به کدام شاخه ستاره شناسی علاقه دارید؟
فعلاً جواب قطعی درمورد اعداد گنگ ندارم. ميرم تحقيق ميکنم. راستش در قسمت S[SUB]n[/SUB] مربوط به مبحث دنباله های نامتناهی برای خودمم اين مشکل به وجود اومده بود. که واقعييتشو نمی فهميدم. دنبالش نرفتم. ولی من اينو نميدونم، ولی رياضیدان ها چی؟ به هر حال... پرس و جو ميکنيم! Smile

يه مثال از بينهايت ميتونه تعداد کهکشان ها باشه. خب شايد يکی بگه درسته که تعدادشون خيلی زياده ولی بالاخره در یک مقطع زمانی يه تعداد خاصی کهکشان وجود داره. منم ميگم نه!...اشتباه نکن! Big Grinفرض ميکنيم شونصدتا(منظورم يه عدد خيلی بزرگه!) کهکشان داريم. ولی آيا ميدونيم بعد از اين تعداد کهکشان(که يه شبکه رو به وجود آوردن) چی وجود داره؟ بازم ماده تاريک؟ يا انرژی تاريک؟هيچی؟ هيچی چيه؟ نميدونيم. شايد همه اين شبکه توی يه حباب باشه و شونصدتا از اين حبابها وجود داشته باشه که توی هرکدومشون شونصدتا کهکشان باشه.کی ميدونه.تعداد کهکشان ها تعريف نشده. تعريف نشدن معنی بی نهايت بودنه. پس ميگيم تعداد کهکشان ها بی نهايته.

به نظر من کامپيوتر يه علمه. درسته، دانش کامپيوتر با فيزيک خيلی فرق داره. خوب چرا علم رو دسته بندی نکنيم؟ علم کامپيوتر در نهايت برگرفته از قوانين طبيعته.مثلا همین 0 و 1 که بیت رو تشکیل میدن. پس از نظر من علمه.

عدم وجود علم روی طبيعت تأثيری نداره. ولی اگه نبود، اين همه قانون برای ما بی معنی ميشد. خب , پس این قانون ها يه جوری باید ترجمه بشن ديگه! من دليلی برای تنفر از رياضی پيدا نميکنم.
شما ميگين: "اگه رياضی نبود ما باز هم مشکلاتمون رو حل ميکرديم." ما مشکلاتمون رو با الهام از طبيعت حل ميکنيم. وقتی ميتونيم از طبيعت الهام بگيريم که بتونيم قوانينشو درک کنيم. رياضيه که اين قوانين رو واسمون ترجمه ميکنه. پس: راه حل اينگونه مشکلات = رياضی
گفتين: "هدف انسان کشف حقايقه، نه استفاده از اونها." خب درسته که انسان برای پاسخ دادن به ميل کنکاويش ، تلاش ميکنه که حقايق رو کشف کنه, ولی هدف ديگه اي هم از اين کار داره. استفاده از قوانين کشف شده. فهميديم قانون نسبيت چيه، حالا سعی ميکنيم وسيله اي بسازيم به سرعت نور برسه تا بتونيم در زمان سفر کنيم. يا اصلاً فهميديم گرانش چيه، حالا از قوانينش استفاده ميکنيم تا موشکی بسازيم که بتونه از جو زمين خارج بشه و بر گرانش زمین غلبه کنه.
اينها همه ديدگاه های شخصی منه. من رياضی دان نيستم و دانش کافی ندارم که با قطعيت صحبت کنم. به نظرتون احترام ميزارم. ولی با تنفر از رياضی مخالفم.
[COLOR="#0066ff"]
The truth is that the best ideas sound crazy at first. And then there comes a time when we can't imagine a world without them
[/COLOR]

[COLOR="#00cc00"]The 100 Year Starship organization
[/COLOR]
پاسخ

پیام‌های این موضوع
به کدام شاخه ستاره شناسی علاقه دارید؟ - توسط Parnia Shokri - 01-16-2012, 10:07 PM