رقابت صوفی
من خیلی دوست دارم اجرام آسمانی رو رصد کنم اما با دو مشکل مواجه بودم
یکی آسمون درست حسابی نداشتم
و دوم حال و حوضله نقل مکان به خارج از شهر اون هم دست تنها !!

حالا یه سوال ؟
میشه با این دوستانی که میرن برای رقابت صوفی به پاسارگاد منم برم اما نه بعنوان شرکت کننده در ماراتن بلکه یک بازدید کننده عمومی ؟!!
پاسخ
یه اشتباه کوچیک کردین چون توپاسارگادرقابت مسیه برگزارمیشه نه صوفی!!!میتونین ازدبیران برگزاری رقابتهابپرسین من ایمیلهاشونودارم Big Grin
پاسخ
nrss77 نوشته: راستی اخبار جالب که از یکی ازبچه های فارس به دستم رسیده(می دونین امسال صوفی کنارپاسارگادبرگزارمیشه؟):گفت از30کشوریاسی شهردرجهان ثبت نام کردن که یکی شون سوئدهست؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!! :!: Big Grin من وگروهم که امسال قطعابایدبااین اوضاع روی ایران روسفیدکنیم!!!!!!(اوج اعتمادبه نفس :wink: :wink: :wink: Big Grin )تازه کلی خبرهای خوشه دیگه هم داد که حاکی ازسرویس دهی عالی و استراحت گاههای باحالی درطول اقامت بود!!! Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin

شما خودتون نوشتین صوفی توی پاسارگاد برگزار میشه !!

حالا بالاخره توی پاسارگاد هست یا نه ؟؟ و کی ؟
پاسخ
وای ببخشین یه اشتباه وحشتناک کردم آخه توحال وهوای مسیه ی امسال بودم وداشتم عکساشومیدیدم!!!واقعامعذرت میخوام! :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: Sad
پاسخ
اشکال نداره
فقط به من بگید امسال توی پاسارگاد چه رقابتی هست و کی ؟
پاسخ
سومین رقابت بین المللی صوفی بامیزبانی استان فارس از26تا29مرداد88 باحضور30 رصدگرغیرایرانی ازهندوپاکستان وسوئدو... مکان برگزاری رقابت درکنارپاسارگاد-اختتامیه درتخت جمشید به همراه بازدید ازاماکن گوناگون درروزهای اقامت ,برای ثبت نام می تونیدبه
http://www.suficompetition.org/مراجعه کنیدکه البته هنوزراه اندازی نشده Big Grin
پاسخ
کسی اطلاعات کامل و بیشتری در مورد رقابت صوفی امسال داره ؟؟ Arrow
مثلا اینکه شرکت به صورت گروهی در این رقابت رو کسی می تونه واضح تر توضیح بده !!؟؟؟ :?:
پاسخ
اونطوری که من فهمیدم علاوه برروال همیشگی یک بخش باعنوان شرکت کنندگان گروهی وجود خواهدداشت که افرادبایددرقالب یک گروه رسمی وبانام انجمن یاگروه نجومی یایک شهریا یک استان شرکت کنندکه دقیقا3ابزاراپتیکی 3تا5 نفرعضوداشته باشند.اینکه اجرام بین اعضای گروه تقسیم شده یا درنهایت امتیازات آنها جمع شده ودرقالب کل گروه ارائه می شود یا....هنوزمعلوم نیست یعنی هنوزنمی دونیم که این گروه قراره چه شکلی کارکنند؟! Sad :? درضمن میدونیدکه اززمان مسیه ی نهم نحوه ی داوریها تغییرکرده ودیگه مارتبه بندی جزبه جزنداریم چون عواملی مثل مکان قرارگیری شرکت کننده هادرشب رقابت یا مهارتهای داوری درهمه ی داورها برای شرکت کننده هابرابر نیست.شما برای کسب اطلاعات دقیقتر به مجله ی نجوم شماره ی186 ص9 یاسایت شاخه ی آماتوری انجمن نجوم ایران می تونیدمراجعه کنید.یه چیزی خیلی واضحه واونم اینه که تاآخرتیربیشتربرای تصمیم گیری و ثبت نام فرصت نداریم!!!!!!!! Sad
پاسخ
ممنون از اطلاعاتی که در تالار قرار دادید . بازهم اگر خبری شد ما رو بی نصیب نذارین !!!!!
پاسخ
کسی می تونه چندتا ازاجرام صوفی رومعرفی کنه ؟؟؟؟؟؟اگرهرکس بتونه اونایی روکه بلده به همراه شگردهای رصدی که خودش برای رصداونهابه کارمی بره رو معرفی کنه میتونیم ازتجارب هم نهایت استفاده روبکنیم!!! Big Grin اولیش رومن میگم
NGC40:کوچکتررررین وکمنورترین سحابی سیاره ای درفهرست صوفی ودرصورت فلکی قیفاوس . رصدش باتلسکوپهای 8و 10 اینچ برای کم تجربه هادشواره چه برسه به تلسکوپهای کوچکتر!!!! Sad Sad Cry دریک تلسکوپ10اینچ ودربزرگنمایی 90 برابر 4تاستاره درمیدان دید دیده میشه که باکمی دقت یکیشون هم کمنورتره هم محوتر که همون دقیقا خود سحابی اگرمی خواین داورتو ن درهمون نگاه اول تشخیصش بده ازبزرگنماییهای زیر 70 برابر استفاده نکنین!؟؟؟تازه بااین حال بازم اگرتلسکوپتون کوچیک باشه یه راهی هست,بایدکلی داورروراهنمایی کنین تاببینتش!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟ :roll:
IC342: یه کهکشان کمنوراما به نسبت مقیاسی که یه منجم آماتورازکهکشانها درذهنش داره کمی بزرگه!!!!فقط وقتی کامل ,راحت,بدون شک وبااطمینان میشه گفت دیده میشه که هم آسمون فوق العاده توپی داشته باشی هم یه داورتیز بین وهم یه تلسکوپ بادهانه ی به نسبت بزرگ(این تجاربیه که خودم کسب کردم!) واگرنه فقط هسته ی اون باکمی دقت دیده میشه؟؟؟!!!! Sad Sad ترجیحابرای پراکنده نشدن همون یه ذره نوری هم که داره ازبزرگنمایی های زیر80 برابراستفاده کنین.این کهکشان تقریباگردبوده ودرزرافه قرارداره.درضمن توهرآسمونی میشه گفت بایه شکل تازه دیده میشه وممکنه داورتون بگه که اون قبلایه شکله دیگه بوده والان جرم موردنظرتوچشمی نیست؟؟؟؟؟؟؟ Cry Cry :oops: حالا کیه که به داور بفهمونه که این همونه!؟ Cry برای همین سعی کنین که یه نقشه ی تلسکوپی ازتوی نرم افزارهایی مثل استاری نایت ازش تهیه وداشته باشین تاداوربتونه ازروی ستاره های اطراف تشخیصش بده!!!!
راستی مگه نگفتن ثبت نام ازاول تیرتاآخرتیرپس چراهیچ جااطلاعیه ای نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