناسی
سلام دوستان
با توجه به ازدیاد سوالات در چند روز اخیر پیرامون اپتیک ها و لوازم ستاره شناسی ، و متعدد و پراکنده بودن بحث ها ، تصمیم گرفتم تا تمامی سوالات و جواب ها را در یک تاپیک جمع آوری کنم.
این کار باعث صرفه جویی در وقت و منابع سایت می شه.
چند نکته :
لطفا به هیچ وجه در این تاپیک هیچ چیزی ننویسید و پست ندید .
اینکار به مختصر بودن و مرجع بودن این بخش کمک می کنه

در ابتدای هر سوال کلید هایی در نظر گرفته شده تا به وسیله ی آنها جستجو آسانتر شود.
برای جستجو می توانید کلید های CTRL + F را فشار دهید
و در قسمت باز شده عبارت مورد نظر را تایپ کنید

این تاپیک مرتب به روز می شه.
لطفا قبل از سوال پرسیدن یکبار این قسمت رو مطالعه کنید.
ممنونم
عضو هیئت سرپرستی انجمن نجوم افلاک
http://www.kiarash.aminus3.com

کیارش مشعوفی
پاسخ
کلید : دابسونی IntelliScope اوریون SkyQuest
یه سوال که فکر کنم واسه همه یه روز پیش میاد یا پیش اومده اینه که
این سیستم IntelliScope که روی دابسونی های orion نصب شده
چطور کار میکنه ؟ دقتش در چه حد هست ؟
چطور تنظیم میشه ؟ ( قطبی کردن )
کنترلر دستی اون چه کارایی میکنه ؟
از چه نوع باتری استفاده میکنه ؟
چندتا موتور داره ؟؟
-------------------------------------------------------------------------------------------------
- این سیستم و تلسکوپ اصلا موتور نداره
2- چون موتور نداره فقط یک باتری 9ولتی ( کتابی ) میخوره
3- بجای موتور از نوعی سنسور درونش استفاده شده برای تشخیص سمت و ارتفاع (احتمالا)
4- چون موتور نداره پس tracking هم در کار نیست
5- گوتو یی در این تلسکوپ وجود نداره و احتمالا همه چیز بصورت دستی حرکت داده خواهد شد .
-------------------------------------------------------------------------------------------------
از قرار معلوم یه دستگاه یابنده هست برای تلسکوپ های سری SkyQuest اوریون که بعد از تنظیم شدن با کمک 1-3 ستاره موقعیت شئ مورد نظر رو با کمک صفحه نمایش به شما نشون میده و شما تلسکوپ رو حرکت میدین تا زمانی که برسید به جایی مه صفخه نمایش نشون میده.

ظاهرا این دستگاه یه جور کامپیوتر هستش که اطلاعاتی از وضعیت 14000 جرم رو داره و شما با دادن زمان و طول و عرض جغرافیایی میتونید از اون استفاده کنید . شما در ابتدا چند ستاره رو برای دستگاه پیدا می کنید و بعد دستگاه مختصات فعلی تلسکوپ رو میفهمه و شما هر جرمی رو که میخواین انتخاب می کنید و اون به شما میگه چه مقدار سمت و ارتفاع رو در همون لحظه تغییر بدین .
این دستگاه سمت و ارتفاع جرم مورد نظر رو بت می ده و بعد شما باید تلسکوپ رو حرکت بدی تا به اون سمت و ارتفاع برسی و با استفاده از سنسوری که داره ، وقتی به اون ارتفاع و سمت رسیدی ، یه بوق می زنه .
فقط خرج اضافه !
خب بعد از کلی تحقیق به این تنیجه رسیدیم که این دستگاه به درد کارهای آموزشی میخوره و برای رصدگران حرفه ای و کسانی که پولشون رو از سر راه نیاوردن توصیه نمیشه چرا که بدون این سیستم قیمت تلسکوپ حدود 750 تومن هست ولی با این سیستم 970 تومن و در واقع 220 تومن به هدر میره
در هر صورت بهتر بود ما این بحث ها رو می کردیم تا اگر کسی خواست این تلسکوپ رو بخره یا پیشنهاد کنه بدونه که چیه !
البته یه خرج اضافی هست ! ولی واسه مبتدیانی که کارشونو بدون یاد گرفتن صورفلکی شروع می کنن خیلی عالیه!! و کارشونو ساده تر می کنه

کلید : نسبت کانونی
1-نسبت کانونی چه تاثیری در رصد داره؟ یعنی تلسکوپی که نسبت کانونی بیشتری داره چه ویژگی داره که تلسکوپی با نسبت کانونی کم نداره.

