خرید تلسکوپ از تولید کننده ایرانی
کسی سابقه کار با فایبرگلس رو نداره؟
پاسخ
اول بهتره یک تعریفی از فایبر گلاس داشته باشیم ....و بعد ببنیم چه کسی سابقه کار با فایبر گلاس را دارد که فکر کنم .....هیچکس جواب باشه .

با الیاف شیشه اشتباه نشود.

فایبر گلاس (به انگلیسی: Fiberglass) کامپوزیتی از الیاف شیشه با مواد پلیمری است که از پشم شیشه به عنوان مادهٔ تقویت کننده و از مواد پلیمری به عنوان مواد زمینه استفاده می*شود.

در ساخت مخازن بکار می*رود. انواع رزین*ها در ساخت مخازن فایبرگلاس عبارتند از: پلی استر، ونیل استر، اپوکسی می*باشد. پلی استرها ضعیف در برابر خوردگی بوده و ونیل استر مقاومت خوب در برابر خوردگی داشته و اپوکسی مقاوم در برابر خوردگی و دما می*باشد. چگالی فایبر گلاس در حدود ۱۸۵۰-۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.[نیازمند منبع]

ورق فایبرگلاس از مخطوط رزین پلی استر، الیاف شیشه، رنگ و مواد دیگری تشکیل شده*است. تولید ورق فایبرگلاس در ایران از دهه ۶۰ و تقریباً بعد از جنگ تحمیلی شروع شده*است. کاربرد ورق*های فایبرگلاس در مکان*هایی است که پوشش همراه با نور نیاز داشته باشند
پاسخ
کاربرد اصلی فایبرگلس در ساخت قطعات بزرگ هست که در صورت تولید با فلز، وزن زیادی پیدا میکنه. همینطور قطعاتی که تولید پیچیده ای دارن و با فایبرگس میشه به راحتی ازشون کپی تهیه کرد.
حالا منظور شما از این تعریف چی بود؟ یعنی فایبرگلس بدرد کار من نمیخوره؟
پاسخ
نه منظورم این نبود خودم داشتم درباره قایبر گلاس تحقیق میکردم که به این مطلب رسیدم منم گذاشتم برای اونایی که مثل من با فایبر گلاس آشنایی کامل و دقیقی ندارند .
پاسخ
جالبه خیلی واقعا
پاسخ
vahidvm نوشته: جالبه خیلی واقعا

حداقل نظرتونم میگفتید.
پاسخ
طرح نگهدارنده اینه اولیه و طرح اولیه پایه دابسونی که خودم طراحی کردم:

[عکس: 7flgv6a3cuxvogbogywr_thumb.png]

[عکس: t9ff3spx3biipehhns8z_thumb.png]

[عکس: r72zhjybby8irlwo0455_thumb.png]

[عکس: wftxyrgxil02burw27oc_thumb.png]

[عکس: 7klv0q3ouhd0ms908zdm_thumb.png]

توضیح:

1- قرار شد نگهدارنده اینه اولیه با فایبرگلس ساخته بشه, قطعات فایبرگلس هم معمولا قطر کمی دارن. یعنی به قطر زیادی نیاز ندارن تا مستحکم بشن. برای همین طراحی نگهدارنده اینه اولیه به قطعات اضافی نیاز پیدا میکرد.
2- سعی شده در طراحی تمام قسمت های تلسکوپ, اتصالات طوری طراحی بشن که نیازی به ابزار برای باز و بسته کردنشون نباشه و بشه با دست همه کارا رو انجام داد.

خب, اون قسمت های قرمز رنگ قفل کننده اینه روی نگهدارنده هستن. تو اکثر تلسکوپ ها به شکل سه تا زائده تو لبه اینه قابل تشخیصن.
من این قسمت رو دو تا حلقه در نظر گرفتم که یکی از رو اینه رو نگه میداره و یکی از زیر به صفحه زیر اینه (صفحه بالایی) متصل میشه تا در کل اینه روی صفحه بالایی قرار بگیره. این دو تا حلقه دارای رزوه هستن که حلقه زیری میچرخه تا داخل حلقه بالایی سفت بشه. مثل در دبه. جنسشونم از پلی یورتانه (نوعی پلاستیک مقاوم)

قسمت های ابی صفحات نگهدارنده هستن. این قسمت ها از جنس فایبرگلس ساخته میشن.
صفحه نگهدارنده بالایی طرح خاصی داره (که البته تقریبا تزئینیه و ویژگی خاصی بهش نمیده). صفحه پایینی هم دایره ای هست.
حفره وسط این دو صفحه برای تهویه و نصب فن هست. البته خود فن با قطعه خاصی به صفحه پایینی متصل میشه.

قسمت های سبز رنگ نگهدارنده صفحه پایینی هستن و در واقع نگهدارنده نگهدارنده اینه هستن. سه قطعه بالایی به لوله متصل میشن و سه قطعه پایینی صفحه رو به قطعات بالایی فشار میدن تا محکم نگه داشته بشه. علت وجود این قسمت اینه که نگهدارنده بصورت صفحه ای طراحی شده و از لبه ها قابلیت سوراخکاری نداره و نمیشه مستقیم به لوله وصلش کرد.
جنس این بخش هم از پلی یورتانه.

در اخر, قسمت سفید رنگ, محکم کننده لوله هست و هم باعث میشه چیزی از پایین وارد لوله نشه و لبه های تیز لوله هم در اثر برخورد به جایی باعث اسیب رسوندن نشن. همینطور باعث زیبایی لوله میشه. جنسشم پلی یورتانه.

تمام این قطعات با پیچ هایی که قابلیت باز و بسته شدن با دست رو دارن به هم متصل میشن.
این رنگ ها هم صرفا جهت نمایشن و در محصول نهایی اکثرا سفید رنگ یا سیاه رنگ هستن.

پایه هم قراره از ورق پروفیل وودپلاست ساخته بشه که چگالیش حدود 1 هست و در کل وزن پایه نزدیک به 10 کیلو میشه.
البته احتمالا کمی کمتر.
اتصالات پایه قراره از نوع ریلی باشه و نیازی به باز و بسته کردن پیچ نیست.
جنس لوله هم الومینیومه که سبک تر از ورق گالوانیزه مورد استفاده در سایر دابسونی هاست.
فکر میکنم وزن نهایی محصول در حدود 15 تا 20 کیلوگرم در بیاد که بین 5 تا 10 کیلو سبک تر از دابسونی های بازاره.

منتظر نظرات هستم.
در مورد طراحی پایه هم نظر بدید و بگید چه شکلی زیبا تر و قابل حمل تره.

فایل‌های پیوست
.jpg   ScreenHunter_01 Dec. 06 17.36.jpg (اندازه 13.91 KB / تعداد دانلود: 7)
.jpg   ScreenHunter_03 Dec. 06 17.41.jpg (اندازه 16.74 KB / تعداد دانلود: 4)
.jpg   ScreenHunter_02 Dec. 06 17.41.jpg (اندازه 16.58 KB / تعداد دانلود: 5)
.jpg   ScreenHunter_05 Dec. 06 18.36.jpg (اندازه 13.99 KB / تعداد دانلود: 4)
.jpg   ScreenHunter_04 Dec. 06 17.48.jpg (اندازه 8.44 KB / تعداد دانلود: 4)
پاسخ
راستی فکر گرما و سرما را هم کردید ؟ قطعات فایبر گلاسی شاید به اندازه فلز در برابر گرما مقاوم نباشن و انبساط و انقباضشون زیاد باشه که اونوقت تنظیمات آینه را خراب خواهد کرد درسته ؟
پاسخ
mars نوشته: راستی فکر گرما و سرما را هم کردید ؟ قطعات فایبر گلاسی شاید به اندازه فلز در برابر گرما مقاوم نباشن و انبساط و انقباضشون زیاد باشه که اونوقت تنظیمات آینه را خراب خواهد کرد درسته ؟

قطعات فایبرگلس خیلی مشکلی بوجود نمیارن. ضریب انبساط فایبرگلس با رزین پلی یورتان حدود 20 هست و چدن حدود 10. خیلی تاثیر نداره.
ولی خود قطعات پلی یورتانی ضریب انبساطشون بالاست و ممکنه در انقباض به اینه فشار بیارن.
برای همین بین اینه و قطعات از واشر از جنس سیلیکون استفاده میشه که نرم هست.
البته فکر نمیکنم انقباض به قدری باشه که به اینه فشار بیاره.
احتمالا نیرو های بین مولکولی باید مانع انقباض باشن و فکر میکنم انبساط دقیقا خطی نباشه.
در ضمن، پلاستیک ها عایقن و حرارت رو به خوبی انتقال نمیدن و زمان بیشتری نسبت به فلزات طول میکشه تا تغییر دما بدن. برای همین احتمالا انقباض دیر تر اتفاق میفته و تاثیرش در رصد کمتر میشه.
یعنی درسته که ضریب انبساط بالایی دارن، ولی با در نظر گرفتن فاکتور زمان، در واحد زمان، کمتر از فلزات منقبض میشن.

نظری در رابطه طرح ها ندارید؟
پاسخ
سلام.

من اول در مورد سؤالی که تو پست اول پرسیدید یک توضیحی بدم.

بنده به شخصه حاضرم از تولیدکننده ایرانی به شرط داشتن کیفیت 85 - 90 درصدی با محصول مشابه خارجی و با قیمت 70 - 75 درصدی نسبت به محصول مشابه خارجی خرید کنم.

اما تولیدکننده ایرانی قطعا با مشکلاتی روبرو خواهد بود و باید در ابتدا اعتماد مشتری رو به خودش جلب کنه. متأسفانه واردکنندگان محصولات خارجی قطعا از تولیدکننده های داخلی بد خواهند گفت. یعنی از هر محصولی که برند ایرانی روش داشته باشه بد میگن و اون قدر ضد اون تبلیغ می کنن تا بتونن اعتماد مشتری ها رو از اون سلب کنند تا محصولات وارداتی خودشون که قطعا گرون تر هست به فروش برسه. پس جلب اعتماد مهمترین قدم هست.

در مورد پایه هم نظرمو میدم. طرحش که ساده هست ولی فکر میکنم اگه تو کاهش وزنش تمرکز کنید بهتر باشه. اگه این طور که میگید وزنش 10 کیلو یا حتی کمتر باشه که خیلی خوب هست. شاید اگه کمی انحنا داشته باشه هم به زیباتر شدنش کمک کنه و هم باعث بشه مواد کمتری مصرف بشه و در نتیجه سبک تر بشه و با مصرف مواد کمتر قیمت تمام شدش هم کاهش پیدا کنه. البته برش زدن احتمالا دستمزد ساختش رو هم بالا میبره.

در هر صورت ایده خوبی دارید ولی راه دشواری در پیش.
پاسخ