راديو تلسكوپ ( از تئوري تا عمل )
fateme67 نوشته: سلام
ممنون از جوابتون
ببخشید ولی فکر کنم اشتباه میکنین،آخه تو مدولاسیون FM موج اصلی رو روی یه موج دیگه با فرکانس خیلی بالا سوار میکنن(یعنی شیفت فرکانسی میدن) و موقع دریافت چون میخان موج اصلی رو از روی اون موج جدید با فرکانس بالا بیرون بیارن،از دمودلاسیون FM استفاده میکنن.فکر کنم هر آنتنی بتونه اونا رو دریافت کنه و اگه در محدوده فرکانسی فیلتر اون باشه در آشکارسازی آشکار میشه.
اگه اشتباه کردم خوشحال میشم راهنمایی کنین.و اگه درسته سوال قبلم هنوز برطرف نشده.

سلام و تشكر از حضور فعالانه ي شما ؛
همونطور كه اشاره كرديد ، در مدولاسيون FM ، موج پيام رو بر موج حامل ( carrier ) سوار مي كنند و مي فرستند . در واقع موج پيام باعث تغيير فركانس موج حامل ميشه . ( بنابراين بجاي شيفت فركانسي ، بهتره ‌بگيد تغيير فركانس )

[عکس: Amfm3-en-de.gif]

اما اشتباهي كه در نوشته تون وجود داره اينه كه شما فكر مي كنيد فيلتر وظيفه ش آشكار سازيه . اما اينطور نيست . فيلتر فقط و فقط اجازه ي عبور يك محدوده ي خاص از فركانس رو از يك درگاه ميده و بقيه ي فركانس ها رو حذف مي كنه . حتي اگر فيلتر شما موج FM رو از خودش عبور بده ، باز هم شما نمي تونيد پيام موج FM رو دريافت كنيد چون آشكار سازش رو نداريد .

بطور خلاصه :
1. آنتن شما انواع و اقسام موج ها رو دريافت مي كنه
2. فيلتري كه پشت آنتن قرار ميديد فقط محدوده ي خاصي از فركانس رو عبور ميده
3. آشكار ساز شما فقط يكي از امواج عبوري از فيلتر رو آشكار مي كنه

مثلا ممكنه موج FM و AM هر دو از فيلترتون عبور كنه اما بسته به اينكه شما چه آشكارسازي داريد ، ميتونيد موج مورد نظرتون رو استخراج و مورد استفاده قرار بديد .
پاسخ

پیام‌های این موضوع
راديو تلسكوپ ( از تئوري تا عمل ) - توسط mohandes - 09-06-2010, 08:04 PM

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 2 مهمان