بازدید از رصدخانه بیوراکان
بیوراکان نام منطقه ای در ایروان است که در وسط کوهی قرار دارد.
در سال 1946 میلادی پروفسور ویکتور آمبارچومیان تصمیم به ساختن رصدخانه ای در این منطقه گرفت.
پروفسور ویکتور آمبارچومیان مردی بسیار متواضع و بزرگ بوده که به جامعه ی ستاره شناسیی جهان خدمات بسیار بزرگی کرده است.
رصدخانه بیوراکان محلی برای تحقیقات دانشمندان بزرگ و منجمان آماتور و حرفه ای است.
این رصدخانه دارای محیطی سرسبز و بزرگ است.
رصدخانه بیوراکان دارای 10 تلسکوپ اپتیک و یک تلسکوپ رادیویی است.
8 عدد از تلسکوپ های اپتیک حرفه ایند و مابقیه ی آنها آماتور هستند.
بزرگترین تلسکوپ این رصدخانه به صورت اشمیت - کاسگرین است که آینه اصلی آن قطری برابر با 2.6 متر را دارا است.
بعد از این تلسکوپ های 1 متری و 20 اینچی به ترتیب بزرگترین تلسکوپ های این رصدخانه هستند.
تلسکوپ 2.6 متری دارای ccd ای بسیار بزرگ است که برای بهتر عکس گرفتن به وسیله ازت مایع تا -90 درجه خنک می شود.
تلسکوپ 1 متری فقط و فقط برای عکاسی استفاده می شود و اکنون در دست تعمیر است.
تلسکوپ 20 اینچی هم نیز به صورت اشمیت - کاسگرین است و برای رصد های معمولی استفاده می شود.
لازم به ذکر است که تنها تلسکوپ های فوق هستند که دارای گنبد می باشند.
از دیگر امکانات این رصدخانه داشتن رستوران و مهمانسرا است با امکاناتی محدود است.
در این رصدخانه دانشمندان بزرگی چون اقای دکتر گارمن مشغول به تحقیق هستند که یکی از بزرگ ترین افتخارات ایشان کشف کردن 15 جرم سماوی است.
یکی از پروژه هایی که اکنون در این رصدخانه شروع شده است ، پیدا کردن محل ستارگان در حال تولد به وسیله ی طیف نگاری است.
یکی دیگر از قسمت های رصدخانه بیوراکان ، خانه پروفسور آمبارچومیان است که پس از مرگ وی با تمام وسایلش به یک موزه تبدیل شده که دیدن آن واقعا جالب است.
تیمی که از ایران به سرپرستی آقای امیرحسین ابولفتح برای بازدید از این رصدخانه رفته بودند در کل 5 شب در محیط رصدخانه به رصد و عکاسی مشغول بودند.
از جمله تجهیزاتی که گروه با خود به همراه داشت می توان به تلسکوپ 6 اینچ ماکستوف و 8 اینچ نیوتونی اشاره کرد.
رصد های شبانه معمولا تا ساعت 2 الی 5 صبح ادامه داشت و واقعا کار گروه در طی این مدت عالی بود.
اعضای گروه عبارت بودند از :
آقایان ابولفتح ( عکاس ستاره شناسیی)، ذوقی (منجم) ، خلیل بیگی (منجم)، زمانی فر ( عکاس ستاره شناسیی) ، مشعوفی ( منجم)، رحمانی (منجم) ، وفا (منجم)، مسعودی (منجم) و خانم ها راشدی(منجم).
در اینجا جا دارد که از آقایان دزفولی ( لیدر تور ) و استفانیان (مترجم ) تشکر ویژه ای به عمل آید.
به امید روزی که منجمان کشور ما برای رصد از پشت یک تلسکوپ حرفه ای مجبور به سفر به یک کشور بی گانه نباشند.

تهیه و تنظیم : کیارش مشعوفی
(برای دیدن عکس ها به سایت دکتر پی سی مراجعه کنید)

http://www.doctorp30.com
عضو هیئت سرپرستی انجمن نجوم افلاک
http://www.kiarash.aminus3.com

کیارش مشعوفی
پاسخ
به امید آن روز Cry
شب گرچه تیره وتاراست ولی محفل تمام آرزوها وخوابهای روشن وامیدهای فروغین به طلوعی دیگراست.
پاسخ
به امد اون روز Cry
شب گرچه تیره وتاراست ولی محفل تمام آرزوها وخوابهای روشن وامیدهای فروغین به طلوعی دیگراست.
پاسخ
این هم بیوراکان.ای کاش من هم برمCry Cry Cry Cry Cry Cry

فایل‌های پیوست
.jpg   torgheh_492e68ac64dee.jpg (اندازه 50.42 KB / تعداد دانلود: 237)
قلمروی حکومت من در اسمان است "بتهوون"
پاسخ
دوست گرامی لطفا برای ارسال عکس در سایت با ماکزیمم اندازه
640*480 استفاده کنید.

پاسخ
من واقعا ازتون معذرت می خواهم.یادم رفت.اصلاح شد :oops:
قلمروی حکومت من در اسمان است "بتهوون"
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان