راهنمایی در خرید انواع تلسکوپ
به به چشممون به جمالتون روشن شد جنابV K. یه دفعه دیگه نمیومدید.:lol: شوخی کردم به هر حال از دیدن دوبارتون خوشحال شدم.
از بین تلسکوپایی که شما در نظر دارید "10 و "8 نیوتونی ابزارهای دو منظورن و هم برای رصد و هم برای عکاسی استفاده میشن. ولی مورد استفاده اصلی اونا رصده. "8 به خاطر نسبت کانونی کم برای عکاسی بهتره ولی در کل برای عکاسی بهتره از شکستی ها (در صورت امکان اپوکروماتیک) استفاده بشه. یعنی گزینه 3 شما گزینه ایده الیه و می تونه انتخاب اولتون باشه. از بازتابی ها هم ریچی کرتین ها مخصوص عکاسی تولید میشن و کمترین خطای Coma رو دارن.
به نظر من "6 ریچی کرتین هم گزینه خیلی خوبیه که قیمت پایینتری نسبت به اپو 80mm داره و اختلاف کیفیتشون هم انچنان بالا نیست. البته 80mm اپتیک سریعتریه ولی توان گرداوری نور ریچی کرتین تقریبا 5 برابر اپو هست.
پس در کل تقریبا مساوین. حالا این به شما بر می گرده که کدومو انتخاب کنید.
پاسخ
v k نوشته: براي چه كاري ميخواي؟
من بیشتر عکاسی
ولی رصد هم برام مهمه
اولویت با عکاسیه
پاسخ
Regulus نوشته: به به چشممون به جمالتون روشن شد جنابV K. یه دفعه دیگه نمیومدید.:lol: شوخی کردم به هر حال از دیدن دوبارتون خوشحال شدم.
از بین تلسکوپایی که شما در نظر دارید "10 و "8 نیوتونی ابزارهای دو منظورن و هم برای رصد و هم برای عکاسی استفاده میشن. ولی مورد استفاده اصلی اونا رصده. "8 به خاطر نسبت کانونی کم برای عکاسی بهتره ولی در کل برای عکاسی بهتره از شکستی ها (در صورت امکان اپوکروماتیک) استفاده بشه. یعنی گزینه 3 شما گزینه ایده الیه و می تونه انتخاب اولتون باشه. از بازتابی ها هم ریچی کرتین ها مخصوص عکاسی تولید میشن و کمترین خطای Coma رو دارن.
به نظر من "6 ریچی کرتین هم گزینه خیلی خوبیه که قیمت پایینتری نسبت به اپو 80mm داره و اختلاف کیفیتشون هم انچنان بالا نیست. البته 80mm اپتیک سریعتریه ولی توان گرداوری نور ریچی کرتین تقریبا 5 برابر اپو هست.
پس در کل تقریبا مساوین. حالا این به شما بر می گرده که کدومو انتخاب کنید.
سلام بر Regulus عزیز که جانم فدای تو قربان مهربانیو لطفو محبتو باحالی و کلا تو!!!:grin:
عرضم به حضور عزیزت که یه چیزهایی شنیدم درمورد اثر شدید باد روی شکستی ها و خوب البته نسبت کانونیشون هم که بالاست! از طرفی نیوتونی هم خطی و دردسر خیلی داره من هم حالش رو ندارمCool از اینها که بگزریم این آپو که گفتم قیمتش بیشتر اون دوتا دیگه هست من هم دچار تضاد روحی عاطفی شدم که دهنه 10 اینچ رو بچسبم یا شیار های کنتراست اون یکی رو !
درمورد ریچی هم که فقط خطای کما رو نداره و کنتراستش بالاتر هست(اگه چیز دیگه ای هم هست اضافه کن) به درد رصد هم که نمیخوره!
اصلا یه جور دیگه سوالم رو مطرح کنم:
اگر انتخاب با شما بود آپوکرومات 80 میل رو انتخاب میکردید یا نیوتونی 10"؟
-- -.-- -.. . .- .-. ...- . -. ..- ... -.-- --- ..- .- .-. . -- -.-- .-.. --- ...- . ..- -. - .. .-.. ... ..- -. --. --- . ... -.. .- wechatکسی نبود؟!!.-. -.-
پاسخ
astronomy نوشته: من بیشتر عکاسی
ولی رصد هم برام مهمه
اولویت با عکاسیه
عکاسی از سیارات یا اجرام عمقی؟
-- -.-- -.. . .- .-. ...- . -. ..- ... -.-- --- ..- .- .-. . -- -.-- .-.. --- ...- . ..- -. - .. .-.. ... ..- -. --. --- . ... -.. .- wechatکسی نبود؟!!.-. -.-
پاسخ
v k نوشته: عکاسی از سیارات یا اجرام عمقی؟
خوب هردوش مهمه ولی بیشتر از اعماق ژرق به علاوه ماه و خورشید
زیاد سیارات سوژه عکاسی از پشت تلسکوپ نیستن
پاسخ
v k نوشته: با عرض سلام خدمت همه دوستان عزيز

قصد خريد يه تلسكوپ جهت عكاسي از اجرام عمقي رو دارم ولي بين اين 3 گزينه مردد هستم. از همه بزرگواران اين فروم خواهش دارم نظرشون رو اعلام كنند و اگر چيز ديگه اي هم به نظرشون ميرسه اضافه كنند. گزينه هام اين 3 تا هستند:

1.لوله اپتیکی 200 میلیمتری با نسبت کانونی 4 و فوکوسر دو سرعته دو اینچ ( لوله آلومنيوم همراه با شيار هاي داخلي جهت افزايش كنتراست) به همراه مقر HEQ5 PRO

2.١٠ اینچ بازتابی نیوتنی BKP25012 وEQ6

3.٨٠ میلیمتری شکستی ED الماس سیاه ED80 OTA W به همراه مقر HEQ5 Pro

البته دو تا بالايي احتياج به Coma corrector دارند و پاييني به كاهنده نسبت كانوني

حدود بودجه ي من هم 2 ميليون هست

يه سوال ديگه هم دارم آيا امكانش هست كه از دوربين به صورت همزمان براي عكاسي و guide كردن تلسكوپ استفاده كرد؟

متشكرم:-D
سلام
اگر برای عکاسی میخوای بگیری بدون شک برو سراغ آپو.10 اینچ برای HEQ5 خیلی سنگینه.بعد از مدتی مجبور میشی سراغ اتوگایدر بری که این یعنی مقرت باید یک تلسکوپ دیگر هم تحمل کنه.البته 6اینچ ریچی-کرتین هم انتخاب خوبیه ولی همین آپوی 80 به همراه یک reducer/corrector میشه یک ابزار فوق العاده.اگر اتوگایدر هم بگیری و یک دوربین modified همه چیز رو برای گرفتن عکس های خارق العاده داری.
گل نیلوفر در مرداب می روید تا همه بدانند در سختی ها باید زیبایی آفرید!
http://astrophoto.aminus3.com
پاسخ
می تونید(astronomy و v k)با اقای جعفری زاده مشاوره کنید.
نجومبرترینعلم دنیاست ...
پاسخ
ممنون از شما
پاسخ
خب چیزی که از حرفای شما پیداست اینه که دلت بیشتر با نیوتونیس.
اگه انتخاب با من بود و می خواستم عکاسی کنم و از همه مهمتر پولشو داشتم 80mm رو انتخاب می کردم. چون کلا برای عکاسی بهترینه ولی خب چون 80mm بیشتر قطر نداره خیلی بدرد رصد نمی خوره ولی اگه چیزیو بتونه نشون بده با بهترین کیفیت اینکارو می کنه.
"10 نیوتنوی همونطور که گفتید نیاز به مراقبت زیاد داره و وزنشم خیلی زیاده که باعث میشه پدر ادم برای بیرون بردنش در بیاد و همونطور که only orion گفت برای اکثر سه پایه ها سنگینه. البته رصدش خیلی خوبه ولی تقریبا نباید روی عکاسیش حساب کرد.
"8 نیوتونی هم, هم کوچیکتره, هم سبکتره و هم سریعتره. این تلسکوپ یه چیز بینابینه و هم میشه باهاش رصد کرد هم عکاسی ولی نه رصدش عالیه و نه عکاسیش.
شما حداکثر بودجه ای که می تونید خرج کنیدو بگید تا بتونیم بهترین تلسکوپ ممکنو پیدا کنیم.
astronomy شما هم تقریبا شرایط v k رو دارید پس می تونید از همین بحث ها استفاده کنید.
پاسخ
من با لوازم جانبی 3 تومن هزینه میتونم بکنم
برای تلسکوپ 2200-2300 فکر کنم خوب باشه
پاسخ