به کدام شاخه ستاره شناسی علاقه دارید؟
Regulus نوشته: دقیقا بر عکس.
ریاضیات زاده ذهن بشر هست و کاملا ممکنه دچار اشتباه باشه. مطمئنا هر چیزی که ما بوجود میاریم تا با قوانین و قواعد طبیعت در تضاد نباشه مطابق انتظار ما و بدون اشتباه عمل می کنه. ولی ریاضی دارای مشکله. شاید اگه معیار های دیگه ای رو انتخاب می کردیم, خیلی از استثناء های فعلی (از جمله همون مثال عدد پی) وجود نداشتن.
یا مثلا ریاضیات تو بی نهایت جواب درستی به ما نمیده و حتی دو تا بی نهایت با هم متفاوتن در حالی که از یه علامت برای جفتشون استفاده می کنیم.
در ضمن تا ما رابطه ای رو بوجود نیاریم هیچ رابطه جدیدی وجود نداره که بخواد مشکلات فعلی رو رفع کنه. و همینطور ما قوانین فیزیکی رو نمیسازیم و اونا وجود دارن, نه به صورت مثلا E=mC2 بلکه بصورت طبیعی(که هیچکس نمی تونه اونا رو بفهمه جز خدا). ما فقط با استفاده از روش های ریاضی یه مدل قابل فهم از اونا برای خودمون درست کنیم.
در مورد کامپیوتر هم بگم اون هم علم نیست و ما با استفاده از مجموعه ای از علوم و مهارت ها سخت افزار رو می سازیم و با استفاده از محاسبات ریاضی نرم افزار رو طراحی می کنیم.
مسلما ما بدون ریاضی از علوم در حد بسیار محدودی اطلاعات داشتیم ولی این وابستگی ما به ریاضیه نه وابستگی قوانین و قواعد طبیعت.
در ضمن من نگفتم بدون ریاضی ما چیزی از فیزیک می دونستیم. من فقط گفتم خودم از ریاضی خوشم نمیاد, بقیه بحث مربوط به خود ریاضیات بود.
منظور من از فیزیک بدون ریاضی مفاهیم فیزیکه. مثلا اینه که هر جرمی در فضا-زمان خمیدگی ایجاد میکنه که این خمیدگی اجرام دیگه رو به سمت خودش میکشه که مفهوم گرانشه.
مطالبی که شما در مورد فیزیک گفتید همشون پایه ی ریاضی دارند و فقط برای اینکه قابل فهم بشن به این صورت و بدون محاسبه در اومدند.فکر کنم شما تحت تاثیر حرف های آقای وزیر قرار گرفتید!
گل نیلوفر در مرداب می روید تا همه بدانند در سختی ها باید زیبایی آفرید!
http://astrophoto.aminus3.com
پاسخ

پیام‌های این موضوع
به کدام شاخه ستاره شناسی علاقه دارید؟ - توسط only orion - 01-16-2012, 12:28 PM