رابطه شتاب و ميدان گرانشي
با سلام
يه سوالي داشتم راجع به رابطه تنگاتنگ بين شتاب و ميدان گرانشي
در كتاب جهان در پوست گردو صفحه 33 و 34 نوشته شده :
انيشتين دريافت رابطه اي تنگاتنگ بين شتابو ميدان گرانشي وجود دارد كسي در جعبه بسته اي همچون بالابر نمي تواند بگويد كه جعبه در ميدان گرانشي زمين ساكن است يا در فضاي آزاد توسط يك موشك شتاب ميگيرد (البته هنوز عصر پيشتازان فضا فرا نريسده بود و آينشتن مردمان را درون بالا برها و نه فضاپيماها تصور ميكرد) اما كسي نمي تواند مدت زيادي در يك بالابر شتاب بگيرد يا آزادانه سقوط كند و جان سالم به در ببرد
ودر صفحه 35:
هم ارزي بين شتاب و گرانش درمورد يك زمين گرد كارا نيست چون مردمان در طرف هاي مقابل كره زمين بايد در جهت هاي متضاد شتاب بگيرند اما در فاصله يكسان و ثابتي از يكديگر بايد قرار داشته باشند
------------
من قسمت آخر را متوجه نميشم
ميشه كمكم كنيد
پاسخ
سلام

به فصل پنجم کتاب فضا زمان خمیده "جورج الیس" که قبلاً معرفی شد مراجعه فرمایید.

بخش 5-2،

سر عنوان: ضرورت فضازمانهای خمیده. (صفحه 230)

بهترین و خلاصه‌ترین توضیح رو دقیقاً در این مورد که شما خواستید، اونجا نوشته.

موفق باشید/.
[SIZE=1][SIZE=1]...And, it was man's job to understand how it worked[/SIZE][/SIZE]
پاسخ
بحث آسانسور کلا در ارتباط با چارچوب مرجع است. چارچوب مرجع اساس دیدگاه نسبیتی است. سرعت-مکان-زمان-شتاب-نیرو-میدانها همگی وابسته به اون هستند. یعنی نیاز به تبدیلاتی داره و از دید ناظر بیرونی اتفاقات عجیبی هم ممکنه بیفته.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool. Richard Feynman
پاسخ
نقل قول:در كتاب جهان در پوست گردو صفحه 33 و 34 نوشته شده
هی :!: من وقتی مشهد بودم این کتابو خریدم.
این همه نقش عجب بر در و دیوار وجود هر که فکرت نکند ، نقش بُوَد بر دیوار
«بوستان سعدی»

حسین ابراهیمی
پاسخ