ستارگان چشمک میزنند
تاکنون توجه کرده اید که یک سکه در ته یک استخر باعث میشود چگونه به آهستگی تکان میخورد؟این اتفاق به این دلیل روی میدهد که آب موجود در استخر باعث میشود مسیر انعکاس نور توسط سکه منحرف میشود.ستارگان چشمک میزنند چرا که همین اتفاق برای نور آنها که قبل از رسیدن به چشمه رصد گر کیلومتر ها راه را در اتمسفر زمین به دلیل طوفان ها،جریان های متلاطم،به هم خوردن و پراکندگی،همیشه ناآرام است.این تلاطم ها در نقش عدسی و منشورهایی عمل میکنند که مسیر نور یک ستاره را در عرض یک ثانیه چندین بار تغییر میدهند اما در مورد اجرام بزرگ مثل ماه این انحراف به چشم نمی آید(اجسام بزرگ از درون یک تلسکوپ با بزرگ نمایی بالا سوسوزنان به نظر می آیند)در عوض ستارگان،آنقدر دور هستند که مانند منبع نور نقطه ای عمل میکند و نوری که ما از آنها مشاهده میکنیم با منحرف شدن پرتوهای نوری از یک سو به سوی دیگر سوسوزن به نظر میرسد.سیاراتی مانند مریخ،زهره،مشتری که در چشم ما مانند سترگان درخشان به نظر میرسند،بسیار به زمین نزدیک بوده و از درون تلسکوپ مانند دیسک های قابل اندازگیری تصور میشوند.نورهای چشمک زن در مناطق اطراف این دیسک ها به چشم نمی آیند و بنابراین ما در نوری که از سیارات به چشم میرسد،تغییرات زیادی مشاهده نمیکنیم.
هر کجا هستم باشم آسمان مال من است...
پاسخ
میشه اینقدر بیخودی سوژه درست نکنید البته ببخشیدا Big Grin
اگه میخواین اطلاعات خودتون رو با بقیه در میون بگذارید یک سوژه ی کلی درست کنید مثلا اطلاعات نجومی :mrgreen:
این همه نقش عجب بر در و دیوار وجود هر که فکرت نکند ، نقش بُوَد بر دیوار
«بوستان سعدی»

حسین ابراهیمی
پاسخ
راس ميگه سوژه هاي بيخودي نسازيد لطفا :wink:
تا مرهم زخم کهنه ما نمک است
هر سو که نگاه می*کنم قاصدک است
من ماندم و یک درد به نام*ِ پرواز
این درد میان مَردها مشترک است
پاسخ
چرا بیخود گیر میدین
این سوژه پاسخ سوالیه که تا حالا بیش از هزار بار مردم از من و شما پرسیده اند .
پاسخ
Sky_Watcher نوشته: میشه اینقدر بیخودی سوژه درست نکنید البته ببخشیدا Big Grin
اگه میخواین اطلاعات خودتون رو با بقیه در میون بگذارید یک سوژه ی کلی درست کنید مثلا اطلاعات نجومی :mrgreen:
yperseusy نوشته: راس ميگه سوژه هاي بيخودي نسازيد لطفا :wink:
با سلام.
وقتی امکان ایجاد سوژه برای کاربران هست یعنی اینکه میتونن هر سوژه ای البته در رابطه با ستاره شناسی رو درست کنند. سوژه هایی هم که توسط اعضا درست میشه توسط نگهبان ها و مدیریت رصد میشه و در صورت تشخیص حذف یا جابجا و... میشه.
پس لطفاً انتقادی نباشه. :roll:
با تشکر
دوشنبه , 18 مهر 1384.گاهی یه تاریخ آدمو پر انرژی تر میکنه.منو استروتاکSmile
پاسخ
باشه قبول ديگه من يكي انتقاد نمي كنم Big Grin
تا مرهم زخم کهنه ما نمک است
هر سو که نگاه می*کنم قاصدک است
من ماندم و یک درد به نام*ِ پرواز
این درد میان مَردها مشترک است
پاسخ