رقابت صوفی
مژده به دوستان علاقه مندبه رقابتهای رصدی بالاخره این فرم ثبت نام روتوسایت شاخه ی آماتوری گذاشتن!!! Big Grin Big Grin
پاسخ
کسایی که ثبت نام کردن تا حالا ای میلی براشون اومده؟
من که تا حالا 3 بار فرم رو فرستادم ولی هیچ ای میلی برام نیومده.
پاسخ
کسی نمی دونه چرا این شماره ای که دادن خاموشه ؟
یک شنبه ساعت 5 قراره از کجا حرکت کنن؟
پاسخ
آقا مکانش توی پاسارگاده ؟
از کی تا کی
نمیشه منم برم همینطوری یه روز سر بزنم ؟
پاسخ
abadanastr نوشته: آقا مکانش توی پاسارگاده ؟
از کی تا کی
نمیشه منم برم همینطوری یه روز سر بزنم ؟
من کی گفتم می خوام برم یه سر بزنم و کی گفتم مکانش کجاست؟
من خودم ثبت نام کردم و ثبت نامم رو هم کامل کردم. حالا میگم این شماره موبایل خانم مبرا که برای هماهنگی استفاده از اتوبوس هست چرا خاموشه؟
توی اطلاعیه نوشته اتوبوس ها از تهران ساعت پنج حرکت می کنن اما نگفته محل تجمع کجاست ؟
پاسخ
nrss77 نوشته: کسی می تونه چندتا ازاجرام صوفی رومعرفی کنه ؟؟؟؟؟؟اگرهرکس بتونه اونایی روکه بلده به همراه شگردهای رصدی که خودش برای رصداونهابه کارمی بره رو معرفی کنه میتونیم ازتجارب هم نهایت استفاده روبکنیم!!! Big Grin اولیش رومن میگم
NGC40:کوچکتررررین وکمنورترین سحابی سیاره ای درفهرست صوفی ودرصورت فلکی قیفاوس . رصدش باتلسکوپهای 8و 10 اینچ برای کم تجربه هادشواره چه برسه به تلسکوپهای کوچکتر!!!! Sad Sad Cry دریک تلسکوپ10اینچ ودربزرگنمایی 90 برابر 4تاستاره درمیدان دید دیده میشه که باکمی دقت یکیشون هم کمنورتره هم محوتر که همون دقیقا خود سحابی اگرمی خواین داورتو ن درهمون نگاه اول تشخیصش بده ازبزرگنماییهای زیر 70 برابر استفاده نکنین!؟؟؟تازه بااین حال بازم اگرتلسکوپتون کوچیک باشه یه راهی هست,بایدکلی داورروراهنمایی کنین تاببینتش!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟ :roll:
IC342: یه کهکشان کمنوراما به نسبت مقیاسی که یه منجم آماتورازکهکشانها درذهنش داره کمی بزرگه!!!!فقط وقتی کامل ,راحت,بدون شک وبااطمینان میشه گفت دیده میشه که هم آسمون فوق العاده توپی داشته باشی هم یه داورتیز بین وهم یه تلسکوپ بادهانه ی به نسبت بزرگ(این تجاربیه که خودم کسب کردم!) واگرنه فقط هسته ی اون باکمی دقت دیده میشه؟؟؟!!!! Sad Sad ترجیحابرای پراکنده نشدن همون یه ذره نوری هم که داره ازبزرگنمایی های زیر80 برابراستفاده کنین.این کهکشان تقریباگردبوده ودرزرافه قرارداره.درضمن توهرآسمونی میشه گفت بایه شکل تازه دیده میشه وممکنه داورتون بگه که اون قبلایه شکله دیگه بوده والان جرم موردنظرتوچشمی نیست؟؟؟؟؟؟؟ Cry Cry :oops: حالا کیه که به داور بفهمونه که این همونه!؟ Cry برای همین سعی کنین که یه نقشه ی تلسکوپی ازتوی نرم افزارهایی مثل استاری نایت ازش تهیه وداشته باشین تاداوربتونه ازروی ستاره های اطراف تشخیصش بده!!!!
راستی مگه نگفتن ثبت نام ازاول تیرتاآخرتیرپس چراهیچ جااطلاعیه ای نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

من برای رصد ان جی سی 40 اول از بزرگنمایی 28 استفاده کردم و بعد از 40 برابر. تلسکوپم هم 10 اوریون بود.
مدت زمانی که برای این جرم گذاشتم در نهایت 2 دقیقه بود که توی این دو دقیقه زمان ثبت داورم هم بود.
صوفی دوم رو اول شدم. سوت ماراتن ساعت 5/8 خورد. تمام اجرام رو گرفتم. برای ان جی سی 6067 هم 5/1 دقیقه وقت گذاشتم. برای ای سی 342 یادم نیست. اما بیشتر از 5/1 نبوده.
تا ساعت 5/10 شب من 111 تا جرم رو گرفتم و منتظر شدم تا اجرام طلوع کنن. تا ساعت 5/11 120 جرم رو رصد کردم و از ساعت 5/12 تا 5/5 باید 35 جرم باقیمانده رو رصد می کردم.
یکی از شگرد های رصدی در ماراتن صوفی همینه. اینکه بتونید حداقل 110 جرم رو تا ساعت 11 ببینید و بقیه اجرام رو که سخت تر هم هستند برای صبح بزارید.
توی صوفی دوم فکر نکنم کسی از شرکت کننده تونسته باشه ان جی سی 2903 رو دیده باشه.
این جرم دشوار ترین جرم بود. من 15 بار تلاش کردم تا از روی خرچنگ ( ام 44 ) به طور مستقیم جهش کنم، اما نشد...
اما برای بار 16 از یه روش سخت تونسنم رصدش کنم.
از دو ستاره اخر دب اکبر به نام های لاندا و مو 26 درجه از آسمان رو جهش داشتم و از 45 ستاره ای که به زور در اون آسمون روشن دم صبح دیده می شد گذشتم تا به این جرم رسیدم.
پاسخ