2- در تصویر: بستن این نوار به دور دهانه واسه چه کاریه ؟؟؟؟

1. تلسکوپ های با فاصله کانونی بیشتر دارای بزرگنمایی بیشتر و تصویری کم نور تر هستند و برای رصد ماه و سیارات مناسب هستن.
هرچقدر که نسبت کانونی پایین تر باشه بزرگنمایی کمتر و تصویر پر نور تره و برای رصد اعماق آسمان مناسب تره.
2. این نوار ها برای جلوگیری از ورود نور های ناخواسته به درون لوله ی تلسکوپ جلوگیری می کنن.

کلید : 12 اینچ دابسونی اوریون لوله جمع شونده فلکسی
دوستان من هر چی فکر کردم به نتیجه ی درست حسابی نرسیدم
تصمیم گرفتم با شما مشورت کنم
اگه بخوام یه 12 اینچ دابسونی اوریون بگیرم چطوره ؟
قیمت : 1.200.000 تومان
-----------------------------------------------------------------------------------------------
به چه دردت میخوره آخه این؟
حمل و نقلش که سخته, موتور هم که نداره. عکس هم نمیتونی باهاش بیگیری. از سیارات هم فکر نکنم بتونی باهاش عکس خوبی بگیری
-----------------------------------------------------------------------------------------------
دوست عزیز بهت پیشنهاد می کنم که تلسکوپ لوله جمع شونده 12 اینچ الماس سیاه سکای واچر بخر. چون حملش خیلی راحته و یه ذره هم گرون تره البته قطعاتش کیفیت خوبی داره

ولی اینو هم بگم که باید خیلی با احتیاط حملش کنی چون یه کم زود از هم خطی خارج می شه و باید هر چند وقت یه بار اونو هم خط کنی.

البته شما اگه هدفت عکاسی باشه دابسونی نخری بهتره
----------------------------------------------------------------------------------------------
در مورد فلکسی ها
به نظر من اصلا مناسب نیستند و با توجه به مقدار f/5 شون خیلی زود از همخطی خارج می شوند
و توی آب هوای خاکی مثل اینجا باید هر ماه اون رو بفرستی برای تمیز کردن
و به نظر من قیمتشون نسبت به کلاسیک ها بیخودی بیشتره

کلید : پایه های eq3-2
چند تا سوال داشتم در مورد پایه های eq3-2
که با قیمت 300 هزار تومان ارائه میشه

1- آیا با این قیمت موتور هم روی مقر هست ؟؟
اگر آره چه نوع موتوری ؟ تک محور ؟ یا دو محور ؟

2- آیا دوربین قطبی کننده هم روی مقر هست ؟

3- آیا باتری هم هست ؟؟
----------------------------------------------------------------------------------------------
1-موتور تک محوره داره که می تونی واسه عکاسی به دو محوره ارتقا بدی
2-قطبی کننده نداره
3-باتری رو هیچ مقری نیست
فکر کنم باتری 6 ولت می خوره ، اگه اشتباه نکنم

