پربیننده ترین برنامه " آسمان شب " تمام شد!!!!
سلام!
...... دیگه نمیدونم چی بگم ، روی موج نجوم رو گوش دادید؟.......................................................................!
Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad

"اگر از دیدن آسمان شب لذت می برید ، تماشای اون رو به دوستان خود پیشنهاد کنید!"
پاسخ
نه متاسفانه...
چی شد؟
:?: :?:
زندگی کردن من مردن تدریجی بود
زانکه جان کند دلم عمر حسابش کردم
پاسخ
یعنی دیگه فاتحه؟ دیگه همه چی تموم شد؟ به قول دیگه (انا للله و انا الیه راجعون).
ما از تعطیلی برنامه بعد از10 سال تعجب نکردیم بلکه دیوونه شدیم.
Confusedhock: Confusedhock: :oops: Cry Cry :? :| :roll: :wink: Arrow Idea :?: :!: Sad Smile :o Big Grin Tongue :lol: :mrgreen: :x :evil: :twisted: Cry 8) Cry
کمرمون شکست ایشالله کمرشون بشکنه. عزیزی رو از ما گرفتن خدا عزیزاشونو ازشون بگیره.
پاسخ
دوباره سلام!
می خواستم به نقد و بررسی صحبت های دیشب آقای صفاریان پور و بقیه ی دوستان بپردازیم، اما گفتم اول ازتون دعوت کنم که اگر دیشب موفق به شنیدن برنامه نشدید، از طریق سایت روی موج نجوم( ruyemojenojum.ir) برنامه ی دیشب رو دانلود کنیدو گوش بدید تا همه بتونن نظرشون رو بگن! البته اگر در "باشگاه نجوم دی ما" شرکت کرده باشید، صحبت های آقای صفاریان پور براتون چندان تازه نخواهد بود، هرچند دوستان دیگه ای مثل آقای ناظمی ، آقای تفرشی و آقای محمد فؤاد صفاریان پور ، در باشگاه نجوم صحبت هایی رو بیان کردند که آقای سیاوش صفاریان پور ، به دلیل ادب و حیایی که همیشه ازشون سراغ داریم ، دیشب بعضی از اون ها رو بیان نکردند. برای من که خیلی جالب بود، همه ی ما دوستداران آسمان شب ، دیگر عوامل برنامه (از جمله کسانی که گفتم) و تمام کسانی که "آسمان شب " براشون اهمیت داره ، در این چند وقته هر زمان که از آسمان شب صحبتی به میون اومده ، با ناراحتی و خشم و عصبانیت(البته منظورم خشم بدون منطق نیست ها) از اون و حق سازندگان برنامه دفاع کردیم، اما آقای صفاریان پور با آرامش و صبوری از این قضیه صحبت می کردند!
خلاصه این که اول برنامه رو بشنوید تا بعد درباره اش صحبت کنیم ، راستی دوستانی که نتونستند در باشگاه نجوم شرکت کنند ، می تونند از طریق لینکی که در قسمت "برنامه ی آسمان شب" در فروم آوا استار گذاشته شده ، فایل صوتی باشگاه رو دانلود کنند و گوش بدن!

162، روابط عمومی شبکه ی 4، ایمیل برنامه و... !

پاسخ
سلام!
مطلب زیر رو یکی از دوستان در فروم آوااستار گذاشته بود و من هم گفتم شاید بد نباشه که در این جا بذارمش:

ایسنا:
کارگردان و مجری برنامه‌ی تلویزیونی «آسمان شب» وجود انحصارطلبی در حلقه‌ی کارشناسان این برنامه را رد و اظهار کرد: طی ماه‌های اخیر، حلقه‌ی کارشناسان این برنامه به ۵۰ تن رسیده بود.

سیاوش صفاریان‌پور در یک گردهمایی نجومی، ضمن تشریح تاریخچه‌ی شکل‌گیری برنامه‌ی «آسمان شب»، به بیان برخی ناگفته‌ها پس از توقف پخش این برنامه پرداخت.

وی با رد اتهام کسب تمکن مالی با استفاده از عنوان برنامه «آسمان شب» که پس از تعطیلی این برنامه از سوی برخی منتقدان مطرح شد، خاطرنشان کرد: کسانی که چنین مواردی را مطرح کرده‌اند، فارغ از بلندنظری و اندیشه‌ای که دنیای نجوم همه را به آن دعوت می‌کنند، هستند.

وی همچنین، ضمن رد ادعای برخی مبنی بر انحصارطلبی و حلقه‌ی تنگ کارشناسان این برنامه، یادآور شد: فردی که به عنوان میهمان یا کارشناس در یک برنامه تلویزیونی حضور می‌یابد، باید دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاصی باشد و به همین خاطر، کارشناسان اندک اندک به برنامه اضافه می‌شدند.

*** «آسمان شب» ده ساله‌ به خواسته‌ی گزافی تن نداد

صفاریان‌پور با اشاره به تلاش برای انتخاب بهترین افراد به منظور انتقال بهترین محتوا در برنامه «آسمان شب»، اظهار کرد: هدف ما این بود که علاقه‌مندان نجوم در سراسر کشور که شانس حضور در کلاس کارشناسان مطرح و کارکشته را ندارند، به وسیله برنامه «آسمان شب»، از چنین امکانی برخوردار شوند.

وی تاکید کرد: «آسمان شب» در طول تاریخ ده ساله‌اش به هیچ خواسته‌ی گزافی تن نداد و کسی نتوانست برای امیال دیگری همچون خودنمایی و ظاهرسازی و ترویج شبه علم به جای علم، تطمیعش کند.

*** پیشنهاد ادامه «آسمان شب» از سوی دو شبکه دیگر

کارگردان و مجری برنامه «آسمان شب» با بیان اینکه تاکنون دو شبکه‌ی دیگر تلویزیونی پیشنهاد ادامه برنامه «آسمان شب» را مطرح کرده‌اند،‌ گفت: در عین حال باید با تامل بیشتری درباره چگونگی ادامه این مسیر تصمیم‌گیری کنیم.

مجری و کارگردان برنامه تلویزیونی «آسمان شب» با بیان اینکه پایان این برنامه را به فال نیک می‌گیرم، افزود: پیش از این امکان مقایسه‌ی ما با هیچ برنامه‌ای وجود نداشت، در حالی که واگذاری برنامه به تیم جدید، این امکان را فراهم می‌کند.

صفاریان پور خاطرنشان کرد: اگر روزی برنامه‌سازی نجومی در ایران، خواب و رویا بود، امروز امکان ورود به این حوزه برای همه فراهم است و من بسیار امیدوارم که این سرآغاز، به خوبی پیش برود.

وی در ادامه، با اشاره به اینکه عوامل تولید حتی در طول ضبط آخرین برنامه از موضوع پایان یافتن «آسمان شب» بی خبر بودند، اضافه کرد: نخواستیم مخاطبان را به بازی بگیریم و برای همین کاری کردیم که مخاطبان تا لحظه آخر در جریان این موضوع قرار نگیرند.

*** نپرداختن به اوضاع نابه‌سامان نجوم

کارگردان و مجری برنامه «آسمان شب» همچنین، با تاکید بر اینکه این برنامه از ابتدا تا کنون، همیشه جزو پرمخاطب‌ترین برنامه‌های شبکه چهار سیما بوده است، از ابراز محبت مخاطبان و تماس‌های آنها با شبکه تقدیر کرد.

صفاریان پور یک انتقاد جدی به برنامه «آسمان شب» را نپرداختن به اوضاع نابه‌سامان نجوم آماتوری و حرفه‌یی عنوان و در عین حال تاکید کرد: از آنجا که هدف «آسمان شب» ایجاد علاقه و دسترسی ساده عموم مردم به اطلاعات بود، فرصت این موضوع پیش نیامد.

وی در خاتمه، با بیان این که آرزوی عوامل تولید این بود که پایان «آسمان شب»، پایانی در اوج باشد، اظهار کرد: معتقدم به این آرزویمان رسیدیم.

*** «آسمان شب» به دلایل سیاسی تمام نشد

به گزارش ایسنا، در ادامه این گردهمایی نجومی، فواد صفاریان‌پور ـ تهیه کننده برنامه «آسمان شب» ـ نیز در سخنانی، با اشاره به اینکه برنامه‌سازی، روایت یک داستان با شخصیت‌های حقیقی است، اظهار کرد: یافتن افردای که ضمن برخورداری از از دانش، الکن نباشند و توانایی مقابل دوربین قرار گرفتن را نیز داشته باشند، کار ساده‌ای نبود.

وی ادامه داد: کارشناسانی که با «آسمان شب» همکاری می‌کردند، با چگونگی جذب و نگه داشتن مخاطب خود آشنا هستند و این موضوع، یکی از عوامل استمرار حیات این برنامه تلویزیونی بود.

فواد صفاریان‌پور با بیان اینکه ظهور دنباله‌دار «هیل باب» در دهه‌ی هفتاد برای هیچ کس اهمیت نداشت، افزود: این در حالی است که چند سال بعد، وقوع هر ماه گرفتگی با پخش زنده از سوی چند شبکه تلویزیونی همراه شد.

تهیه‌کننده «آسمان شب» با اشاره به اینکه بابت پایان این برنامه، انتقادی بر رسانه نیست، افزود: انتقاد اصلی این موضوع به جامعه نجومی بازمی‌گردد، اینکه افرادی قادرند درون آن ورود، قدرت نمایی و عرض اندام کنند و موجب تعطیلی یک برنامه علمی با کیفیت بالا و با قدمتی ۱۰ ساله شوند.

وی با بیان اینکه «آسمان شب» متعلق به بچه‌های روستایی است که معلمشان با ضبط برنامه، آن را در یک زنگ کلاس برای آنها پخش می‌کرد، لذت «آسمان شب» به همین اندازه بود و اگر کسی می‌خواهد با بداخلاقی، به گونه‌ای دیگر از آن لذت ببرد، مانعی نیست.

فواد صفاریان پور با رد ادعای برخی مبنی بر سیاسی بودن دلایل پایان یافتن برنامه «آسمان شب»، یادآور شد: مشکل اصلی را باید در جامعه نجومی جست‌وجو کرد.

*** هویت یک برنامه تلویزیونی قابل انتقال نیست

به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم، پوریا ناظمی ـ روزنامه‌نگار علمی و از هسته اولیه کارشناسان «آسمان شب» ـ ضمن مخالفت با اظهارات سیاوش صفاریان پور که پایان خوب و خوشی برای «آسمان شب» تصویر کرده بود، از اینکه در مراسمی به مناسبت پایان این برنامه حضور دارد ابراز تاسف و اظهار کرد: اتفاقی که برای «آسمان شب» افتاد برای من به عنوان یک روزنامه‌نگار علمی قابل هضم و باورکردنی نیست.

وی با تاکید بر این که «آسمان شب» به تیم دیگری برای ادامه تولید واگذار نشده است، گفت: «آسمان شب» هویت مشخصی داشت که وابسته به هویت سازندگان آن بود و همچون هر برنامه تلویزیونی دیگری در این فرمت، هویت این برنامه قابل انتقال نیست؛ بنابراین «آسمان شب» تمام شد.

وی اضافه کرد: تصور کنید برنامه «نود» به تیمی به جز سازندگان فعلی برنامه واگذار شود، در چنین شرایطی قطعا نمی‌توان ادعا کرد که این برنامه، همان «نود» سابق خواهد بود.

ناظمی «آسمان شب» را کار ارزشمندی ارزیابی و عنوان کرد: ای کاش گروه‌های دیگری نسبت به تولید برنامه نجومی مستقل اقدام می‌کردند تا فرصت رقابت به وجود می‌آمد، در این صورت قطعا «آسمان شب» رشد می‌کرد، همان گونه که برنامه رقیب نیز رشد می‌کرد.

این روزنامه‌نگار علمی با بیان اینکه برادران صفاریان پور ۱۰ سال از عمر خود را صرف پاگرفتن این برنامه کردند، بار دیگر از این که هنگام بهره‌برداری زحمات خود، از این امکان محروم شدند ابراز تاسف کرد.

*** برنامه‌ای دیگر با این نام هویتی مستقل دارد

به گزارش ایسنا، بابک امین تفرشی ـ روزنامه نگار علمی و شاخص‌ترین چهره هسته اولیه کارشناسان «آسمان شب» که در طراحی برنامه نیز با سیاوش صفاریان پور مشارکت داشته است ـ با بیان این که سیاست اصلی این برنامه، تولید علاقه‌مندان جدید به دنیای نجوم بود، گفت: اغلب منتقدان «آسمان شب» منجمان آماتور سابقه‌داری در نقاط مختلف کشور بودند که انتظار داشتند فعالیت‌هایشان در برنامه منعکس شود و مشوقان اصلی برنامه نیز، عموم مردم بودند.

وی در عین حال، نپرداختن به نجوم در شهرستان‌ها را انتقاد واردی به «آسمان شب» ارزیابی و اظهار کرد: مهم‌ترین دلیل این امر ناشی از کمبود اعتبارات بود.

امین تفرشی با بیان اینکه درک هزینه‌بر بودن تولید برنامه علمی باکیفیت برای بسیاری از مدیران سخت است، عنوان کرد: بر خلاف روال تولید برنامه علمی مقابل پرده سبز و بدون کمترین هزینه که هنوز هم در داخل و خارج کشور مرسوم است، سازندگان «آسمان شب» تاکید داشتند که از استودیویی با طراحی فکر شده و چهار دوربین برای تولید برنامه استفاده شود.

این همکار برنامه «آسمان شب» با اشاره به اینکه تولید برنامه‌ به شکل ضبط شده، هزینه‌ها را چهارـ پنج بار افزایش می‌دهد، تاکید کرد: حضور در شهرستان‌ها آرزوی سازندگان این برنامه بود، اما به دلایل یادشده میسر نشد.

وی در ادامه، با اشاره به دو رویکرد برنامه‌سازی نجومی که در یکی منجمان آماتور فعالیت‌های خود را ارائه می‌کنند و در دیگری با سبک روزنامه‌نگاری علمی، به بیان ساده موضوعات کلی نجوم برای عموم مردم پرداخته می‌شود، تصریح کرد: «آسمان شب» چیزی میان این دو رویکرد فعالیت می‌کرد؛ در حالی که شاید بهتر بود که دو برنامه مکمل نجومی وجود داشت که هر یک از این دو رویکرد در یکی از این برنامه‌ها پیاده و به نیاز مخاطبان گوناگون به طور مستقل پاسخ داده می‌شد.

امین تفرشی در خاتمه سخنانش، با تاکید بر اینکه «آسمان شب» هویت مستقلی داشت و اگر برنامه‌ای با این نام از تلویزیون پخش شود، هویتی مستقل خواهد داشت، در عین حال خاطرنشان کرد: «آسمان شب» تمام نشده و می‌توان آن را به گونه‌ای دیگر ادامه داد.

آخرین قسمت از برنامه‌ی «آسمان شب» اواخر آذر ماه از شبکه چهار سیما به روی آنتن رفت .

پاسخ
دیگه نمیشه به شبکه 4 یه شبکه علمی گفت. سینما که دیگه پدر ما رو در اورده. شبکه 4 به جای پخش برنامه های محبوب و ارزشمندش سینما 4 رو نشون میده که این کار رو بقیه شبکه ها هم میکنن. به اعتقاد من فیلم هایی که شبکه های دیگه پخش می کنن به مراتب بهتر از فیلم های سینما 4 هست. به جز سینما 4 برنامه های روانشناسی و هنری که جز برنامه های مورد علاقه عام هست و در اونها درباره چرندیاتی مثل اینکه چه جوری زندگی کنید و چه طوری با مشکلات کنار بیاید و کلا مسائلی که خود فرد باید در مورد اونا تصمیم بگیره صحبت می کنن و زحمت می کشن و به جای اونا تصمیم می گیرن. برنامه های هنری هم که درباره باز هم سینما و تئاتر و شعر و ... پخش میشن.
به خدا ما دیگه از دیدن این همه نقد فیلم و مسائل سینما خسته شدیم. این بزرگترین هنر ما ایرانیاست که حرف بزنیم. اگه یکم اون فیلماتونو درست کنین هم بد نیست.
ما که دیگه حنجرمون پاره شد انقدر این حرفارو گفتیم. خدا کنه یه منجی بیادو ما رو از دست این ادمای زبون نفهم نجات بده.
پاسخ
Regulus نوشته: دیگه نمیشه به شبکه 4 یه شبکه علمی گفت. سینما که دیگه پدر ما رو در اورده. شبکه 4 به جای پخش برنامه های محبوب و ارزشمندش سینما 4 رو نشون میده که این کار رو بقیه شبکه ها هم میکنن. به اعتقاد من فیلم هایی که شبکه های دیگه پخش می کنن به مراتب بهتر از فیلم های سینما 4 هست. به جز سینما 4 برنامه های روانشناسی و هنری که جز برنامه های مورد علاقه عام هست و در اونها درباره چرندیاتی مثل اینکه چه جوری زندگی کنید و چه طوری با مشکلات کنار بیاید و کلا مسائلی که خود فرد باید در مورد اونا تصمیم بگیره صحبت می کنن و زحمت می کشن و به جای اونا تصمیم می گیرن. برنامه های هنری هم که درباره باز هم سینما و تئاتر و شعر و ... پخش میشن.
به خدا ما دیگه از دیدن این همه نقد فیلم و مسائل سینما خسته شدیم. این بزرگترین هنر ما ایرانیاست که حرف بزنیم. اگه یکم اون فیلماتونو درست کنین هم بد نیست.
ما که دیگه حنجرمون پاره شد انقدر این حرفارو گفتیم. خدا کنه یه منجی بیادو ما رو از دست این ادمای زبون نفهم نجات بده.

ان شاءالله انشاءالله ان شاءالله !

سلام!
دیروز با آقای کوکرم کلاس داشتیم ، باید می بودید و می دیدید که وقتی یکی از همکلاسی هامون درباره ی آسمان شب پرسید یک دفعه چه غمی درچشم هاشون اومد! مثل این که دل همه از دست این صدا و سیما پره! :evil:
راستی مگه راز موفقیت هم تموم شد؟ ............ چرا همه ی این اتفاقات با هم داره می افته؟........................ :?: :!:

یک موضوعی رو هم بد نیست بگم، در فروم آوااستار آقای ابراهیمی سراجی (در برنامه ی آسمان شب هم می اومدند) صحبتی کرده بودند ، ایشون نوشته بودند که برادران صفاریان پور برنامه هایی در ذهن دارند که با انجام اون ها برنامه هایی که در گذشته ساخته اند به چشم هم نمی یاد!!!!!!!!!!!!!!!! نظر شما چیه؟ من که دارم سعی می کنم خبری در این باره به دست بیارم ، اگه موفق بشم حتما به شما هم اطلاع می دم!

162، روابط عمومی شبکه 4، ایمیل برنامه و... !

پاسخ
من حرفای آقایون رو نشنیدم ولی شکبه های تلوزیون ما همینه. کلا کشور ما همینه. تا میتونن برنامه های خوبی مثل آسمان شب رو تعطیل میکنن جاش فیلمای اعصاب خورد کن و پر از غم واندوه میزارن. چه کارش میشه کرد.
پاسخ
من چند روز بیش با آقای صفاریان بور تو قشم صحبت کردم و وقتی گفتم آسمان شب چی شد گفتن حالا دیگه... بعد گفتم برای بخشش حتی از شبکه دیگه امید هست گفتن انشا الله. :? :?
زندگی کردن من مردن تدریجی بود
زانکه جان کند دلم عمر حسابش کردم
پاسخ
Dark Sky نوشته: من چند روز بیش با آقای صفاریان بور تو قشم صحبت کردم و وقتی گفتم آسمان شب چی شد گفتن حالا دیگه... بعد گفتم برای بخشش حتی از شبکه دیگه امید هست گفتن انشا الله. :? :?

خوش به سعادتت دوست عزیز!اول به خاطر این که تونستی در جشنواره شرکت کنی و دوم به خاطر این که تونستی آقای صفاریان پور رو ببینی! هرچند من هم قبلا ایشون رو دیده ام ولی اون زمان هنوز برنامه ی آسمان شب پخش می شد، اگه الان می شد ایشون رو ببینم ، کلی حرف داشتم برای گفتن!
من هم از گوشه و کنار حرف هایی درباره ی این موضوع شنیده ام، اما فعلا که خبری نیست ، تا ببینیم خدا چی می خواد! اما اگه این امید به آینده نبود، من تا حال دق کرده بودم! Cry ای کاش هرچه زودتر شاهد اتفاقات خوبی باشیم، اتفاقاتی که هممون رو خوشحال کنه و جبران این همه تلخی های اخیر باشه! :roll:
راستی خیلی خوشحالم که هنوز هم این موضوع براتون مهمه ، چون فکر می کردم که بقیه به همین زودی "آسمان شب" رو از یاد برده اند!

پاسخ