طرز کار با تلسکوپ
ببخشید ، یک دندان درد غیر مترقبه مرا از حضور در تالار محروم کرد
و اما سئوالات :

orphic نوشته: راستی مقر شما موتور نداره درسته؟
نه ، یه موتور برای محور ساعت خریدم، ولی فعلا وصل نکردم (یه مدار ساده می خواد)

orphic نوشته: سوال من این بود که با دونستن RA و Dec یک جرم که فک کنم همون بعد و میل میشه ، می شه راحت و بی دردسر یه جرم رو تو آسمون پیدا کرد.؟این باید یکی از خاصیت های استوایی ها باشه دیگه.
مثلا من چد شبه خیلی گیر اورانوسم
هر کاری می کنم نمی تونم تشخیصش بدم.یعنی مطمئنم به جای درستی هدف رفتم ولی تو اون ناحیه به 2 3 تا جرم بر می خورم که تقریبا آبی-سبز هستن

بله ولی باید بدانید هر ابزار دقتی دارد ، مثلا اگر من روی مقر خودم (eq5) موتور و گوتو نصب کنم، البته می توانم مثلا دستور جستجوی خوشه پروین را بدهم و به علت بزرگی آن احتمال اشتباه وجود ندارد ، همچنین سایر اجرام گسترده هم به راحتی توسط دستگاه پیدا می شوند . ولی این موردی که شما فرمودید ، یعنی اورانوس مورد مشکلی است .
بخصوص که گفتید در محاصره چند ستاره آبی سبز دیگر هست ، تا آنجایی که می دانم نمی توان این انتظار را از مقرهای ارزان قیمت داشت که دستور جستجوی اورانوس را بدهیم و دستگاه ، اورانوس را دقیقا در وسط تصویر قرار دهد و شما متوجه شوید که آن ستاره ای که دقیقا در مرکز تصویر هست ، همان اورانوس است (دقت باید خیلی بالا باشد) و یا اگر از بزرگنمایی خیلی بالا استفاده کنید بصورتی که قرص سیاره دیده شود(تا با ستاره ها اشتباه نشود) ، ممکن است دستگاه اصلا نتواند سیاره را در داخل تصویر چشمی (میدان دید) قرار دهد، چون در بزرگنمایی بالا میدان دید خیلی کوچک است.

مقرهای استوایی البته مفید هستند ، مثلا وقتی می خواهید جرم نسبتا بزرگی(مثلا m3) را ببینید که در اطراف آن ستاره راهنمای چندانی وجود ندارد، می توانید اول روی یک ستاره درخشان (که خیلی هم لازم نیست نزدیک باشد) زوم کرده و سپس باتوجه به اینکه زاویه آن ستاره با جرم شما ثابت است، با چرخش پیچهای ریز به اندازه معین ، جرم را شکار می کنید ، ولی باید بدانید هر دستگاهی دقت محدودی دارد ، حداقل در اورانوس فکر می کنم لاقل باید به بالاتر از eq5 فکر کرد - مثلا مدل heq5 که قیمتش دوبرابر است و می گویند دقت خیلی خوبی دارد.
یا حتی مقر پارامونت ام ایکس که که دقت خارق العاده ای دارد (قیمتش هم احتمالا خارق العاده است!)

لینک:

http://www.telescope.ir/%D9%85%D9%82%D8%...A%A9%D8%A7

orphic نوشته: شما تجربتون از رصد اورانوس چیه؟
متاسفانه تا بحال اورانوس را رصد نکرده ام (کلا به سیارات و چیزهای نزدیک علاقه ای ندارم!) ولی یک توصیه می توانم بکنم ، اگر بتوانید موقعیت دقیق آن را نسبت به الگوی ستاره های اطرافش پیدا کنید (با کمک برنامه هایی مثل Stellarium ) می توانید آن را تشخیص دهید، تصویر زیر را الان از Stellarium گرفتم ، ببینید آیا الگوی ستاره های آنجا به همین شکل است ؟ (زاویه دید در عکس تقریبا ربع درجه است)

[ATTACH=CONFIG]2103[/ATTACH]

orphic نوشته: تو این فکر بودم اگه یه تلسکوپ با مقر استوایی داشتم یعنی خیلی راحت بود رصد اورانوس؟یعنی حداقل مطمئن می شدم که دقیقا الان کجاست درسته؟
حتما کمک می کرد ، ولی اندازه کمکش ، همانطور که گفتم ، با توجه به مشکل بودن رصد اورانوس ، بستگی به کیفیت مقر دارد.

orphic نوشته: راستی این مقرهایی که گوتو دارن چطورن؟شما تجربه ی کار باشون رو دارید؟
یعنی واقعا اینقدر راحت که تو تبلیغاتشون نوشتن هر جرمی رو با یه دکمه براتون شکار می کنن؟البته فک کنم در صورت قطبی شدن دقیق.
نه تجربه ای ندارم، با یک دگمه البته شکار می کنند ، ولی اینکه جرم شما رو شکار کنند یا فضای خالی بغل جرم را ، این دیگه بستگی به کیفیت مقر دارد ، آن مقر پارامونت ام ایکس که گفتم، دقتش نهایتا 15 ثانیه است ! بله با چنین مقری مشکلترین اجرام هم بسادگی شکار می شوند.

لطفا دوستانی که روی پایه استواییشان گوتو دارند نظر بدن

orphic نوشته: راستی شما با قطبی کردن مقر مشکلی نداشتی تاحالا؟برای رصد های معمولی شندیم خیلی نمی خواد دقیق باشه و صرفا هدف رفتن پولاریس و وارد کردن Latitude محل شما باید کافی باشه آره؟شما چطور قطبی می کنین؟

وارد کردن Latitude محل که فقط یکبار تنظیم می شه (وضمنا حتما باید پایه تراز شود)
من برای قطبی کردن کردن صبر می کنم تا ستاره قطبی به وضعیت مناسبی برسه
همونطور که میدونید ستاره قطبی دقیقا در نقطه قطب نیست و مثل سایر ستاره ها بدور اون نقطه میچرخه یه صفحه ساعت تصور کنید که ستاره قطبی دور اون میچرخه (دقیقا تصویری است که هنگام مشاهده ستاره قطبی با دوربین قطبی کننده پایه دیده می شود) با استفاده از سایتهایی که موقعیت ستاره قطبی رو برای یک روز خاص میدن اینکارو انجام می دم مثلا:

امروز 23 شهریور است ، ستاره قطبی تقریبا در ساعت چهارونیم صبح به بالاترین ارتفاع می رسد (که برای رصد خیلی دیر است)
پس 12 ساعت قبل یعنی چهارونیم عصر به پایین ترین نقطه میرسد (که برای رصد خیلی زود است)
ایندو زمان هردو نامناسب هستند، ولی شش ساعت پس از چهارونیم عصر ، یعنی در ساعت 10:30 در منتها الیه سمت راست قرار دایره میگیرد که موقعیت مناسبی است ، پس در همین ساعت اقدام به قطبی کردن میکنم .
البته میتوان سه ساعت پس از 4:30 دقیقه عصر یعنی در ساعت 7:30 دقیقه هم اینکار را کرد (بشرطی که هوا روشن نباشد)
که در این زمان ، ستاره قطبی در نیمه راه بین دو نقطه فوق الذکر است ، یعنی زاویه منفی چهل و پنج درجه (از نظر مثلثاتی)
به عکس زیر دقت کنید

[ATTACH=CONFIG]2104[/ATTACH]

ضمنا در تصویر بالا، معکوس بودن تصویر که در دوربین های قطبی کننده وجود دارد ، اعمال نشده (برای سادگی بیشتر) والا جهت ها همه برعکس است

البته روی دوربین های معمولی قطبی کننده ، برخلاف تصویر بالا هیچ درجه بندی موجود نیست ، و صرفا یک دایره ساده با دو خط متقاطع در وسط آن رسم شده.
اگر روی دایره دوربین قطبی کننده ، بیست و چهار نشانه موجود بود ، می شد در هر ساعتی اقدام به قطبی کردن نمود ولی فعلا در ساعات خاصی که ستاره قطبی دقیقا روی محورها قرار می گیرد ، اینکار شدنی است.
فعلا دنبال اینم که آیا با شابلون یا وسیله دیگری میتوان درجه بندی های اضافه ای روی آن رسم یا چاپ کرد یا نه

تصویری که از درون دوربین قطبی کننده دیده می شود:

[ATTACH=CONFIG]2105[/ATTACH]

بقیه سئوالات هم چشم ...

فایل‌های پیوست
.jpg   oranus.JPG (اندازه 68.6 KB / تعداد دانلود: 9)
.jpg   polar.jpg (اندازه 32.72 KB / تعداد دانلود: 11)
.jpg   rpolar.jpg (اندازه 26.61 KB / تعداد دانلود: 6)
پاسخ
در مورد goto، دقت ردیابی با دقت پیدا کردن اجرام متفاوته.
یکی خطای ردیابی هست که مثلا در طول ردیابی مقر جلو میفته یا عقب میمونه.
در مورد پیدا کردن اجرام، مطمئنا کمی خطا داره، ولی در ابتدای کار که با چند ستاره سیستمو تنظیم میکنید، بسته به دقت خودتون، دقت سیستم بالا تر میره.
مطمئنا در حد قرار دادن اورانوس در مرکز تصویر در بزرگنمایی بالا هست. وگرنه که بدرد نمیخوره.
پاسخ
x935418 نوشته: ببخشید ، یک دندان درد غیر مترقبه مرا از حضور در تالار محروم کرد
و اما سئوالات :

نه ، یه موتور برای محور ساعت خریدم، ولی فعلا وصل نکردم (یه مدار ساده می خواد)

بله ولی باید بدانید هر ابزار دقتی دارد ، مثلا اگر من روی مقر خودم (eq5) موتور و گوتو نصب کنم، البته می توانم مثلا دستور جستجوی خوشه پروین را بدهم و به علت بزرگی آن احتمال اشتباه وجود ندارد ، همچنین سایر اجرام گسترده هم به راحتی توسط دستگاه پیدا می شوند . ولی این موردی که شما فرمودید ، یعنی اورانوس مورد مشکلی است .
بخصوص که گفتید در محاصره چند ستاره آبی سبز دیگر هست ، تا آنجایی که می دانم نمی توان این انتظار را از مقرهای ارزان قیمت داشت که دستور جستجوی اورانوس را بدهیم و دستگاه ، اورانوس را دقیقا در وسط تصویر قرار دهد و شما متوجه شوید که آن ستاره ای که دقیقا در مرکز تصویر هست ، همان اورانوس است (دقت باید خیلی بالا باشد) و یا اگر از بزرگنمایی خیلی بالا استفاده کنید بصورتی که قرص سیاره دیده شود(تا با ستاره ها اشتباه نشود) ، ممکن است دستگاه اصلا نتواند سیاره را در داخل تصویر چشمی (میدان دید) قرار دهد، چون در بزرگنمایی بالا میدان دید خیلی کوچک است.

مقرهای استوایی البته مفید هستند ، مثلا وقتی می خواهید جرم نسبتا بزرگی(مثلا m3) را ببینید که در اطراف آن ستاره راهنمای چندانی وجود ندارد، می توانید اول روی یک ستاره درخشان (که خیلی هم لازم نیست نزدیک باشد) زوم کرده و سپس باتوجه به اینکه زاویه آن ستاره با جرم شما ثابت است، با چرخش پیچهای ریز به اندازه معین ، جرم را شکار می کنید ، ولی باید بدانید هر دستگاهی دقت محدودی دارد ، حداقل در اورانوس فکر می کنم لاقل باید به بالاتر از eq5 فکر کرد - مثلا مدل heq5 که قیمتش دوبرابر است و می گویند دقت خیلی خوبی دارد.
یا حتی مقر پارامونت ام ایکس که که دقت خارق العاده ای دارد (قیمتش هم احتمالا خارق العاده است!)

لینک:

http://www.telescope.ir/%D9%85%D9%82%D8%...A%A9%D8%A7

متاسفانه تا بحال اورانوس را رصد نکرده ام (کلا به سیارات و چیزهای نزدیک علاقه ای ندارم!) ولی یک توصیه می توانم بکنم ، اگر بتوانید موقعیت دقیق آن را نسبت به الگوی ستاره های اطرافش پیدا کنید (با کمک برنامه هایی مثل Stellarium ) می توانید آن را تشخیص دهید، تصویر زیر را الان از Stellarium گرفتم ، ببینید آیا الگوی ستاره های آنجا به همین شکل است ؟ (زاویه دید در عکس تقریبا ربع درجه است)

[ATTACH=CONFIG]2103[/ATTACH]

حتما کمک می کرد ، ولی اندازه کمکش ، همانطور که گفتم ، با توجه به مشکل بودن رصد اورانوس ، بستگی به کیفیت مقر دارد.

نه تجربه ای ندارم، با یک دگمه البته شکار می کنند ، ولی اینکه جرم شما رو شکار کنند یا فضای خالی بغل جرم را ، این دیگه بستگی به کیفیت مقر دارد ، آن مقر پارامونت ام ایکس که گفتم، دقتش نهایتا 15 ثانیه است ! بله با چنین مقری مشکلترین اجرام هم بسادگی شکار می شوند.

لطفا دوستانی که روی پایه استواییشان گوتو دارند نظر بدن

وارد کردن Latitude محل که فقط یکبار تنظیم می شه (وضمنا حتما باید پایه تراز شود)
من برای قطبی کردن کردن صبر می کنم تا ستاره قطبی به وضعیت مناسبی برسه
همونطور که میدونید ستاره قطبی دقیقا در نقطه قطب نیست و مثل سایر ستاره ها بدور اون نقطه میچرخه یه صفحه ساعت تصور کنید که ستاره قطبی دور اون میچرخه (دقیقا تصویری است که هنگام مشاهده ستاره قطبی با دوربین قطبی کننده پایه دیده می شود) با استفاده از سایتهایی که موقعیت ستاره قطبی رو برای یک روز خاص میدن اینکارو انجام می دم مثلا:

امروز 23 شهریور است ، ستاره قطبی تقریبا در ساعت چهارونیم صبح به بالاترین ارتفاع می رسد (که برای رصد خیلی دیر است)
پس 12 ساعت قبل یعنی چهارونیم عصر به پایین ترین نقطه میرسد (که برای رصد خیلی زود است)
ایندو زمان هردو نامناسب هستند، ولی شش ساعت پس از چهارونیم عصر ، یعنی در ساعت 10:30 در منتها الیه سمت راست قرار دایره میگیرد که موقعیت مناسبی است ، پس در همین ساعت اقدام به قطبی کردن میکنم .
البته میتوان سه ساعت پس از 4:30 دقیقه عصر یعنی در ساعت 7:30 دقیقه هم اینکار را کرد (بشرطی که هوا روشن نباشد)
که در این زمان ، ستاره قطبی در نیمه راه بین دو نقطه فوق الذکر است ، یعنی زاویه منفی چهل و پنج درجه (از نظر مثلثاتی)
به عکس زیر دقت کنید

[ATTACH=CONFIG]2104[/ATTACH]

ضمنا در تصویر بالا، معکوس بودن تصویر که در دوربین های قطبی کننده وجود دارد ، اعمال نشده (برای سادگی بیشتر) والا جهت ها همه برعکس است

البته روی دوربین های معمولی قطبی کننده ، برخلاف تصویر بالا هیچ درجه بندی موجود نیست ، و صرفا یک دایره ساده با دو خط متقاطع در وسط آن رسم شده.
اگر روی دایره دوربین قطبی کننده ، بیست و چهار نشانه موجود بود ، می شد در هر ساعتی اقدام به قطبی کردن نمود ولی فعلا در ساعات خاصی که ستاره قطبی دقیقا روی محورها قرار می گیرد ، اینکار شدنی است.
فعلا دنبال اینم که آیا با شابلون یا وسیله دیگری میتوان درجه بندی های اضافه ای روی آن رسم یا چاپ کرد یا نه

تصویری که از درون دوربین قطبی کننده دیده می شود:

[ATTACH=CONFIG]2105[/ATTACH]

بقیه سئوالات هم چشم ...
واقعا ممنونم از وقتی که می زارین و این همه با حوصله به نشر علم می پردازین.
امیدوارم دندان دردتان بهبود یافته باشد.

دیشب بالاخره موفق شدم اورانوس رو ببینم.
تقریبا از ساعت 9-10 گیرش بودم تا حول و حوش 12.
ولی ارزشش رو داشت و بسیار ذوق زده شدم.
برای این کار از استلاریوم کمک گرفتم و مجبور شدم 7-8 باری از تو حیاط برم پای کامپیوتر و برگردم(اینم از مشکلات نبود لپ تاپ).
از همین الگوی استلاریوم و پرش ستاره ای که استفاده کنین می تونین پیداش کنین.ضمن اینکه تجربه ی من یک صدم تجربه ی شما هم نیست پس پیدا کردنش نباید برای شما کاری داشته باشه.
راستش اول اولش از صورت فلکی Aries استفاده کردم(2 ستاره پرنورش).اگه این دو ستاره رو به هم وصل کنیم و ادامه دهیم (به سمت Pisces) (کمی بیشتر از فاصله دو ستاره) به η Psc می رسیم که پرنور ترین ستاره Pisces هست و با چشم تقریبا متوسط-سخت دیده میشه.
حالا اگه همین مسیر رو ادامه بدیم (به اندازه فاصله بتا آریس تا η Psc) البته کمی بیشتر می رسیم به اپسیلون Pisces.
این ستاره قدرش 4.25 هست و دیدنش با چشم خودش یه داستانیه.(من با عینک به طرز وحشتناکی سخت تونستم ببینمش) چند دقیقه ای خیره شده بودم به آسمون تا بالاخره یه سو سوی بسیار بسیار خفیف ظاهر شد.البته از فایندر که کمک بگیری کار به مراتب راحت میشه.
خوب با پیدا کردن این ستاره دیگه خیلی نزدیک شدیم به اورانوس.دیگه با جستجوی اون اطراف که (اورانوس خیلی بش نزدیکه) و دیدن ستاره هایی که بینشونه و هر دفعه چک کردنش با استلاریوم دقیقا فهمیدم خودشه.
مثلا دیدم بین اپسیلون Pisces و اورانوس(جرمی که بش مشکوک بودم) دو تا ستاره پر نور هست رفتم چک کردم دیدم آره دقیقا همونطوریه.
و دقیقا پایین تر از او دو تا ستاره پر نور 3 ستاره پر نور دیگه هم هست که یه مثلث رو تشکیل دادن رفتم چک کردم دیدم دقیقا هست.
حتی بین اورانوس و اون 2 ستاره- که بین اورانوس و اپسیلون هستن - 2 تا ستاره ی فوق العاده ریز هست که قدرشون 10-12 هست چک کرم دیدم دقیقا هست و همونطوره.
خوب تقریبا مطمئن شدم که خودشه و ضمن اینکه با چشمی 9 م م هم چک کردم دیدم کمی فقط کمی بزرگتر شد و حالتی آبی رنگ داشت.
ارین کشف مهم دیشب در پوستم نمی گنجیدم.اخر سر با فایندر هم او ناحیه رو جک کردم دیدم wow کاشکی زودتر چک کرده بودم بسیار زیبا اون الگویی رو که تو استلاریوم دیده بودم همون جا تو فایندر دیدم و جتی اورانوس نیز به راحتی دیده میشه با فایندر.
خودتون اگه بتونید یه نگاهی به استلاریوم بندازین خیلی راحت تر از توضیحات من متوجه میشین.توضیحات من خیلی تجربی و بعضا غیر دقیق بود.با فایندر هم که نگاه کنین قشنگ پیداست.
حالا وقتی یه چشمی 5 م م یا بارلو خریدم چک می کنم ببینم چطوریه.شما اگه بزرگنمایی بالا دارین چک کنین و گزراش بدین لطفا.

این از این خیلی طولانی شد.
حالا می خوام ببینم میشه با این روش نپنوت رو دید یا نه-حتما میشه.

راستی اون موتوری که خریدین برای مقرتون مخصوصه تلسکوپه یا نه اومدین ابتکاری یه پولتیک بزنین و مقرتون رو موتور دار کنین؟
با این توضیحاتی که شما دادین پس بی شک تلکسوپ های آماتوری استوایی دقت لازم رو ندارن که بشینی خیلی راحت بش دستور بدی بورو رو اورانوس و اونو دقیق بذاره وسط چشمی.
سوال من دقیقا همین بود مرسی از پاسخت.
اون مقر پارامونت ایکس کفم رو برید.
خدای من این دیگه چیه داشتنش یه رویاست تو آسمان شب قیمت نزده.
دقتش 15 ثانیست.باورم نمیشه این یعنی 4 هزارم درجه.
یعنی فک کنم اورانوس که سهله *هر* جرمی رو بخوای درست میاره وسط میدان دید بهت تحویل میده.
به هر خال مرسی و منتظر توضیحت راجع به ساخت تلسکوپ هستم
پاسخ
Regulus نوشته: در مورد goto، دقت ردیابی با دقت پیدا کردن اجرام متفاوته.
یکی خطای ردیابی هست که مثلا در طول ردیابی مقر جلو میفته یا عقب میمونه.
در مورد پیدا کردن اجرام، مطمئنا کمی خطا داره، ولی در ابتدای کار که با چند ستاره سیستمو تنظیم میکنید، بسته به دقت خودتون، دقت سیستم بالا تر میره.
مطمئنا در حد قرار دادن اورانوس در مرکز تصویر در بزرگنمایی بالا هست. وگرنه که بدرد نمیخوره.

در اینصورت به پایه ام امیدوار شدم ! باید هرچه زودتر ترتیب گوتوی آن را بدهم
پاسخ
orphic نوشته: راستی اون موتوری که خریدین برای مقرتون مخصوصه تلسکوپه یا نه اومدین ابتکاری یه پولتیک بزنین و مقرتون رو موتور دار کنین؟

موتور مال خود پایه هستش ، ولی قیمت کاملش پونصد تومن بود ، شامل دو موتور و مدار الکترونیکی که فقط تلسکوپ رو در جهات مختلف حرکت میداد ولی گوتو نبود.
لینک:
موتور دو محوره EQ5

من فکر کردم چه کاریه برای چیزی که گوتو نیست پونصد تومن هزینه کنم.
مهم محور بعد است ! به همین علت من فقط یک موتور که مربوط به محور بعد بود را خریدم (150 تومن) که با یک مدار ارزان قیمت می شود راهش انداخت

orphic نوشته: با این توضیحاتی که شما دادین پس بی شک تلکسوپ های آماتوری استوایی دقت لازم رو ندارن که بشینی خیلی راحت بش دستور بدی بورو رو اورانوس و اونو دقیق بذاره وسط چشمی.

با توجه به مطالبی که جناب Regulus فرمودند ، گویا دقت لازمه برای پیدا کردنش رو دارند (حال اینکه دقت ردیابی چه باشد موضوع دیگری است)

با این حساب کم کم باید به فکر یک پایه استوایی هم باشید
پاسخ
orphic نوشته: دیشب بالاخره موفق شدم اورانوس رو ببینم.
تقریبا از ساعت 9-10 گیرش بودم تا حول و حوش 12.
ولی ارزشش رو داشت و بسیار ذوق زده شدم.

فراموش کردم تبریک بگم !
واقعا گیر آوردن اجسام مشکل احساس بسیار خوبی دارد

خاطره ای که من در این مورد دارم ، مربوط می شه به خوشه های دوگانه اچ و خی در برساوش.
موقعی که تلسکوپ چهار اینچی را تازه خریده بودم، در یک شب سرد سعی کردم آن را پیدا کنم.
دوستان خبره می دانند که رصد یک خوشه که درفاصله هفت هزار سال نوری قرار دارد ،
با یک تلسکوپ کوچک ، آنهم در آلودگی نوری تهران (نزدیک میدان آزادی !)کار ساده ای نیست.

سوز سردی می آمد ،
لوله تلسکوپ در دمای انجماد بود و انگشتان را اذیت میکرد،
فکر کنم ده ها بار از رویش رد شدم ولی آن را ندیدم،
بالاخره در حالی که در شرف یخ زدن بودم ،
آن را بسختی تشخیص دادم و فقط فرصت کردم بگویم : هفت هزار سال نوری !

بعدش هم یخ زدم !
پاسخ
x935418 نوشته: فراموش کردم تبریک بگم !
واقعا گیر آوردن اجسام مشکل احساس بسیار خوبی دارد

خاطره ای که من در این مورد دارم ، مربوط می شه به خوشه های دوگانه اچ و خی در برساوش.
موقعی که تلسکوپ چهار اینچی را تازه خریده بودم، در یک شب سرد سعی کردم آن را پیدا کنم.
دوستان خبره می دانند که رصد یک خوشه که درفاصله هفت هزار سال نوری قرار دارد ،
با یک تلسکوپ کوچک ، آنهم در آلودگی نوری تهران (نزدیک میدان آزادی !)کار ساده ای نیست.

سوز سردی می آمد ،
لوله تلسکوپ در دمای انجماد بود و انگشتان را اذیت میکرد،
فکر کنم ده ها بار از رویش رد شدم ولی آن را ندیدم،
بالاخره در حالی که در شرف یخ زدن بودم ،
آن را بسختی تشخیص دادم و فقط فرصت کردم بگویم : هفت هزار سال نوری !

بعدش هم یخ زدم !

هاهاهاها عالی بود
بله واقعا رصد اجسام سخت لذت خودش را دارد.
آره فک کنم باید سر فرصت یه ای-کیو-فایو بگیرم مثل ماله شما.
در اصل قبل از خرید یکی از گزینه های خریدم این بود.

اینطور که نتیجه گرفتم شما هم خیلی از مختصات ستاره ای استفاده ای نمی کنید و بیشتر از همون روش پرش ستاره ای استفاده می کنین.فک کنم همه همین کارو می کنن.

اون موتور رو هم فقط برای تعقیب اجسام می خواین درسته؟
احتمالا ازین طریق می تونید عکاسی هم کنید فک کنم آره؟
دیشب یکی دو تا جرم دیگه از مسیه رو هم تونستم پیدا کنم.
ولی هرکاری کردم M74 رو نتوستم ببینم با کمی سرچ متوجه شدم این جرم سخت ترین جرم فهرست مسیه هست و دیدنش شرایط فوق العاده خاصی می خواهد.ظاهرا یک کهکشان مارپیچی زیباست با قدر 9-10.
شما و یا Regulus عزیز تونستین این رو رصد کنین؟
پاسخ
من تجربه رصد زیادی ندارم.
پایه استوایی هم نخرید از نظر من. اونقدرا کاربرد نداره.
میشه برای دابسونی هم گوتو ساخت و حتی باهاش عکاسی کرد.
عملا مقر های تلسکوپ های غولپیکر رصدخانه ای (تلسکوپ های چند متری) همگی سمت-ارتفاعی و مشابه دابسونی هستن.
پس باید بشه با دابسونی هم عکاسی کرد. البته به یک گرداننده میدان دید نیاز هست که به derotator معروف هست. با این وجود یک مشکل دیگه هم در زمان عبور از نصف نهار برای سمت-ارتفاعی های گوتو بوجود میاد و اون اینه که بطور ناگهانی جهت چرخش میدان عوض میشه و در گوتو های سمت ارتفاعی اماتوری این مشکل هنوز برطرف نشده.
قاعدتا باید راه حلی وجود داشته باشه، چون تلسکوپ های رصدخانه ای بعیده که چنین مشکلی داشته باشن.
پاسخ
orphic نوشته: راستی چطور می تونم از مقارنه ی سیارات با هم با خبر بشم؟سایت جامعی میشناسی؟
مثلا اگه اورانوس با یه سیاره مقارنه داشت خیلی خب مشد.

من از سایت پایینی استفاده می کنم، مقارنه ها و سایر وضعیت های نجومی را برای همه سالها دارد

Astronomy Calendar of Celestial Events 2014 - Sea and Sky

orphic نوشته: فکر کنم باید سر فرصت یه ای-کیو-فایو بگیرم مثل ماله شما.

متاسفانه ممکن نیست
این پایه حداکثر تا 10 کیلوگرم تحمل دارد، ولی لوله تلسکوپ شما 12 کیلو وزن دارد (لوله تلسکوپ من 9 کیلو وزن دارد)
یک پایه قوی تر HEQ5 است که تا 12 کیلو می تواند تحمل کند ولی قیمتش دوبرابر است (یعنی سه تومن!)
یک انتخاب دیگر می تواند استفاده از کیت تبدیل گوتو دابسونی باشد، که آنهم قیمتش در همان حدود است

کیت تبدیل گوتو دابسونی 8 اینچی
پاسخ
x935418 نوشته: من از سایت پایینی استفاده می کنم، مقارنه ها و سایر وضعیت های نجومی را برای همه سالها دارد

astronomy calendar of celestial events 2014 - sea and sky

متاسفانه ممکن نیست
این پایه حداکثر تا 10 کیلوگرم تحمل دارد، ولی لوله تلسکوپ شما 12 کیلو وزن دارد (لوله تلسکوپ من 9 کیلو وزن دارد)
یک پایه قوی تر heq5 است که تا 12 کیلو می تواند تحمل کند ولی قیمتش دوبرابر است (یعنی سه تومن!)
یک انتخاب دیگر می تواند استفاده از کیت تبدیل گوتو دابسونی باشد، که آنهم قیمتش در همان حدود است

کیت تبدیل گوتو دابسونی 8 اینچی

سپاس
اون سایتی که معرفی کردین خیلی خوبه قبلا به برحورد کرده بودم.

راستی وزن لوله تلسکوپم 14 کیلو هست اینطور که تو سایت آسمان شب نوشته و فک نکنم بشه رو eq5 سوارش کرد و باید به فکر eq6 بود که 5-6 تومنی پولشه.
ترجیه می دم یه 14 دابسونی بگیرم تا 6 تومن پول واسه مقر بدم.

راستی بالفرض که یه eq6 داشتم ، اون وقت لوله ی تلسکوپم راحت سوارش می شد؟ یعنی اینجوریه که لوله ی تلسکوپ هارو میشه رو مقر های مختلف سوار کرد؟
مثلا میشه لوله ی تلسکوپ شما رو روی پایه من نصب کرد؟
پاسخ