آغاز کار یک تازه کار
سلام
من تا حالا رصد نرفتم وتازگیا اومدم دنبال نجوم،به سفارش دوستان خرید ابزارو به تاخیر انداختم تا یکم با آسمان و رصد کردن آشنا بشم اما انجمن نجوم اینجا تا آخرای شهریور رصد نداره و اونوقتی هم که داره سر من خیلی شلوغ میشه و شاید نتونم برم.
میخاستم بدونم الان که داخل شهر هستم برای شروع چکار میتونم بکنم؟
راستی توی کوچه جلوی خونمون یه چراغ خیلی پر نور روشنه!وخیلی ستاره تو آسمون نیست.
ممنوم میشم راهنمایی کنین
پاسخ
سلام برای شناختن بهتر صور فلکی باید شب هایی را انتخاب کرد که نور ماه مزاحم کار نشود و می توانید از یک نقشه ی آسمان استفاده کنید و با در نظر گرفتن یک صورت فلکی مبدا (دب اکبر) می توانید صور فلکی های دیگر را تشخیص دهید.

اما این شب ها می توانید صورت فلکی مبدا خود را در سمت راس بیابید (شلیاق) و به دور آن جاثی ، دجاجه و .... را بیابید.

در ضمن برای جلوگیری از نور چراغ هم می توانید پشت به آن به رصد ور فلکی بپردازید.
فراموش کن چیزی را که نمی توانی به دست بیاوری
به دست بیاور چیزی را که نمی توانی فراموش کنی

(شکسپیر)
فرزین حسینی
فوتو بلاگ من:
http://skyatnight.aminus3.com
پاسخ
ميتوني از گردونه هم استفاده كني
پاسخ
سلام
ممنون از راهنماییاتون.من تو آسمون دجاجه ویه ستاره از شلیاق ویکی هم از عقاب دیدم.یکمم قیفاووس ملوم بود.امیدوارم درست دیده باشم.
پاسخ
ميتونيد يك دوربين ديجيتال ساده رو بطوريكه لنز اون مركز آسمان رو نشانه بره روي زمين قرار داده و 15 ثانيه نور بديد و تصوير بدست اومده رو پشت كامپيوتر ببينيد. در تصوير از ديدن ستاره هايي كه با چشم نميتونيد ببينيد (حتي در بهترين شرايط) لذت خواهيد برد مخصوصا وقتي ستاره ها رو با نرم افزار تطبيق بديد.
پاسخ
mohammadpur نوشته: ميتونيد يك دوربين ديجيتال ساده رو بطوريكه لنز اون مركز آسمان رو نشانه بره روي زمين قرار داده و 15 ثانيه نور بديد و تصوير بدست اومده رو پشت كامپيوتر ببينيد. در تصوير از ديدن ستاره هايي كه با چشم نميتونيد ببينيد (حتي در بهترين شرايط) لذت خواهيد برد مخصوصا وقتي ستاره ها رو با نرم افزار تطبيق بديد.

من زیاد با روش استفاده از دوربین (برای رصد) آشنا نیستم. میشه توضیح بدین که چه طوری می شه 15 ثانیه نور داد؟
پاسخ
دوربينتون چي هست؟
پاسخ
اگه دوربینتون دیجیتال هست میتونید با قرار دادن دوربین در حالت M نوردهی ، میزان گشودگی دیافراگم و .... رو تنظیم کنید.
فراموش کن چیزی را که نمی توانی به دست بیاوری
به دست بیاور چیزی را که نمی توانی فراموش کنی

(شکسپیر)
فرزین حسینی
فوتو بلاگ من:
http://skyatnight.aminus3.com
پاسخ
من که از دست چراغهای پر نور اطراف خونه دلم خونه.
کم نور افکن و تیر چراغ برق هست.همسایه هامون هم به نوبت چراغهای پشت بومشون رو روشن میزارن تا صبح.چند بار تصمیم گرفتم با تفنگ ساچمه ای یا سنگی چیزی ترتیبشون رو بدم پشیمون شدم.ولی جدیدا تصمیم گرفتم هر هفته 1روز برم خارج شهر واسه رصد.حتی اگه ابزار رصدی هم نبری ارزششو داره.
با یک گردونه اسمان شب و1 جلد کتاب صورتهای فلکی به مرور با کل اسمون اشنا میشی.
ما جهان را چون طوماری باز کردیم وبه وقتش خواهیم بست.
پاسخ
سلام
من به دوست خوبم fatemeh67 پیشتهاد می کنم برای ابتدای کار یک دوربین دوچشمی ساده هم تهیه کنه!
نکته درک نشدنی جهان این است که جهان درک نشدنی است....! آلبرت انشتین
پاسخ