طرز کار با تلسکوپ
Regulus نوشته: احتمالا یا شرایط جوی بد بوده، یا تلسکوپتون همخط نیست.
من با تلسکوپ نا همخط هم ستاره هاش رو تونستم تفکیک کنم.

سحابی حلقه رو شما چطور میبینید؟
امشب اون الگوی تفرق ستاره ای رو چک می کنم ببینم همخطه یا نه.ظاهرا دقیقترین روشه نه؟
پاسخ
orphic نوشته: سحابی حلقه رو شما چطور میبینید؟
امشب اون الگوی تفرق ستاره ای رو چک می کنم ببینم همخطه یا نه.ظاهرا دقیقترین روشه نه؟
من سحابی حلقه رو از یه شهرستان با الودگی نوری متوسط, با تلسکوپ همخط کاملا واضح و شارپ دیدم. کاملا حلقش واضح بود.
البته باید از تکنیک نگاه جانبی استفاده کنید. یعنی سرتون رو کمی کج کنید تا با گوشه چشم به سوژه نگاه کنید. فرقی نمیکنه از کدوم گوشه چشمتون نگاه کنید, ولی از بالا راحت تره.
استفاده از دیسک ایری روش نسبتا دقیقیه, ولی روش های دقیق تری هم هست. چون با چشم داریم همخطی رو چک میکنیم, مطمئنا خطا داریم.
شاید بهترین روش بررسی دیسک ایری با ابزار تصویر برداری مثل ccd ها باشه که بفهمیم چند درصد از نور ستاره در مرکز دیسک قرار داره.
احتمالا روش های ازمایشگاهی دقیقی هم وجود دارن که به جای استفاده از نور ستاره (که بخاطر گذر از جو زمین بخشی از انرژیش رو از دست داده و کمی هم غیرنقطه ای شده) از پرتو های لیزر که انرژی بیشتر و دقت بیشتری دارن, استفاده میکنن.
پاسخ
Regulus نوشته: من سحابی حلقه رو از یه شهرستان با الودگی نوری متوسط, با تلسکوپ همخط کاملا واضح و شارپ دیدم. کاملا حلقش واضح بود.
البته باید از تکنیک نگاه جانبی استفاده کنید. یعنی سرتون رو کمی کج کنید تا با گوشه چشم به سوژه نگاه کنید. فرقی نمیکنه از کدوم گوشه چشمتون نگاه کنید, ولی از بالا راحت تره.
استفاده از دیسک ایری روش نسبتا دقیقیه, ولی روش های دقیق تری هم هست. چون با چشم داریم همخطی رو چک میکنیم, مطمئنا خطا داریم.
شاید بهترین روش بررسی دیسک ایری با ابزار تصویر برداری مثل ccd ها باشه که بفهمیم چند درصد از نور ستاره در مرکز دیسک قرار داره.
احتمالا روش های ازمایشگاهی دقیقی هم وجود دارن که به جای استفاده از نور ستاره (که بخاطر گذر از جو زمین بخشی از انرژیش رو از دست داده و کمی هم غیرنقطه ای شده) از پرتو های لیزر که انرژی بیشتر و دقت بیشتری دارن, استفاده میکنن.

سپاس نکات علمی و مفیدی بودن.
منم از طریق نگاه جانبی و گوشه چشم دیدم حلقه رو.احتمالشو می دم که تلسکوپم هم خط نباشه.امشب حتما یه تست می کنم جوابشو می دم.این هم خط کننده های لیزری بیشتر فک کنم بازی تبلیغاتین.
راستی من با چشمی 30 م م دیدم.با 9 م م نتیجه ی جالی نمی ده نه؟
پاسخ
من با 25mm دیدم. با 10mm کیفیت تصویرم پایین اومد. البته بخاطر کیفیت نه چندان خوب چشمی های همراه تلسکوپ هست. با 10mm با کیفیت خوب, احتمالا نباید خیلی افت کیفیت تصویر داشته باشیم.
پاسخ
orphic نوشته: سپاس نکات علمی و مفیدی بودن.
منم از طریق نگاه جانبی و گوشه چشم دیدم حلقه رو.احتمالشو می دم که تلسکوپم هم خط نباشه.امشب حتما یه تست می کنم جوابشو می دم.این هم خط کننده های لیزری بیشتر فک کنم بازی تبلیغاتین.
راستی من با چشمی 30 م م دیدم.با 9 م م نتیجه ی جالی نمی ده نه؟

دوست عزیز اگر ستاره ها را بصورت نقطه میبینید تلسکوپ شما هم خطه زیاد حساسیت نشون ندهید از چیزی که دارید لذت ببرید و اگه هم خط کننده لیزری شما آسیبی ندیده میتونید روش حساب کنید .
پاسخ
mars نوشته: دوست عزیز اگر ستاره ها را بصورت نقطه میبینید تلسکوپ شما هم خطه زیاد حساسیت نشون ندهید از چیزی که دارید لذت ببرید و اگه هم خط کننده لیزری شما آسیبی ندیده میتونید روش حساب کنید .

اره کاملا.ستاره هارو نقطه می بینم و همخط کننده هم فک نکنم اسیبی دیده باشه.
فقط نمی دونم چرا وقتی فوکوسر رو بالا پایین می کنم اون نقطه ی لیزر روی مرکز هم خط کننده جابجا میشه و کمی از مرکز به علاوه فاصله میگیره.
توی کاتالوگش ننوشته بود که برای فرایند همخط کردن فوکوسر در چه حالتی باید باشه.من در پایینترین حالت فوکوسر،همخط کردم.
با این حال مرسی از پاسختون
پاسخ
جناب orphic ببخشید کمی گرفتار بودم

در مورد وقت گیر بودن هم خطی باید بگویم
هرچه نسبت کانونی تلسکوپ پایین می آید ، همخط کردن آن بشدت مشکل تر می شود
در تلسکوپهای بازتابی ، اصطلاحا یک ناحیه شیرین (ترجمه sweet spot) در تصویر ایجاد شده
توسط آینه اصلی داریم که فقط این ناحیه از خطای گیسو عاری است و خارج از این ناحیه ، کیفیت
تصویر به شدت افت می کند. اندازه این ناحیه با توان سوم نسبت کانونی تغییر می کند !
یعنی اگر نسبت کانونی تلسکوپ من نصف مال شما باشد ، قطر ناحیه شیرین تلسکوپ
من یک هشتم مال شما خواهد بود !

مثلا برای تلسکوپ شما که F6 است، قطر این ناحیه تقریبا 5 میلی متر است، برای تلسکوپ
من که F5 است ، اندازه این ناحیه تقریبا برابر 3 میلی متر است
(5 تقسیم بر 6 بتوان سه ضربدر 5 میلی متر) و همینطور یک تلسکوپ F4 فقط یک و نیم میلی
متر ناحیه شیرین دارد. ولی برای یک تلسکوپ دراز مثلا F10 این ناحیه 22 میلی متر است
که مشخصا می توان گفت بسادگی می توان آن را تنظیم کرد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد هم خطی به لینک زیر از نیلز اولاف مراجعه کنید که حاوی نکات مفید زیادیست

FAQ about Collimating a Newtonian telescope

گفته بودید :
"راستی هرکاری کردم m33رو هم نتونستم ببینم.
پیشنهادتون چیه برای این اجرامی که نتوستم ببینم؟"

تنها پیشنهاد رفتن زیر آسمان تاریک است ، کهکشان مثلث درخشش سطحی خیلی کمی دارد
و دیدن آن از شهر با هر تلسکوپی اگر غیر ممکن نباشد بسیار مشکل است .

گفته بودید :
"وقتی فوکوسر پایینه پایینه همخطش می کنم ولی وقتی فوکوسر رو بالا میارم میبینم اون نقطه ی لیزر روی همخطکننده از مرکز به علاوه فاصله میگیره."

منظورتون رو از بالا و پایین نفهمیدم ، آیا منظورتون همون وارد کردن و خارج کردن فوکوسر است ؟
اگر اینطور است خود فوکوسر مشکل دارد ، ضمنا لوله فوکوسر من مثل یک پیچ با چرخاندن آن ، شل و سفت
می شود ، شاید فوکوسرتان شل است (منظورم اتصال لوله فوکوسر به بدنه فوکوسر است و نه بدنه فوکوسر به تلسکوپ)
لوله فوکوسر را بیرون دهید و سعی کنید در جهت عقربه های ساعت آن را بچرخانید تا همانطور که یک پیچ را در جای خود
سفت می کنید ، فوکوسر در جای خود سفت شود و لقی نداشته باشد.

گفته بودید:
"ولی m22 خیلی عجیبه که میگید واضحه.راستش تنها چیزی که من دیدم یه لکه بود درست مثل آندرومدا شاید هم کمنور تر.با چشمی 30 م م دیدم.شاید جرم دیگه ای رو دیدم ولی اونجا جز m22 چیز دیگه ای نیست. "

احتمالا شما درست تشخیص داده اید ولی باید بدانید همه خوشه های کروی در بزرگنمایی کم بصورت یک لکه
خاکستری دیده می شوند ، برای دیدن ستاره های تشکیل دهنده آن حتما باید بزرگنمایی بدهید
چشمی 30 میلی متری شما 40 برابر بزرگنمایی میدهد که برای خوشه های کروی خیلی خیلی کم است
فکر می کنم جایی خواندم برای یک هشت اینچی بزرگنمایی مناسب برای این مورد 180 برابر است.

حداقل با چشمی 9 میلی متری هم امتحان بکنید، احتمال زیادی دارد که تا حدودی ستارگانش را تفکیک کند

در مورد حساسیت روی هم خطی باید بگویم برای بزرگنمایی های کم یا متوسط اهمیت چندانی ندارد.
فقط وقتی پای بزرگنمایی های بالا به میان می آید ، اهمیت دارد یعنی مشاهده می کنیم تصویر وضوح لازمه را ندارد.
مثلا وقتی با چشمی 30 میلی متری کار می کنید، اصلا نگران هم خطی نباشید ولی با چشمی 9 میلی متری و چشمی های
کمتر ، موضوع فرق می کند.

آن روشی هم که در مورد همخط کردن تلسکوپ با همخط کننده غیر دقیق پیدا کرده ام را سعی
می کنم فردا توضیحاتش را بگذارم ، الان سعی می کنم با فتوشاپ چند شکل تهیه کنم تا توضیحات واضح تر باشد.

بدرود
پاسخ
x935418 نوشته: جناب orphic ببخشید کمی گرفتار بودم

در مورد وقت گیر بودن هم خطی باید بگویم
هرچه نسبت کانونی تلسکوپ پایین می آید ، همخط کردن آن بشدت مشکل تر می شود
در تلسکوپهای بازتابی ، اصطلاحا یک ناحیه شیرین (ترجمه sweet spot) در تصویر ایجاد شده
توسط آینه اصلی داریم که فقط این ناحیه از خطای گیسو عاری است و خارج از این ناحیه ، کیفیت
تصویر به شدت افت می کند. اندازه این ناحیه با توان سوم نسبت کانونی تغییر می کند !
یعنی اگر نسبت کانونی تلسکوپ من نصف مال شما باشد ، قطر ناحیه شیرین تلسکوپ
من یک هشتم مال شما خواهد بود !

مثلا برای تلسکوپ شما که F6 است، قطر این ناحیه تقریبا 5 میلی متر است، برای تلسکوپ
من که F5 است ، اندازه این ناحیه تقریبا برابر 3 میلی متر است
(5 تقسیم بر 6 بتوان سه ضربدر 5 میلی متر) و همینطور یک تلسکوپ F4 فقط یک و نیم میلی
متر ناحیه شیرین دارد. ولی برای یک تلسکوپ دراز مثلا F10 این ناحیه 22 میلی متر است
که مشخصا می توان گفت بسادگی می توان آن را تنظیم کرد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد هم خطی به لینک زیر از نیلز اولاف مراجعه کنید که حاوی نکات مفید زیادیست

FAQ about Collimating a Newtonian telescope

گفته بودید :
"راستی هرکاری کردم m33رو هم نتونستم ببینم.
پیشنهادتون چیه برای این اجرامی که نتوستم ببینم؟"

تنها پیشنهاد رفتن زیر آسمان تاریک است ، کهکشان مثلث درخشش سطحی خیلی کمی دارد
و دیدن آن از شهر با هر تلسکوپی اگر غیر ممکن نباشد بسیار مشکل است .

گفته بودید :
"وقتی فوکوسر پایینه پایینه همخطش می کنم ولی وقتی فوکوسر رو بالا میارم میبینم اون نقطه ی لیزر روی همخطکننده از مرکز به علاوه فاصله میگیره."

منظورتون رو از بالا و پایین نفهمیدم ، آیا منظورتون همون وارد کردن و خارج کردن فوکوسر است ؟
اگر اینطور است خود فوکوسر مشکل دارد ، ضمنا لوله فوکوسر من مثل یک پیچ با چرخاندن آن ، شل و سفت
می شود ، شاید فوکوسرتان شل است (منظورم اتصال لوله فوکوسر به بدنه فوکوسر است و نه بدنه فوکوسر به تلسکوپ)
لوله فوکوسر را بیرون دهید و سعی کنید در جهت عقربه های ساعت آن را بچرخانید تا همانطور که یک پیچ را در جای خود
سفت می کنید ، فوکوسر در جای خود سفت شود و لقی نداشته باشد.

گفته بودید:
"ولی m22 خیلی عجیبه که میگید واضحه.راستش تنها چیزی که من دیدم یه لکه بود درست مثل آندرومدا شاید هم کمنور تر.با چشمی 30 م م دیدم.شاید جرم دیگه ای رو دیدم ولی اونجا جز m22 چیز دیگه ای نیست. "

احتمالا شما درست تشخیص داده اید ولی باید بدانید همه خوشه های کروی در بزرگنمایی کم بصورت یک لکه
خاکستری دیده می شوند ، برای دیدن ستاره های تشکیل دهنده آن حتما باید بزرگنمایی بدهید
چشمی 30 میلی متری شما 40 برابر بزرگنمایی میدهد که برای خوشه های کروی خیلی خیلی کم است
فکر می کنم جایی خواندم برای یک هشت اینچی بزرگنمایی مناسب برای این مورد 180 برابر است.

حداقل با چشمی 9 میلی متری هم امتحان بکنید، احتمال زیادی دارد که تا حدودی ستارگانش را تفکیک کند

در مورد حساسیت روی هم خطی باید بگویم برای بزرگنمایی های کم یا متوسط اهمیت چندانی ندارد.
فقط وقتی پای بزرگنمایی های بالا به میان می آید ، اهمیت دارد یعنی مشاهده می کنیم تصویر وضوح لازمه را ندارد.
مثلا وقتی با چشمی 30 میلی متری کار می کنید، اصلا نگران هم خطی نباشید ولی با چشمی 9 میلی متری و چشمی های
کمتر ، موضوع فرق می کند.

آن روشی هم که در مورد همخط کردن تلسکوپ با همخط کننده غیر دقیق پیدا کرده ام را سعی
می کنم فردا توضیحاتش را بگذارم ، الان سعی می کنم با فتوشاپ چند شکل تهیه کنم تا توضیحات واضح تر باشد.

بدرود
خواهش می کنم دوست عزیز مرسی از پاسخ کاملتون.
راستش در مورد فوکوسر شاید من منظورمو بد رسونده باشم.
مگه اکثر فوکوسرا مث هم نیستن؟
مال من با پیچوندن پیچ های فوکوسر (که البته دو سرعتست) یه لوله از توش بیرون میاد که فاصله کانونی رو ردیف می کنه.و این لوله مدرج هست مال من تقریبا 4 سانت بیرون میاد.
ولی خود فوکوسر و لوله ای که از توش بیرون میاد کاملا سفته.
منظورم از بالا پایین شدن فوکوسر همین لوله ای ایست که از توش بیرون میاد و شما ازون با عنوان "لوله ی فوکوسر" یاد کردید.
حالا بهترین حالت برای قرار دادن هم خط کننده درون چپقی کدوم حالته؟وقتی فوکوسر(لوله اش) در پایین ترین حد ممکنه(یعنی به آینه ثانویه نزدیکتره) یا وقتی که فوکوسر (لوله اش) در بالاترین حد ممکنه (یعنی از آینه ثانویه فاصله گرفته) ؟
کدوم حالت؟توی کاتالوگ هم خط کننده چیزی ننوشته بود.
من وقتی فوکوسر پایین بود دقیق هم خط کردم و نقطه لیزر درست وسط هدف همخط کننده بود(همون +) ولی وقتی فوکوسر رو بالا آوردم(لوله اش) و مادامی که هم خط کننده روشد بود ، دیدم که یواش یواش نقطه ی لیزری که من تنظیمش کرده بود از وسط فاصله گرفت.
حالا کدومش رو باید قبول کرد؟فک کنم همون در پایین ترین حالت درسته.
در مورد فهرست مسیه هم آیا مرجعی چیزی وجود داره که بشه فهمید کدوماشون تو شهر قابل رصدن؟
مثلا من چنتاشو نتونستم ببینم داشتم نا امید می شدم که جناب Regulus گفتن تو شهر تقریبانمیشه دیدشون.
ممنون و سپاس .منتظر اون آموزشتون هم هستیم.
پاسخ
orphic نوشته: حالا بهترین حالت برای قرار دادن هم خط کننده درون چپقی کدوم حالته؟وقتی فوکوسر(لوله اش) در پایین ترین حد ممکنه(یعنی به آینه ثانویه نزدیکتره) یا وقتی که فوکوسر (لوله اش) در بالاترین حد ممکنه (یعنی از آینه ثانویه فاصله گرفته) ؟
کدوم حالت؟توی کاتالوگ هم خط کننده چیزی ننوشته بود.

هیچکدام

امتحان کنید چشمی 9 میلی متریتان (که قرار است بزرگنمایی بالا بدهد) ، در چه فاصله ای به فوکوس می رسد ، آن را یادداشت کنید بعدا هم خطی رابرای همان فاصله انجام دهید
پاسخ
x935418 نوشته: هیچکدام

امتحان کنید چشمی 9 میلی متریتان (که قرار است بزرگنمایی بالا بدهد) ، در چه فاصله ای به فوکوس می رسد ، آن را یادداشت کنید بعدا هم خطی رابرای همان فاصله انجام دهید
واقعا شیوه ی کار اینجوریه؟
به هرحال ماله من توی 2 سانتی متر به حالت فوکوس میرسید.دیگه روی همین اندازع دقیق با همخط کننده ، هم خط کردم.دیگه می تونم خیالم راحت باشه که تلسکوپم هم خطه؟لا اقل برای مدت کوتاهی؟
قبلشم با الگوی تفرق ستاره چک کردم با تقریب خوبی دایره ها هم مرکز بودن.هرچند خیلی خیلی کم اون دایره ی کوچیک وسطی دقیقا وسط نبود.
این روشی که گفتید حد فوکوس چشمی 9 م م رو حساب کنم کاملا منطقی و علمی به نظر میاد
بی نهایت سپاس
پاسخ