تلسکوپ 8 اینچ دابسونی اسکای واچر
با سلام:حدود دو ماه که این تلسکوپ رو خریدم تقریبا ازش راضیم مخصوصا که هر شب تا صبح میرم پشت بوم خونه و با وجود الودگی نوری تهران تقریبا جوابگوست.ولی از دست حملش به اینورو اونور کمر درد گرفتم.ولی بازم ازش راضیم چون واقعا خیلی شگفت انگیزه دیدن اسمون با اجرام زیباش.با اینحال چند تا سوال دارم که از دوستان ممنون میشم بهم جواب بدن و من رو از تجاربشون بی بهره نگذارن.اول اینکه نزدیکترین جا به تهران که اسمونش مناسب رصد باشه کجاست؟(وسیله دارم)سوال دوم اینکه میتونم با این تلسکوپ عکاسی کنم؟یعنی لوازم جانبی داره؟و سوال اخرم اینکه این تلسکوپ دو تا چشمی 10 و25 مم داره میخوام بدونم چشمی با بزرگنمایی بیشتر هم هست یا نه؟البته بازم بگم همینجوریش هم برای من نعمته که دیدم رو نسبت به اسمون عوض کرده.پیشاپیش از دوستان اگاهم ممنونم.
ما جهان را چون طوماری باز کردیم وبه وقتش خواهیم بست.
پاسخ
سلام دوست عزیز منم چنتا سوال از شما دارم

من میتونم به یک سوالتون جواب بدم و چون در تهران زندگی نمی کنم از رصدگاه های آن اطلاعی ندارم .

ولی اگر تلسکوپ شما دابسونی موتور دار باشه فقط میتونی از ماه عکاسی کنی
چون پایه دابسونی سمتی ارتفاعی است اگر هم موتور داشته باشد نمی توتند جرم مورد نظر را درست در مرکز نگه دارد

اول آیا تلسکوپت از نوع لوله باز و جمع شونده است ؟ اگر بله بهعلت باز بودن لوله آلودگی نوری مشکل ایجاد نمی کند ؟

دوم از کیفیت اپتیکش راضی هستی ؟

سوم برای حمل و نقلش قابلیت جداشدن لوله از پایه را دارد یا باید با هم جابه جاشون کنی ؟

آیا پایت موتورداره ؟

اگه بدون موتور است در بزرگ نمایی های بالا مشکل پیدا نمی کنی ( خارج شدن جرم از میدان دید ) ؟

در نشان دادن اعماق آسمان تا چه حد توان مند است ؟

جزئیات ماه و سیارات را تا چه حد نشان می دهد ؟

آیا قبلا با تلسکوپ 10 اینچی کارکردی اگه کار کردی تفاوت این دو تلسکوپ در نشان دادن اعماق آسمان و جزئیات سیارات چه قدر با هم فرق دارند ؟

خیلی ممنون میشم اگه به سوالاتم جواب بدی Big Grin

موفق باشی
با نگاه کردن به آسمان فقط به گوشه ای از قدرت پروردگار پی خواهیم برد .
پاسخ
سلام
براي رصد بهتره خودتون تنها نريد و از تورهاي نجومي استفاده كنيد.مجله ي نجوم و شركت آوااستار تورهاي زيادي برگزار ميكنند.
با اين تلسكوپ فقط ميتونيد از ماه و خرشيد عكاسي كنيد.مخصوصا اگه به روش پرايم فوكوس يعني مستقيم عكاسي كنيد نتيجه ي خيلي خوبي ميگيريد.البته پس از كمي تجربه.
در مورد سوال سومتون هم بله چشمي هايي كه فاصله ي كانوني كمتري دارند بزرگنمايي بيشتري ارائه ميدن.مثلا اگه يك چشمي 6 م.م بگيريد به بزرگنمايي 200 برابر ميرسيد.
اميدوارم مفيد باشه
گل نیلوفر در مرداب می روید تا همه بدانند در سختی ها باید زیبایی آفرید!
http://astrophoto.aminus3.com
پاسخ
سلام دوستمون آقای کامکار (only orion) پاسخ شما رو کامل دادند. اما یه نکته هست که اونم لنز بارلو هستش که بزرگنمایی تونو دو یا سه برابر می کنه . شما الان بزرگنمایی 48 و 120 برابر داری اما با یه بارلو 2x بزرگنمایی 96 و 240 هم خواهی داشت. یعنی عملا تعداد چشمیهات دو برابر میشه. اگه چشمی 6mm هم بگیری که با تلسکوپ شما بزرگنمایی 200 برابر میده با بارلو می شه 400 برابر Confusedhock:
چون شبنم اوفتاده بدم پیش آفتاب .......مهرم به جان رسید و به عیوق برشدم (سعدی)
www.negarestan.aminus3.com
پاسخ
از تلسکوپم واقعا راضیم.همین که تو تهران با این الودگی نوری جوابگوست خیلی.اولا موتور دار نیست.لوله باز شونده ست.پایه ش هم از تلسکوپ جدا میشه.مشکلی که دوستمون گفت رو دارم اول اینکه مثلا می خوای گذر یکی از قمر های مشتری رو ببینی در بزرگنمایی بالا مشکل ایجاد میشه ومدام از دید خارج میشه بعد هم تو فروشگاه ایران اپتیک عکسی از مشتری با همین تلسکوپ دیدم که بزرگنمایی و وضوحش خیلی بالاتر بود.واسه همین واسم سوال شد.یا مثلا خیلی از اجرام مثل سحابی حلقه یا اندرومدا رو فقط با چشمی 10 مم بصورت تقریبا محو وبسیار مشکل میشه دید یعنی اگر جای دقیقش رو بلد نباشی با او ن میدان دید واقعا سخته.
ما جهان را چون طوماری باز کردیم وبه وقتش خواهیم بست.
پاسخ