پروفسور ثبوتی
برکناری پروفسور ثبوتی از ریاست مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان

تمامی مطالبی که در زیر نقل میگردند عینا از منبع خبر (خبرگزاری مهر) برداشت شده است. سعی شده با برجسته نمودن (توسط اینجانب)، مطالبی که نیازمند دقت بیشتر است مشخص شوند؛ تا ان شاء الله بینندگان و اعضای محترم و فهیم انجمن نجوم آیتان زنجان خود در مورد آنها قضاوت نمایند . جهت مطالعه کامل و اطلاع از جدیدترین اخبار به وبسایت خبرگزاری مهر مراجعه نمایید.

(( ثبوتی از دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان رفت/ سرپرست معرفی شد. ))

دکتر رسول خدابخش طی حکمی از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان سرپرست دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان منصوب شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در حکم انتصاب سرپرست این دانشگاه ضمن اشاره به لزوم جلب مشارکت مسئولین استان و بهره مندی از تجارب اعضاء هیئت علمی و همکاران متعهد این دانشگاه، بر ضرورت حفظ بیت المال و اعمال سیاستهای موثر به منظور صرفه جویی در هزینه ها و رعایت دقیق مقررات و تلاش در جهت تربیت دانش آموختگانی قانون پذیر با نگرش ارزشی و معنوی تاکید شده است.

دکترخدابخش عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه بوده و دارای دکترای فیزیک و تکنولوژی نیروگاه هسته ای است و پیش از این مسئولیت معاونت های دانشجویی، آموزشی و اداری مالی دانشگاه ارومیه را عهده دار بوده است.

کامران دانشجو طی نامه ای جداگانه از خدمات ارزنده دکتر یوسف ثبوتی - رئیس سابق دانشگاه علوم پایه زنجان تقدیر کرد.

لازم به ذکر است برکناری پروفسور ثبوتی از مقام ریاست مرکز تحصیلات تکمیلی در روز تولد ایشان (1 شهریور) انجام گرفته است.

((پروفسور ثبوتی شخصیت علمی جهانی است / دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان ملک کسی نیست. ))

استاندار زنجان با اشاره به جایگاه برجسته علمی پروفسور ثبوتی در ایران و جهان ، گفت: دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان ملک کسی نیست و از آن مردم و نظام جمهوری اسلامی است.

به گزارش خبرنگار مهر در زنجان، محمد رئوفی نژاد قبل از ظهر دوشنبه در آئین تودیع و معارفه روسای دانشگاه تحصیلات تکمیلی استان زنجان افزود: آجر به آجر دانشگاه تحصیلات تکمیلی از مال مردم است و کسی از جیبش پولی در اینجا خرج نکرده است. این دانشگاه نیز همانند سایر دانشگاههای کشور از آن عموم مردم است.

وی نبود تشکل بسیج دانشجویی، حراست و دفتر نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان را یک ایراد بزرگ و اساسی برای این دانشگاه دانست و افزود: چطور می شود این دانشگاه با سایر دانشگاهها متمایز باشد. این دانشگاه در داخل مرزهای ایران قرار دارد و باید مانند همه دانشگاههای دیگر اداره شود.

رئوفی نژاد تجمع و تحرکات صورت گرفته توسط برخی چهرهای داخل و خارج از استان در خصوص تغیر پرفسور یوسف ثبوتی را یادآور شد و تاکید کرد: باید به حساب کسانی که در داخل و خارج از دانشگاه در مقابل این تصمیم ایستاده بودند، رسید.

استاندار زنجان با بیان اینکه رئیس این دانشگاه پروفسور ثبوتی پس از 20 سال تغییر می کند، افزود: پرفسور ثبوتی شخصیت علمی بارز و برجسته ملی و فراملی است و عده ای نباید با اعمال نسنجیده، جهت دار و مغرضانه خود این چهره را خدشه دار کنند.

رئوفی نژاد، اقتدار و ایستادگی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را در مورد عرصه های مختلف یادآور شد و افزود: امروز قلم به دستانی که همواره قلمشان نیشی زهرآگین برای نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده است، آمده اند تا از هیاهو و اعتراضات برپا شده به نفع خود و علیه این نظام قلم فرسایی کنند.

وی تاکید کرد: در دفاع از نظام مقدس جمهوری اسلامی با هیچ کس به خصوص آنانی که حرمت شکنی و مرزشکنی می کنند، تعارف نداشته و نخواهیم داشت. با این افراد چه دانشجو چه دانشجونما باشند برخورد شده و با کسی تعارف نداریم . اینها که چند نفر بودند و اگر حتی چند صد نفر هم بودند بنده کار خودم را می کردم و رد می شدم.

رئوفی نژاد هدف و عقبه این حرکتها را سیاسی دانست و گفت: برپاکنندگان این هیاهو با این اقدامات در مقابل نظام قرار گرفته اند. حکم وزیر یک حکم قانونی و در چارچوب قوانین نظام است و کسی نباید در مقابل این حکم ایستادگی نماید.

استاندار زنجان، تجمع و ممانعت برخی دانشجویان دانشگاه تحصیلات تکمیلی در خصوص جابجایی پرفسور ثبوتی را یادآور شد و با انتقاد شدید از این رفتار دانشجویان افزود: همیشه عنوان می شد که این دانشگاه دانشگاهی سیاسی نیست ولی معلوم شد این دانشگاه دانشگاهی کاملا سیاسی و آن هم از آن نوع سیاسی است.

رئوفی نژاد با اذعان به اینکه شرایط پیش آمده در دانشگاه تحصیلات تکمیلی در هر زمانی و با معرفی هر شخصی امکان پذیر بود، تاکید کرد: ایجاد چنین جوی در خور شخصیت برجسته و والای علمی نبود و من از وضعیت پیش آمده متاسف هستم.

وی عمر مدیریتی پرفسور ثبوتی را 40 سال و مدت ریاست وی بر این دانشگاه را 20 سال اعلام کرد و ادامه داد: پس از این دوران خدمتی، باید مراسمی با ابهت و در شان این شخصیت علمی برپا می شد که با شرایط پیش آمده متاسفانه شاهد این بودیم که این عمل صورت نگرفت.

رئوفی نژاد افزود: پرفسور ثبوتی از چهره های مورد تکریم در داخل و خارج از کشور است ولی متاسفانه عده ای با این اقدامات چهره این شخصیت را ضایع می کنند و از این امر به دنبال بهره وری در جهت منافع خود هستند.

وی با تاکید بر اینکه تجربه ثابت کرده است این اقدامات ره به جایی نخواهد برد و در نظام جمهوری اسلامی جایگاهی نداشته و نخواهد داشت، افزود: کسانی در تهران نشسته اند و مسئولیت دارند و با مصاحبه های خود سعی در تغیر حکم وزیر دارند در حالیکه حکم قانونی است.

رئوفی نژاد عملکرد نمایندگان استان در خصوص تغیر پرفسور ثبوتی از ریاست دانشگاه تحصیلات تکمیلی را مورد انتقاد قرار داد و افزود: اینها وظیفه نمایندگی مردم را برعهده دارند و در چارچوب نظام فعالیت می کنند. آیا وظیفه نمایندگی مردم تحریک آنها است؟

همچنین سرپرست جدید دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان هم گفت: دانشگاه محلی برای گفتگو، ارائه ایده و نظرات مختلف علمی است.

رسول خدابخش از محبت دانشجویان نسبت به پرفسور ثبوتی تشکر و قدردانی کرد و افزود: پرفسور ثبوتی در این دانشگاه جایگاه ویژه‌ای دارد و حمایت دانشجویان از ایشان نشان از روابط عمیق پدر و فرزندی بین دانشجویان و رئیس سابق دانشگاه دارد.

وی تصریح کرد: امیدواریم امانتی که شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس به ما سپرده‌اند به نحو مطلوب حافظ و نگهبان باشیم.

وی با ابراز خرسندی از وجود رابطه پدر و فرزندی بین دانشجویان و رئیس دانشگاه افزود: طبیعی است وقتی پدر بالای سر فرزندان خود نباشد دانشگاه اینگونه می شود و با همه این احوال باید از میهمان به نحو مطلوب پذیرایی کرد.

خدابخش تاکید کرد: مدیریت دانشگاه همراه با عشق و ارتباط پدر و فرزندی و دلسوزی است و دانشگاهی که این گونه نباشد دانشگاه نیست.

رئیس جدید دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان افزود: ما دانشگاهیان باید به گونه‌ای سنجیده و درست رفتار کنیم تا الگویی مطلوب برای جامعه و مردم باشیم.

لازم به ذکر است که پروفسور ثبوتی در این جلسه حضور نداشت.

دکتر یوسف ثبوتی رئیس سابق دانشگاه علوم پایه زنجان موسس و رئیس مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان از سال 1370 تاکنون بوده و همچنین عضو هیئت موسس انجمن فیزیک ایران، عضو هیئت موسس انجمن نجوم ایران، عضو شورای همکاریهای علمی و بین‌المللی وزارت فرهنگ و آموزش عالی نیز بوده است.

وی فعالیت های دیگری از جمله عضویت در جامعه منجمین آمریکا، انجمن بین‌المللی نجوم، هیئت مشاوران مجله علوم و تکنولوژی ایران، هیئت تحریریه مجله علوم و تکنولوژی ایران، هیئت مشاوران مجله فیزیک ایران، آکادمی علوم جهان سوم، فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، شورای علمی مرکز بین‌المللی فیزیک نظری (تریست ایتالیا)، شورای عالی کتابخانه منطقه‌ای علوم و تکنولوژی شیراز نیز داشته است.

دکتر ثبوتی تاکنون توانسته است افتخارات زیادی از جمله مدال پژوهشی وزارت علوم در سال 1357، جایزه کتاب سال ریاست جمهوری اسلامی ایران در سال 1374، جایزه توآس در سال 2000، جایزه خوارزمی در سال 1379 و انتخاب به عنوان چهره ماندگار در سال 1380 را کسب کنند.

گفته می شود وزیر علوم طی احکامی یوسف ثبوتی را به عضویت هیئت ممیزه دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان و هیئت ممیزه مرکزی وزارت علوم منصوب کرده است.

(( ثبوتی بعد 20سال ریاست دانشگاه: فرقی بین استعفا و برکناری وجود ندارد/ زمان بازنشستگی را پیش بینی نمی‌کنم. ))

رئیس سابق دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان با بیان اینکه من موسس این دانشگاه هستم و پس از 20 سال ریاست آن را تحویل می دهم گفت: قول می دهم با رفتن از دانشگاه علوم پایه زنجان به عنوان رئیس، آب از آب تکان نخورد و دانشگاه روال عادی خود را طی کند.

پروفسور یوسف ثبوتی در گفتگو با خبرنگار مهر دقایقی پس از انتشار حکم تغییر ریاست دانشگاه علوم پایه زنجان در پاسخ به اینکه آیا از سمت مسئولیت دانشگاه استعفا کردید یا برکنار شدید، افزود: تفاوتی نمی کند که برکنار شده باشم یا استعفا داده باشم دانشگاه روال عادی را می گذراند و هیئت علمی آن را می گرداند.

وی اظهار داشت: من موسس و مبتکر دانشگاه علوم پایه زنجان بودم و الان حدود 20 سال از آغاز به کار دانشگاه می گذرد.

رئیس سابق دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان درباره ادامه فعالیت خود به عنوان عضو هیئت علمی در دانشگاه گفت: امیدوارم تا چندی بعد این فعالیت ادامه داشته باشد.

وی هچنین در پاسخ به اینکه تا زمان بازنشستگی از فعالیتهای علمی چقدر فاصله دارید گفت: این سئوال را از من نپرسید وگرنه باید می گفتم 17 سال پیش اما در کل نمی توانم این موضوع را پیش بینی کنم.

به گزارش مهر،‌دکتر رسول خدابخش طی حکمی از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان سرپرست دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان منصوب شد.

دکترخدابخش عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه بوده و دارای دکترای فیزیک و تکنولوژی نیروگاه هسته ای است و پیش از این مسئولیت معاونت های دانشجویی، آموزشی و اداری مالی دانشگاه ارومیه را عهده دار بوده است.

کامران دانشجو طی نامه ای جداگانه از خدمات ارزنده دکتر یوسف ثبوتی - رئیس سابق دانشگاه علوم پایه زنجان تقدیر کرد.

(( انجمن نجوم آیتان زنجان حمایت کامل خود را از پروفسور یوسف ثبوتی، این چهره ماندگار و دوست داشتنی و افتخار جامعه علمی ایران و زنجان، به عنوان موسس و مدیر مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان اعلام میدارد.))

(( جهت شرکت در رای گیری نسبت به تغییر ریاست دانشگاه تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان به وبسایت زیر مراجعه نمایید.))

http://iasbsvote.com/index.php

فایل‌های پیوست
.jpg   287589_orig.jpg (اندازه 37.25 KB / تعداد دانلود: 87)
.jpg   287592_orig.jpg (اندازه 42.27 KB / تعداد دانلود: 87)
پاسخ
دکتر ثبوتی البته اخترفیزیکدان هم هستند، ولی طرح این موضوع با توجه به اینکه اکثر بازدیدگنندگان دانش اموز هستند دلیل خاصی داشته؟ چون اینجا بحثی شکل نگرفته قبلا در این مورد.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool. Richard Feynman
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان