یک سوال
سلام بر تمامی منجمان ایران

از اول ثبت نام من در این تارگاه تنها به پست های دوستان پاسخ دادم اما یک سوالی دارم که بسیار دوست دارم آن را به بحث بگذارم البته من خودم توجیهاتی در این زمینه دارم اما بسیار علاقه مند هستم که شما در این باره چه می گویید:

سوال 1-

همگی ما می دانیم که سیاهچاله ها هیچ پرتویی از خود گسیل نمی کند حال من سوال دارم که چگونه ممکن است دانشمندان هرجا که منبع پرتو بسیار قوی ایکس یا گاما می بینند حدس می زنند که در آن جا ممکن است سیاهچاله ای وجود داشته باشد! این چگونه ممکن است؟

مگر می شود که سیاهچاله ای که هیچ پرتویی از خود گسیل نمی کند را اینگونه بشناسند؟

البته عرض کنم که بنده حقیر چند توجیه هندسی و فیزیکی از این پدیده دارم که در بعد مطرح می کنم!
پاسخ
تا اون جا که من می دونم پرتو های x ناشی از موادی هستند که از خارج منطقه رویداد سیاهچاله به سیاهچاله نزدیک میشن و به علت سرعت بالایی که می گیرن پرتو های قوی x تولید و منتشر می کنند که می توانند به ما برسند
البته ما هم منتظر جواب از دیگر دوستانیم
پاسخ
Afshin Mardani نوشته: تا اون جا که من می دونم پرتو های x ناشی از موادی هستند که از خارج منطقه رویداد سیاهچاله به سیاهچاله نزدیک میشن و به علت سرعت بالایی که می گیرن پرتو های قوی x تولید و منتشر می کنند که می توانند به ما برسند

خوب یک سوال دیگر چرا سیاهچاله سعی در خمیده کردن و بلند کردن طول موج ایکس نمی کنند؟

من خودم حدس می زنم که سیاهچاله آنقدر به دور خود سریع گشته و تمام ابعاد اطراف خود را می گردانند که باقی اجرام پرتو ایکس گسیل کنند درست نیست؟
پاسخ
خوب شاید نور رو منحرف می کند ....
پاسخ
گازی که به درون سیاهچاله سقوط می‌کند پیش از آنکه به سطح افق رویداد برسد و از دید ما پنهان شود، در میدان گرانشی حسابی داغ می‌شود و مثل یک لامپ نیرومند پرتو X شروع به تابش می‌کند.
پاسخ
abadanastr نوشته: گازی که به درون سیاهچاله سقوط می‌کند پیش از آنکه به سطح افق رویداد برسد و از دید ما پنهان شود، در میدان گرانشی حسابی داغ می‌شود و مثل یک لامپ نیرومند پرتو X شروع به تابش می‌کند.

سلام

با عرض معذرت و جسارت ببخشید چند انتقاد سخت به این نوشته دارم!

اگر درست متوجه شده باشم این گاز ها به درون سیاهچاله می روند و آنجا آنقدر داغ می شوند که مثل لامپ پرتو ایکس پرتو تولید می کند!
خوب حالا انتقادم!

سرعت حرکت امواج و نور همگی سیصد هزار کیلومتر در ثانیه است و طبق مشاهدات به عمل آمده نور از افق رویداد بیرون نمی آید
یعنی که گرانش در افق رویداد برابر سرعت نور است پس هیچ امواجی هم از آن بیرون نمی آید یعنی اگر چیزی از آن بیرون بیاید دیگر سیاهچاله نیست درست عرض نمی کنم؟

یا به عبارت دیگر

نور یک موجی است با یک طول موج مربوط به خودش حالا اگر طول موج آن هرچه قدر که کمتر شود باز هم موج است حالا اگر نور بلعیده شود(مثلا) پس طول موج های کمتر هم بلعیده می شود!

از دیگر دوستان درخواست دارم که در این بحث شرکت کنند
پاسخ
Afshin Mardani نوشته: خوب شاید نور رو منحرف می کند ....

لطفا بیشتر توضیح دهید!!!! ممنون می شوم
پاسخ
سلام

ببینید دوستان گرامی!
ستاره های نوترونی با این حال که فوتون های نور را به طرف خودشون می کشند ولی با این حال امواج رادیویی ارسال می کنند.
[عکس: B7F_BlackHole-Bigg.jpg]
اما راجع به سیاه چاله ها!
اکثر سیاه چاله هایی که از خودشان پرتوهای ایکس ساطع می کنند جرمی هزاران برابر خورشید دارند و اصطلاحاً سیاه چاله های جرم متوسط نامیده می شوند. ( منابع درخشنده پرتوی ایکس )

اما راجع به ویژگی های سیاهچاله
سیاهچاله ناحیه از فضاست که تجمع جرم در آن ناحیه آن قدر زیاد است که اشیاء نزدیک به آن هیچ راهی برای گریز از کشش گرانشی آن را ندارند.
سرعت گریز در سیاه چاله بیش از سرعت نور است.
سیاه چاله ها مواد را به درون خود می کشند، اما برخی از آنها مواد را به جای اینکه ببلعند آنها را به بیرون پرتاب می کنند.

بسیاری از سیاهچاله ها چنین فوران هایی را دارند و مواد را با سرعت به بیرون از حلقه ی تجمعی پرتاب می کنند.
این فرایند مربوط به ویژگی سیاه چاله ها و روابط آنها با میدان مغناطیسی است.

وجود میدان های مغناطیسی باعث بی ثباتی در حلقه های تجمعی می شود و به مواد فرصت می دهد که به بیرون پرتاب شوند.
حال منطقی است که این گونه جمع بندی کنیم!
زمانی که مواد می توانند تحت شرایطی که بررسی کردیم از گرانش سیاه چاله فرار کنند در نتیجه ساطع شدن امواج رادیویی که سرعت برابر با سرعت نور دارند دور از ذهن نخواهد بود.

پاسخ
Star نوشته: سلام

ببینید دوستان گرامی!
ستاره های نوترونی با این حال که فوتون های نور را به طرف خودشون می کشند ولی با این حال امواج رادیویی ارسال می کنند.
[عکس: B7F_BlackHole-Bigg.jpg]
اما راجع به سیاه چاله ها!
اکثر سیاه چاله هایی که از خودشان پرتوهای ایکس ساطع می کنند جرمی هزاران برابر خورشید دارند و اصطلاحاً سیاه چاله های جرم متوسط نامیده می شوند. ( منابع درخشنده پرتوی ایکس )

اما راجع به ویژگی های سیاهچاله
سیاهچاله ناحیه از فضاست که تجمع جرم در آن ناحیه آن قدر زیاد است که اشیاء نزدیک به آن هیچ راهی برای گریز از کشش گرانشی آن را ندارند.
سرعت گریز در سیاه چاله بیش از سرعت نور است.
سیاه چاله ها مواد را به درون خود می کشند، اما برخی از آنها مواد را به جای اینکه ببلعند آنها را به بیرون پرتاب می کنند.

بسیاری از سیاهچاله ها چنین فوران هایی را دارند و مواد را با سرعت به بیرون از حلقه ی تجمعی پرتاب می کنند.
این فرایند مربوط به ویژگی سیاه چاله ها و روابط آنها با میدان مغناطیسی است.

وجود میدان های مغناطیسی باعث بی ثباتی در حلقه های تجمعی می شود و به مواد فرصت می دهد که به بیرون پرتاب شوند.
حال منطقی است که این گونه جمع بندی کنیم!
زمانی که مواد می توانند تحت شرایطی که بررسی کردیم از گرانش سیاه چاله فرار کنند در نتیجه ساطع شدن امواج رادیویی که سرعت برابر با سرعت نور دارند دور از ذهن نخواهد بود.

سلام

ممنون از توضیحاتون اما خوب چیزی که شما فرمودید درباره ی سیاهچاله های چرخان صدق می کند اما درباره باقی سیاهچاله ها چنین چیزی نیست! منبع صحبت هام هم کتاب ساختار ستارگان و کهکشان های دکتر توفیق زاده می باشد!
منتظر دیگر جواب ها هستیم..... :?:
پاسخ
Ahmad Alasti نوشته: [quote="Afshin Mardani":1utfx33m]تا اون جا که من می دونم پرتو های x ناشی از موادی هستند که از خارج منطقه رویداد سیاهچاله به سیاهچاله نزدیک میشن و به علت سرعت بالایی که می گیرن پرتو های قوی x تولید و منتشر می کنند که می توانند به ما برسند

خوب یک سوال دیگر چرا سیاهچاله سعی در خمیده کردن و بلند کردن طول موج ایکس نمی کنند؟

من خودم حدس می زنم که سیاهچاله آنقدر به دور خود سریع گشته و تمام ابعاد اطراف خود را می گردانند که باقی اجرام پرتو ایکس گسیل کنند درست نیست؟[/quote:1utfx33m]

خوب دوست گرامی خودتان اینجا فرموده بودید که سیاه چاله به دور خود چرخیده و من هم در مورد سیاه چاله های چرخان مطلب نوشتم!
اما درباره سیاه چاله های غیر چرخشی باید بگویم که:
اخترفیزیکدانان بر این باورند که تقریبا همه سیاهچاله ها، چرخشی هستند و دلیل چنین اداعی این است که ستارگانی که این سیاهچاله ها را ایجاد می کنند، چرخان هستند و انتظار می رود که سیاه چاله هایی که از فروپاشی این ستارگان شکل می گیرند، اندازه حرکت زاویه ستاره را (در شعاعی بسیار کوچک تر) حفظ کنند.
منبع: کتاب اسرار سیاهچاله ها تالیف و ترجمه : امیر حسین فرجاد نسب و محمد حسین پور عباس ص 23-24
البته من معتقد نیستم که سیاه چاله های غیر چرخشی وجود ندارند و در ادامه درباره آنها مطلب می نویسیم.

پاسخ