قفل مداری
سلام
می دانیم که همیشه یک طرف ماه رو به زمین است.
یعنی حرکت ماه به دور خود برابر با حرکت آن به دور زمین است که میانگین 29.5 روز است.
حال یک سوال دارم.
چرا در همچین فاصله ای چنین اتفاقی می افتد؟ یا بهتر بگویم. دلیل قفل مداری چیست؟

پاسخ
دلیل این امر در همان ابتدای تشکیل کره ماه یا زمین میباشد که ماه در این قسمت مدارش با زمین قفل شده است.
پاسخ
چرا ماه در آن قسمت مدارش با زمین قفل شده است؟

پاسخ
خب اگر در جای دیگری قفل میشد باز هم سوال شما همین بود که چرا در اینجا قفل شده است؟
ما که نمیتوانیم همه ی ماه را ببینیم مگر اینکه سرعت چرخش زمین یا سرعت چرخش ماه یکی از دیگری بیشتر بود.
انوقت تقریبا میشد تمام کره ماه را در یک بازه زمانی مشاهده کرد.
پاسخ
سعی کی کنم مجددا سوالم رو بپرسم
امیدوارم که یک نفر پاسخ علمی بدهد.
می دانیم که حرکت ماه به دور خود و به دور زمین برابر است.
اما
دلیل علمی قفل مداری چیست؟

پاسخ
فکر می کنم به خاطر اینه که ماه یه موقعی جزیی از زمین بوده و موقع جدا شدن با همون سرعت چرخش زمین به بیرون پرتاب شده (فقط فکر می کنم)
در مسابقه خواب برتر در وبلاگ زیر شرکت کنید و جایزه نجومی بگیرید:
http://www.rasadroya.blogfa.com
پاسخ
Belder نوشته: فکر می کنم به خاطر اینه که ماه یه موقعی جزیی از زمین بوده و موقع جدا شدن با همون سرعت چرخش زمین به بیرون پرتاب شده (فقط فکر می کنم)

سلام
جدا شدن ماه از زمین فقط یک نظریه است.
اما اگر از زمین هم جدا شده باشد دلیل نمی شود که با همان سرعت چرخش به دور زمین برچرخد و نکته ی مهم دیگر اینکه سرعت چرخش آنها با هم برابر نیست.

سعی می کنم موضوع را ساده تر کنم.

ماه حرکت وضعی ندارد. و فقط حرکت انتفالی دارد. اما حرکت انتقالی آن باعث می شود حرکت وضعی برابر با حرکت انتقالی داشته باشد. ( یعنی نور خورشید به تمام سطح ما بتابد.)
در بعضی مواقع ماه های قمری 29 روزه و در مواقع دیگر 30 روزه می باشد.
حال فکر کنید که دلیل حرکت وضعی ما چیزی به غیر از حرکت انتقالی ان بود، آن وقت می بایست همین جا به جایی ها آن طرف ماه را برای ما آشکار کند.
پس ماه تنها یک حرکت واقعی دارد آن هم حرکت انتقالی آن به دور زمین ( صرف نظر حرکت انتقالی آن به دور خورشید که با زمین همراه است)
را حرکت وضعی ندارد؟
و دوستانی که معتقد هستند که حرکت وضعی نیز دارد! آن را با دلیل علمی بیان کنند.

پاسخ
Star نوشته: و دوستانی که معتقد هستند که حرکت وضعی نیز دارد! آن را با دلیل علمی بیان کنند.
علمی نمیدونم منظورتون چیه؟ یعنی با ریاضی؟
این مسئله نیاز به تجسم فضایی داره.. سرعت زاویه ای اسپینی ماه باید با سرعت مداریش برابر باشه تا همیشه یه رخش رو به زمین بمونه
پاسخ
skytotelescope نوشته: دلیل این امر در همان ابتدای تشکیل کره ماه یا زمین میباشد که ماه در این قسمت مدارش با زمین قفل شده است.
صرف نظر از چگونگی پیدایش ماه منم حدس میزنم که این موضوع تصادفی باشه اما نکته جالبی که میشه اشاره کرد پایدار بودن این حالت چون (بدون در نظر گرفتن حرکت مداری دور زمین و حرکت اسپینیه ماه دور خودش که نسبت به حرکت مداری حول خورشید که موجب اتلاف انرژی کلش میشه) اتلاف انرژی و در نتیجه تبادل در تکانه زاویه ای اسپینی و مداری نداریم این وضعیت فوق العاده پایداره.. حتی میشه گفت شاید این پایداری در طی میلیون ها سال بعد از بوجود آمدن ماه پیش اومده
پاسخ
سلام
فکر نکنم این پدیده اتفاقی باشد.
اگر اشتباه نکنم یکی از قمرهای زحل هم همین حالت قفل مداری را دارد. ( کسی اسم آن را نمی داند؟)

پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان