خرید تلسکوپ از تولید کننده ایرانی
نزارید این بخش قدیمی و بدون بحث خاک بخوره . نتایج به کجا رسید ....کار آغاز شده ؟
پاسخ
mars نوشته: نزارید این بخش قدیمی و بدون بحث خاک بخوره . نتایج به کجا رسید ....کار آغاز شده ؟

لطفا تلسکوپهای ایرانی را خریداری نکنید زیرا از نظر کیفیت مایع آبروریزی می باشد انگار تلسکوپ درجه 2 چینیه ، تازه اونهم با قیمتی خیلی گرونترConfusedad:

اگه میخوای پول بالای تلسکوپ بدی فقط روسی و امریکاییCool
جهان های حبابی
پاسخ
naruto sh نوشته: لطفا تلسکوپهای ایرانی را خریداری نکنید زیرا از نظر کیفیت مایع آبروریزی می باشد انگار تلسکوپ درجه 2 چینیه ، تازه اونهم با قیمتی خیلی گرونترConfusedad:

اگه میخوای پول بالای تلسکوپ بدی فقط روسی و امریکاییCool

مگه الان تلسکوپ ایرانی هم داریم ؟
پاسخ
آقای regulus عزیز ببینید این سایتها به درد شما میخورد شاید نکته ای داشته باشن که بشه ازش استفاده کرد .

Motorizing a Telescope, Part 1 - CodeProject

https://stellafane.org/tm/dob/

https://github.com/lovelandcreatorspace/12inTelescope

Dick Parker's Telescope Mirror Workshop: Cassegrain Telescope Project
پاسخ
mars نوشته: نزارید این بخش قدیمی و بدون بحث خاک بخوره . نتایج به کجا رسید ....کار آغاز شده ؟

دارم در مورد سفارش ساخت فایبرگلس با چند جا صحبت میکنم.
یه جا سفارش دادم، جوابمو ندادن، منتظر اون بودم.

ورق کاری سراغ ندارید؟
میخوام ببینم هزینه ورق کاری لوله الومینیومی (شامل برش ورق، لوله کردن ورق و اتصال فرنگی پیچ دو سر ورق) چقدر میشه.
اخه من ادرس این کارگاها رو از کجا باید پیدا کنم! :mad: خدااااا!
پاسخ
mars نوشته: آقای regulus عزیز ببینید این سایتها به درد شما میخورد شاید نکته ای داشته باشن که بشه ازش استفاده کرد .

Motorizing a Telescope, Part 1 - CodeProject

https://stellafane.org/tm/dob/

https://github.com/lovelandcreatorspace/12inTelescope

Dick Parker's Telescope Mirror Workshop: Cassegrain Telescope Project

اکثر اینا رو خوندم و بوکمارک کردم.
کلا خیلی در مورد ساخت تلسکوپ خوندم. طرحای اپتیکی فوق تخیلی رو هم مطالعه کردم، اونایی که اصلا به کار نمیان.
پاسخ
خب
چند تا طرح برای پایه زدم. ببینید چطوره:

1-

[عکس: 7xyfvt1jhn5o78lhnbzt_thumb.png]

وزن: 7.1 کیلوگرم (با فرض وزن مخصوص 1 برای متریال مورد استفاده که احتمالا در واقعیت 0.9 خواهد بود)
ابعاد: 50x50x68 (ابعاد از چپ به راست به ترتیب, طول و عرض و ارتفاع و با واحد سانتی مترهستن)
مقدار ورق چوبی مصرفی: 1.140 متر مربع (ورق بدون روکش و برش متر مربعی 33 هزار تومن)

2-

[عکس: gf9qzkwzjqrf8mymfrpz_thumb.png]

وزن: 6.2 کیلوگرم
ابعاد: 50x50x68
ورق مصرفی: 1.2 متر مربع

3-

[عکس: zltnizjy7dz22rmo66m5_thumb.png]

وزن: 6.8 کیلوگرم
ابعاد: 53x35x73
ورق مصرفی: 1.25 متر مربع
4-

[عکس: k9aig8fn0ceo9iu3xv1w_thumb.png]

وزن: 7.5 کیلوگرم
ابعاد: 53x35x73
ورق مصرفی: 1.5 متر مربع

منتظر نظرات هستم. شما کدومو دوست دارید؟
پاسخ
به نظر من طرح 3 از بقیه متفاوت تر و جذاب تر باشه....
طرح 1 و 2 رو اکثر شرکتها دارند میزنند..
پاسخ
یک سوال حقیقتش من با دابسونی ها کار نکردم اما مخواستم بپرسم طرح هر چه سبک وزن باشه بهتره یا سنگین تر باشه؟ اگه سبک انتخاب بشه تاثیرش روی لرزش تلسکوپ زیاده درسته ؟
حالا اگه جوری طرح ریزی بشه ( مهندسی ) که در عین حالیکه سبک وزن باشه اتکا محکمی داشته باشه چی ؟چون احساس میکنم توی طرحهای شما روی این مسئله فکر کرده اید.

اگر هم از قضیه پرتم که ببخشید چون اطلاع زیادی توی این موضوع ندارم .اما برام سوال پیش اومد .
پاسخ
mars نوشته: یک سوال حقیقتش من با دابسونی ها کار نکردم اما مخواستم بپرسم طرح هر چه سبک وزن باشه بهتره یا سنگین تر باشه؟ اگه سبک انتخاب بشه تاثیرش روی لرزش تلسکوپ زیاده درسته ؟
حالا اگه جوری طرح ریزی بشه ( مهندسی ) که در عین حالیکه سبک وزن باشه اتکا محکمی داشته باشه چی ؟چون احساس میکنم توی طرحهای شما روی این مسئله فکر کرده اید.

اگر هم از قضیه پرتم که ببخشید چون اطلاع زیادی توی این موضوع ندارم .اما برام سوال پیش اومد .

وزن و استحکام ربطی به هم ندارن. با ماکارونی هم میشه پایه دابسونی ساخت که از پایه های موجود محکم تر باشه. ولی باید از لحاظ استاتیک و مقاومت مصالح کاملا بررسی بشه.
البته معمولا اجسام سنگین تر بخاطر گرانشی که بهشون وارد میشه محکم تر به زمین می چسبن, ولی دلیل نمیشه تو محور های دیگه هم محکم باشن.
در نتیجه, هر چقدر طرح سبک تر و در عین حال پایدار تر باشه بهتره. ولی معمولا این دو مقابل هم هستن و باید با توجه به انتظاری که از محصول نهایی داریم, یکی رو تا حدی فدای دیگری کنیم.
تو پایه دابسونی, چون به هر حال یک تلسکوپه, پایداری اولویت داره, ولی باید دید چه حد از پایداری کافیه تا بشه وزن رو کم کرد.
مشکل اصلی برای طرح های سبک و در عین حال پایدار, اقتصادی نبودنشونه. معمولا یا متریال گرونی دارن, یا زمان و هزینه زیادی برای ساختشون لازمه که همه این فاکتور ها باعث میشن بهترین گزینه ها از لحاظ فیزیک, بهترین گزینه ها از نظر اقتصاد نباشن.
من صرفا روی کاهش وزن و طراحی زیبا و هزینه پایین فکر کردم. برای استحکام در این سطح اماتوری (منظور کلاس دابسونی های اماتوری معمول) کار زیادی نمیشه کرد و اکثر پایه ها در یک سطحن. به هر حال باید این پایه ها در حد قابل قبولی پایدار باشن.
راستی, نظرتون رو نگفتید.
پاسخ