وضعیت نجوم در ایران چه جوریه؟
سلام
اگه کسی بخواد بره رشته ی نجوم ، باید از فیزیک بره؟
راستی نجوم با کیهان شناسی چه فرقی داره؟
این همه نقش عجب بر در و دیوار وجود هر که فکرت نکند ، نقش بُوَد بر دیوار
«بوستان سعدی»

حسین ابراهیمی
پاسخ
بله. باید کارشناسی فیزیک شرکت کنه و ارشد گرایش اختر فیزیک. البته فکر کنم که دانشگاه پیام نور این رشته رو توی سطح کارشناسی آورده. Smile
دوشنبه , 18 مهر 1384.گاهی یه تاریخ آدمو پر انرژی تر میکنه.منو استروتاکSmile
پاسخ
یعنی ما رشته ی نجوم نداریم و در واقع نجوم همون اختر فیزیکه؟
کیهانشناسی چطور؟
من چون امسال اول دبیرستانو تموم کردم و تجربه ندارم این سوالا رو میپرسم.
«بوستان سعدی»

حسین ابراهیمی
پاسخ
Sky_Watcher نوشته: یعنی ما رشته ی نجوم نداریم و در واقع نجوم همون اختر فیزیکه؟
کیهانشناسی چطور؟
من چون امسال اول دبیرستانو تموم کردم و تجربه ندارم این سوالا رو میپرسم.

چندین بار گفته شده که داریم. مطالب قبلی را مرور کنید عزیز Wink
پاسخ
ما تو ايران ستاره شناس حرفه اي داريم؟
[COLOR="#0066ff"]
The truth is that the best ideas sound crazy at first. And then there comes a time when we can't imagine a world without them
[/COLOR]

[COLOR="#00cc00"]The 100 Year Starship organization
[/COLOR]
پاسخ
اگه بخوایم حساب کنیم ایران ستاره شناس حرفه ای زیاد داره ، تو nasa خیلی از ایرانی ها مشغول به کارند. اما اگه منظورتون تو خود ایرانه ، نمیدونم ،شاید آقای جعفری زاده ، امین تفرشی و ...
«بوستان سعدی»

حسین ابراهیمی
پاسخ
منجم حرفه ای کسانی هستن که مدرک آکادمیک دارن که فعلاً در ایران انگشت شمارن. آقای تفرشی و جعفری زاده منجم های آماتور هستند .
دوشنبه , 18 مهر 1384.گاهی یه تاریخ آدمو پر انرژی تر میکنه.منو استروتاکSmile
پاسخ
[COLOR="#0000FF"]سلام
اون قدیما یکی از دوستان میگفت چرا همیشه ما عقبیم ( زندگی خودش رو میگفت ) میگفت وقتی همه مردم داستان توی خونه هاشون تعریف میکردن ما قصه ای بلد نبودیم وقتی همه توی خونه ها شون رادیو داشتن ما تازه نشستیم به قصه گفتن و وقتی همه توی خونه هاشون تلویزیون داشتن ما تازه یه رادیو خیلی قدیمی خریدیم . این بیشتر شبیه به یک شوخی میمونه ولی دوستان بیاییم به یه چیزائی اعتقاد داشته باشیم . دلیل عقب ماندگی ایران ما از علم نجوم دولتها نیستن اونها بر مبنای نظریات و پیشنهادات و تقاضاها و نتیجه گیریهاست که برای یک رشته علمی سرمایه گذاری میکنن . همه چیز از خود ما باید برخاسته بشه . اگه تقاضا ها برای ایجاد یک رشته تحصیلی زیاد بشه و مردم فشار بیارن به نماینده هایی که خودشون انتخاب کردن خب میشه گفت این خواسته ها بالاخره به جواب خودش میرسه . نیاز باعث میشه هر چیزی بارور بشه حتی چیزائی که در ذهن ماست . اگه یه روزی نیاز چیزی احساس بشه مطمئننا بدون جواب نخواهد ماند .
[/COLOR]
پاسخ
دوست عزیز mars من با بخشی از حرف شما موافق هستم، اونجایی که میگید ما خودیم باید بخواهیم ولی وجود یه بستر مناسب شرط اصلی هست.
اگه بخوایم با روشی که شما گفتی پیش بریم حرکت کند خواهد بود. نجوم ما نسبت به دنیا خیلی عقبه و در این شکی نیست و اگه بخوایم این عقب موندگی رو جبران کنیم باید همه عناصر رو به کار بگیریم.
که البته اولیش خواست خودمونه و وجود امکانات و عناصر پیش برنده خیلی خیلی مهم و موثر هست.
پاسخ
[COLOR="#0000FF"]علی جان سلام
انسان بر حسب کمبودها و تقاضاهایش موارد مورد نیازش رو شناسائی و تهیه میکنه . بعضی از کمبودها آنقدر محسوس هستند که در تهیه آنها تعجیل و بعضی بر حسب فشار های کمتر و عدم احساس نیاز ، دیرتر بهشون اهمیت داده میشه . بستر مناسب رو کی مشخص میکنه ؟ باز هم برمیگیرده به خود مردم که ما باشیم . چه اتفاقی میافته که ایران به فکر زدن یک رصد خونه ملی میشه ؟ اگه فشارهای این گروههای شاید به ظاهر ساده نجوم نبود باز هم چون نیازی احساس نمیشد کاری هم انجام داده نمیشد . ما وقتی توی جاده قرار بگیریم مسیر رو هموار خواهیم نمود ولی اگه قرار باشه اصلا توی جاده قرار نگیریم چطور میتوانیم مسیر حرکتمون رو صاف کنیم ؟
[/COLOR]
پاسخ