کلید : 8 اینچ دابسونی اریون اسکای واچر سفارش اینترنتی
راستش من چند ماهه که دارم تحقیق میکنم که چه تلسکوپی بخرم.
الآن به این نتیجه رسیدم که یه 8 اینچ دابسونی اریون یا اسکای واچر برام عالیه
به نظر شما کدوم یکی رو بخرم (خواهش میکنم با دلیل و مدرک پاسخ بدید)
و آیا اگه از طریق اینترنت سفارش بدم (با توجه به حساس بودن بیش از حد تلسکوپ و بی دقتی ماموران پست شهرستان من) سالم به دستم میرسه یا نه؟
و اینکه نگه داری از دابسونی ها راحته یا نه؟
مثلا اگه هم خطی به هم خورد میتونم خودم درست کنم؟اگه روی آینه گرد و خاک نشست میتونم خودم تمیزش کنم یا نه؟
اگه کسی عکس های خوبی ازش داره برام بزاره
-------------------------------------------------------------------------------------------
واسه هم خطی میتونی از همخط کننده لیزری که در فروشگاه ها موجود هست استفاده کنی
اما واسه تمیز کردن آینه ، به نظر من خودت این کار رو انجام ندی بهتره چون چند تا ابزار خاص واسه این کار میخواد
در مورد پست هم بگم : از طریق پست هیچ چیز سالم به دستت نمیرسه مگه اینکه خوب بسته بندی شده باشه و چون تلسکوپ ها رو خوب بسته بنده کردند و قبلش کیلومتر ها از اون ور به این جا رسیده مطمئنا به دست شما هم سالم میرسه
------------------------------------------------------------------------------------------
خب اگه از این حد گذشتید برید سراغ خرید ابزار .طبق معمول این سوال پیش می یاد که نیوتنی یا دابسونی؟
یه عده میگن دابسونی خوب نیست و نمیشه عکاسی کرد باهاش و .....
ولی تلسکوپ های دابسونی انصافا خیلی خوب اند من خودم دابسونی معمولی دارم کیفیتش خوبه راضیم ولی خب اوریون بهتر از معمولیاش است از همه نظر!
1.اول اوریون موتور ردیاب داره که دابسونی معمولی نداره
2.جستوجوگر اوریون چپقی 90 درجه ی که تصویر رو مستقیم نمایش میده ولی خب تو دابسونیهای معمولی تصویر وارونه جانبیه 3.کیفیت اپتیک که اوریون کیفیتش بیشتره
4.خب طبیعتا قیمت اوریون هم بیشتره ولی به نسبت پولی که میدید ارزش داره
مهمترین حسن دابسونیها استفاده راحت از اوناست یعنی کلا رصد کردن باهاش آسونه.در ضمن باز و بسته کردن تلسکوپ 5 دقیقه طول نمیکشه که اینم کارت رو خیلی راحت میکنه.نگه داری ابزار سخت نیست راحته
هم خط کردنش رو رو خودت میتونی انجام بدی ولی تمیز کردنش رو خودتون انجام ندید بهتره!
نگران خرید پستیش هم نباشید چون 1.با پستش پیشتاز میفرستن2.کالا رو بیمه میکنن!!!
----------------------------------------------------------------------------------------
تلسکوپ های دابسونی بسیار عالی هست و اگر یه 8 اینچ دابسونی بگیرید ، حالا حالا ها لازم نیست عوضش کنید.
در مورد اسکای واچر و اوریون باید بگم که این دو شرکت فقط دو برند متفاوت با محصولات یکسان هستند و حتی کارخانه های تولیدشون هم یکی هستن پس با توجه به اینکه اسکای واچر در ایران ارزون تر است ، بهتره اسکای واچر بگیریدو
دابسونی موتور دار وجود نداره !
دابسونی های شرکت اوریون در واقع موتور ندارن و فقط یه سیستم دستی دارن که سمت و ارتفاع جرم مورد نظرتون رو بتون می دن و شما باید به صورت دستی به دنبال اون جرم بگردید ، پس به هیچ وجه پولتون رو الکی حروم نکنید.
در مورد هم خطی آینه ، اگر در کاشان حضور دارید ، می تونید به رصدخانه ی نیاسر و به جناب آقای صفایی ، دوست و استاد خوبم مراجعه کنید و ایشون در این زمینه مطمئنا راهنماییتون می کنن.
به نظر من خرید پستی نکنید و بهتره یه وقت اندکی بزارید و به اصفهان ( که نزدیکه ) با تهران بیاید و مستقیما خرید کنید تا کاملا از همه چیز مطمئن باشید .
من خودم تجربه ی خوبی از خرید پستی ندارم.
---------------------------------------------------------------------------------------
اما موردی که باید توضیح بدم این هستش که دابسونی های موتور دار هم وجود دارند
که قیمتشون نسبت به مدل های ساده و بدون موتور خیلی گرونتر هستش
مثلا یه دابسونی 10 اینچ موتور دار 1100 هزار تومان قیمت داره
خب باید ببینیم شما هدفتون از خرید دابسونی موتور دار چیه ( موتور ردیاب ) نه سیستم goto یا سیستم intelli scop
اگه هدفتون بحث آموزشی باشه که شاید موتور ردیابش به درد بخوره اما اگه هدفتون عکاسی باشه اونم واسه عکاسی از اجرام عمقی من فکر نمی کنم بهتون جواب بده
چون اگه جواب میداد دیگه کسی واسه eq6 و پایه های دیگه پول نمیداد ( منظورم دقت پایه است )
سوالی که واسه همه اینجا پیش میاد اینه که چطور پایه های دابسونی می تونند موتور ردیاب داشته باشند در حالی که بصورت سمت ارتفاعی هستند !!
یعنی دو موتور در دو محور دارند ؟! اصلا محوری برای ردیابی وجود داره ؟

کلید : جوینده سمت و ارتفاع بعد و میل موتور
ممکنه با تلسکوپ دابسونی تصاویر ره مستقیم و غیر وارونه دید؟
در ضمن در مورد رد دات هم توضیح بدین...کار با اون چطوریه؟
آیا رد دات بهتره یا جوینده اپتیکی؟
و اینکه آیا درجه بندی مشخصی روی پایه یا هرجای تلسکوپ های دابسونی وجود داره یا نه؟
اگه نداره پس چطوری میشه از بعد و میل های موجود در جداول نجومی استفاده کرد؟
-------------------------------------------------------------------------------------
دوست عزیز دابسونی ها سمتی ارتفاعی هستند و میل و بعد ندارند.

به نظر من هم جوینده ی اپتیکی خیلی عالی هست( البته روی دابسونی ها) چون واسه ی رصد اجرام عمق آسمان جوینده های نقطه قرمز بزرگنمایی ندارن و کارتون خیلی سخت می شه!!

اگرم به جوینده ی نقطه قرمز علاقه مندید می تونید اونو جداگانه تهیه کنید و هردو جوینده رو داشته باشید (البته واسه ی راحتی کارتون)
-------------------------------------------------------------------------------------
دابسونی موتور دار هم وجود داره اما این موتور رو فقط واسه دابسونی های بسیار بزرگ ( حداقل 12 اینچ به بالا ) می گذارند ، چون به دلبل حرکت زمین ، اجرام در همچین ابزار هایی به سرعت از میدان دید خارج می شن.
اون هایی هم که موتور دارن ، طبیعتا سمتی ارتفاعی هستن و با پایه های سمتی ارتفاعی چه موتور دار چه بدون موتور ، نمی شه عکاسی کرد.
جوینده های اپتیکی رو ترجیح می دم اما اگه بتونید هر دوتا جوینده را رو یک اپتیک بزارید کار خیلی جالب و آسون می شه.

کلید : مقر اسکای واچر اریون مقایسه کیفیت

دوستان لطفا هر کس هر تجربه ای در این زمینه داره ارائه بده .
ممنون

مقر Orion Atlas EQ-G GoTo Mount

قیمت : 20540000 ریال

مقر Orion Sky View Pro EQ GoTo Mount

قیمت : 11400000 ریال

مقر استوایی EQ5 GoTo

قیمت : 9000000 ریال

مقر استوایی HEQ5 Pro

قیمت : 13000000 ریال

مقر استوایی EQ6 Pro

قیمت : 17000000 ریال

دوستان بیشتر این موارد رو در نظر بگیرند
1. دقت
2. مقدار وزنی که تحمل می کند
3. استحکام و ماندگاری
4. منبع تغذیه
و ارزش خرید
و در آخر از با ارزش ترین تا کم ارزش ترین از لحاظ کیفیت یه مقایسه ای بفرمایید

در درجه اول :
Atlas EQ-G
که بسیار مقاوم و دقیقه
بعدش EQ6 که واقعا بی نظیره
بعد HEQ5

-----------------------------------------------------

تمامی ابزارهای بالا ساخت یک شرکت هستند که تنها رنگ و مدل و کنترلر آنهت تغییر کرده. EQ6 و EQ-G یکی هستند و بقیه در رده‌های بعدی.
عضو هیئت سرپرستی انجمن نجوم افلاک
http://www.kiarash.aminus3.com

کیارش مشعوفی
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان