ماهواره من!
#1
[TABLE]
[TR]
[TD]
یک دانشجوی جوان به تازگی فکری به سرش زده است که شاید بتواند آینده صنعت فضایی دنیا را دچار تحولاتی شگرف نماید. او می*خواهد مینیاتوری*ترین ماهواره*های جهان را با قیمت*هایی بی*نهایت ارزان بسازد و برای مردم عادی کوچه و بازار به فضا بفرستد. ایا شما مایل به داشتن چنین ماهواره*ای هستید؟

[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[TABLE]
[TR]
[TD] [/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[TABLE]
[TR]
[TD][/url][/TD]
[TD]تکلیف خیلی از محصولات دنیای فناوری از همان ابتدا مشخص است. آنها آمده*اند که من و شما آنها را بخریم و ببریم خانه یا دفاتر کارمان تا به زندگی روزانه ما رفاه و راحتی بیشتری ببخشند. اما خیلی از محصولات فناورانه برای استفاده شخصی طراحی نمی*شوند. مثلا صحبت از سینمای خانگی یا هواپیمای شخصی فقط مختص ثروتمندانی است که گاهی اوقات باید راهنمایی*شان کرد تا پول*های فراوانشان را چگونه هزینه کنند. تا همین ۴۰ یا ۵۰ سال پیش وقتی که صحبت از هواپیمای شخصی می*کردی، حتما طوری نگاهت می*کردند که انگار از سیاره دیگری آمده*ای.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
حدود ۱۰ سال پیش برای اولین بار یک دانشمند بازنشسته ناسا به نام
دنیس توتو که به کار تجارت مشغول شده بود، رویای دیرینه خود برای سفر به فضا را که حاصل سال*ها کار در بزرگ*ترین سازمان فضایی دنیا بود، با پرداخت ۲۰ میلیون دلار به واقعیت تبدیل کرد. این اولین بار بود که یک انسان زمینی (حالا انگار صد نوع دیگر انسان می*شناسیم!) می*توانست از سفر فضایی خودش سخن بر زبان آورد. اما هنوز راه بسیاری مانده تا بتوان تعطیلات عید نوروز را در مدار زمین به تفریح گذراند.
همزمان عده*ای به فکر افتادند که چرا باید مانند دنیس توتو پول بدهند به سازمان فضایی روسیه، راسکوسموس، تا سوار بر فضاپیمای سایوز بروند به ایستگاه بین*المللی فضایی و به ازای هر حرکت اشتباهی که از طرف آنها سر می*زد، نگران چشم نازک کردن فضانوردان حرفه*ای باشند. آنها برای اولین بار رفتند سراغ ساخت فضاپیمای خودشان تا صنعت فضایی دنیا شاهد نقطه عطف مهم دیگری شود.
[TABLE]
[TR]
[TD]عده*ای دور هم جمع شدند و بنیادی را تشکیل دادند به نام بنیاد جایزه اکس (X Prize) و از آن طرف هم یک بانوی میلیونر ایرانی به نام انوشه انصاری مبلغ جایزه را که ۱۰ میلیون دلار بود متقبل شد تا انگیزه کافی برای مهندسان خلاق و کارکشته ایجاد شود. هدف، ساخت اولین فضاپیمای خصوصی دنیا بود که بتواند در طول یک هفته دو بار پرواز زیر مداری انجام دهد، یعنی با سرعت برود به ارتفاعی بیش از ۱۰۰ کیلومتر که مرز بین جو زمین و فضاست و بعد دوباره به سمت زمین سقوط کند.
در روزهایی که در آن به سر می*بریم یک اکس دیگر قصد دارد فضا را باز هم به ما نزدیکتر کند. شرکت اسپیس اکس به همین زودیها نخستین پرتابگر فضایی و اولین کپسول فضایی بخش خصوصی را که قابلیت اتصال به ایستگاه بین*المللی فضایی را دارد به منظور آزمایش زیرسیستمهای متنوع آن به فضا پرتاب خواهد کرد. اسپیس اکس طرح*های بلندپروازانه بسیار دیگری نیز دارد. آنها می*خواهند تور ویژه گردشگری به مقصد ماه و مریخ را نیز در دهه*های آینده اجرا کنند.
[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[/TABLE]
تازه این بخش جدی ماجرا است. در گوشه*ای دیگر از سیاره زمین و در کشور کوچکی به نام دانمارک دو دوست خیال*پرداز که همیشه آرزوی سفر به فضا داشته*اند خودشان دست به کار شده*اند و دارند در انباری خانه*اشان! (واقعیتش این است که اینجای کار را یک کمی اغراق کردم٬ کارگاه آنها همچین انباری خانه هم نیست) موشک فضایی خانگی خود را با دست خالی می*سازند. خب واقعا به نظر می*رسد که اگر پول کافی داشته باشید تا چند دهه آینده بتوانید یکی از این فضاپیماها را بخرید و به همراه خانواده از یک فرودگاه فضایی نزدیک محل زندگیتان یا حتی شاید حیاط پشتی خانه*تان راهی فضا شوید. سفر به خیر!

تا اینجای کار همه صحبت*هایمان درباره سفرهای فضایی بود که انتظار می*رود تا چند سال آینده آنقدر ارزان شوند که در دسترس همه باشند، اما شاید جذاب*تر از سفر به فضا که می*تواند کمی هم خطرناک باشد، داشتن یک چیزی در فضا برای خودتان بتواند چالش بعدی صنعت خصوصی شود. بویژه اگر آن چیز بتواند از فضا اطلاعات جالب و هیجان*انگیزی برایتان ارسال کند. بله درست فهمیدید، داریم از ماهواره*های شخصی صحبت می*کنیم. خب، در ابتدای امر کمی بی*فایده و صرفا یک سرگرمی به نظر می*رسد. اما چه کسی می*داند، شاید بزودی کاربردهای فراوانی برای یک ماهواره شخصی تعریف شود.


البته این اولین بار نیست که صحبت از ماهواره شخصی به میان آمده است. سال*هاست که بخش خصوصی و شرکت*های بزرگ ماهواره*ای صاحب بخش بزرگی از ماهواره*های مخابراتی در دورترین مدار کاربردی زمین یعنی مدار زمین ثابت هستند. اما چرا مثلا من نتوانم یک ماهواره برای خودم داشته باشم. این ایده*ای بود که مدت*های مدیدی افکار زک منچستر، مهندس هوافضا از دانشگاه کورنل را پریشان کرده بود. او با خودش فکر می*کرد که چرا ماهواره*ها همیشه باید خیلی پیشرفته و بزرگ و کارآمد باشند. چرا نتوان یک ماهواره ریز و کوچک و ارزان ساخت که بتواند چند صباحی در فضا به سر برده و خاطره*ای شود برای صاحبش. برای مثال داشتن ماهواره*ای که روزی یکی دو بار از بالای سرتان رد شود و پیام بفرستد که:

[INDENT]من ماهواره تو هستم. این دور ۴۶۷ام من به دور زمین است. اینجا هوا منهای ۲۰۰ درجه سانتی*گراد است. خورشید در سمت چپ من قرار دارد و... آخ ماهواره شهروز همین الان با من تصادف کرد!
[/INDENT]خب نظرتان چیست؟ حداقل می*توانید جلوی مهمانانتان قیافه بگیرید و نیم ساعتی آنها را منتظر نگه دارید تا ماهواره*تان از بالای سر خانه رد شده و متن بالا را برایتان بفرستد و شما هم در حالی که بادی در غبغب انداخته*اید، جلوی آنها قیافه*ای بگیرید و در باب اهمیت صنعت فضانوردی و کمک به شرکت*های دانش بنیان کوچک برای توسعه علم با صرف مبلغ اندکی پول، سخنرانی گیرایی ارائه کنید. موافقید؟ قرارداد را امضا کنیم؟
[TABLE]
[TR]
[TD][/TD]
[TD]خیلی راحت است، زک منچستر با این ایده ساده دست یاری به سمت همه مردم سیاره زمین دراز کرده تا با جمع*آوری مبلغی حدود ۳۶ میلیون تومان اولین محموله ۱۰۰ تایی ماهواره*های شخصی دنیا را به فضا بفرستد.
زک معتقد است در صورت دریافت این کمک مالی و ارسال نخستین نمونه*ها به فضا می*تواند با توسعه و تکمیل ایده خود در آینده ماهواره*های پیشرفته*تری بسازد که توانایی*های جدی*تری داشته باشند. هم*کنون قیمت هر ماهواره*ای که زک طراحی می*کند و می*سازد حدود ۳۶۰ هزار تومان است. زک تا الان توانسته یك*سوم ماهواره*های اولین محموله خود را که قرار است مشتمل بر یکصد ماهواره باشد را بفروشد.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
ماهواره*های زک بر اساس یک ایده خلاقانه استوار است. برای اولین بار یک طراح ماهواره به این فکر افتاده است که حالا و پس از پیشرفت*های تاثیرگذار دانش الکترونیک چرا ما هنوز هم باید مثل اجداد فضانوردمان یک ماهواره بزرگ با بدنه و تجهیزات و یال و کوپال بسازیم.بیاییم برای اولین بار یک ماهواره را روی یک مدار چاپی خلاصه کنیم. فوق*العاده است نه؟ ماهواره*ای روی یک مدار چاپی با همه کارآمدی یک ماهواره واقعی.
خیلی*ها ایراد گرفته*اند که خب با اختلاف دمای بین منهای ۲۰۰ درجه سانتیگراد در شب هنگام و ۴۰۰ درجه سانتیگراد در هنگام تابش خورشید یا با تشعشعات مضر و خطرنک و بارهای الکتریکی بادهای خورشیدی و هزار چیز عجیب و غریب دیگر در فضا چه خواهید کرد؟ زک اما برای همه این پرسش*ها یک پاسخ ساده دارد. نمی*دانم!
اما ایده فوق*العاده است، فکرش را بکنید اگر بشود این کار را کرد چه می*شود. در آن زمان ما شاهد خواهیم بود که ماهواره*هایی با عملکردهای فوق*العاده و پیچیده اما بسیار سبک و کوچک تولید خواهند شد که می*توانند با قیمت*های امروزی که حدود ۲۵ میلیون تومان برای هرکیلوگرم محموله فضایی است، صرفه*جویی عظیمی در صنعت فضایی به وجود آورند. در آن زمان هزینه*های مخابرات، ناوبری و مشاهده فضایی به مراتب کاهش خواهد یافت و تعداد بیشتری از جمعیت ساکن سیاره زمین می*توانند از قابلیت*های بی*نظیر فضا برای رسیدن به رفاه و امنیت بیشتر استفاده ببرند.
[url=http://www.spacescience.ir/ShowPost.aspx?Post=0000183]
شکی نیست که این تفکر، راه آینده صنعت فضایی است و باید این ایده و تفکر جدید را وارد دانشکده*های مهندسی خودمان کنیم و همگام شویم با صنعت نوین فضایی جهان. یادمان نرود که اختراع چرخ کار بیهوده*ای است.
منبع : http://www.spacescience.ir
كاش میمردم و دوباره زنده میشدم و میدیدم كه هیچ كس دور خانه اش دیوار نكشیده است. (فروغ فرخزاد)
http://www.beyondsky.ir
پاسخ
#2
[عکس: SkyCube-W-w-iPhone-med_0-610x250.jpg]

ماهواره شخصی شما : آیا تا به حا خواسته اید به عنوان یک فضانورد به زمین پیام ارسال کنید؟ شانس خود را امتحان کنید.

پروژه SkuCube شرکت KickStarter وعده عملی سازی آن را داده است ؛ ارسال یک ماهواره مکعبی به ابعاد 10*10*10 سانتی متری به فضا نه تنها برای تصویر برداری از کائنات ( شما می توانید تصاویر را بر روی آیفون خود دریافت کنید) بلکه امکان ارسال پیام با حمایت اسپانسر های شرکت KickStarter.

SkyCube توسط تیمی که اپلیکیشن های آندروید و اسکای سافاری آیفون را ساخته اند طراحی شده است . آگر شما از آنها استفاده می کنید بیاد داشته باشید که استعداد آن ها ضامن مینی ماهواره SkyCube نیز است.

هر دلار که شما می پردازید حامی 10 ثانیه از ماموریت است و یک پیام 120 کاراکتری از فضا دریافت می کند. این ماهواره قرار است با بقایای موشک SpaceX Falcon 9 به فضا ارسال شود . این ماهواره در مسیری نسبت به خط استوا زمین بیش تر از 300 مایل دور خواهد زد .در اینجا به جزیئات فنی این ماهواره خواهیم پرداخت.

SkyCube تصاویر با وضوح پایین از زمین می گیرد و همچنین پیام های ساده را که از طرف حامیان مالی بارگزاری شده اند را پخش می کند. بعد از 90 روز ، به منظور باد کردن بالونی با قطر 3 متر که با پودر تیتانیوم دی اکسید با بازتابس بالا پوشش داده شده از یک گلوله 8گرمی CO2 استفاده میکند. بالون SkyCube ، این ماهواره را به درخشانی تلسکوپ فضایی هابل یا یک ستاره قدر اول مبدل می کند. شما می توانید آن را در حالی که در میان آسمان شناور است با چشمان غیر مسلح مشاهده کنید. اما بالون SkyCube فقط بدلیل سهولت مشاهده نیست بلکه میتواند در مدت 3 هفته SkyCube را به علت وجود کشش جو از مدار پایین آورد ، پایان ماموریت بصورت پاک تحت عنوان Grand Final است که از ایجاد شدن زباله های فضایی جلو گیری می کند.

[عکس: 04_SkyCube.jpeg]

بناربراین اگر شما آن کودکی هستید که همیشه می خواستید به فضا بروید ، اما هرگز آن رویا اتفاق نیفتاده است ، اکنون این شانس به شما کمی نزدیکتر شده است .منبع : یادم رفته... :دی
ترجمه : تیمور خسروی

لینک مطلب ؛ دانشنامه ستاره شناسی | سفید مشکی
[COLOR="#000000"]اگه میخواین کهکشانی از مطالب رو تو ایمیلتون داشته باشین ...
پیشنهاد من : ستاره شناسی به سبک سفید مشکی
گروه اینترنتی سفید مشکی
دانشنامه ستاره شناسی | سفید مشکی SefidMeshki.ir[/COLOR]
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
ماهواره تیانگونگ-1 FARSHID 0 3,933 04-02-2018, 10:35 AM
آخرین ارسال: FARSHID
خبرهایی از ونوس اکسپرس ماهواره سیاره زهره mars 0 2,437 10-14-2014, 11:36 AM
آخرین ارسال: mars
كسب 18 فناوری در پی پرتاب ماهواره امید Hostnegarco 0 2,505 11-05-2012, 12:04 PM
آخرین ارسال: Hostnegarco
بزرگترین ماهواره رصد زمین خاموش شد mars 5 3,950 05-11-2012, 12:53 AM
آخرین ارسال: Parnia Shokri
ماهواره نوید Parnia Shokri 7 4,456 02-20-2012, 07:14 PM
آخرین ارسال: Regulus
دلیل سقوط ماهواره ها amir adib 2 3,336 02-01-2012, 08:06 AM
آخرین ارسال: khosro777
ماهواره در قوطي! نخستين دوره مسابقات ملي «كن ست» ايران برگزار شد amir adib 0 2,306 11-26-2011, 03:33 PM
آخرین ارسال: amir adib
منتظر سقوط ماهواره 2 تنی باشید amir adib 0 2,154 11-08-2011, 07:02 PM
آخرین ارسال: amir adib
ماهواره ها behzad ashi 2 3,521 08-08-2010, 10:59 AM
آخرین ارسال: behzad ashi

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان