راه های آموزش به کودکان
سلام.
این روزها تب و تاب آموزش به بچه ها حسابی زیاد شده. اما سوالاتی برای اکثر کسانی که به بچه ها آموزش میدن به وجود میاد. و اون هم چگونگی آموزش دادن هست.
خب هدف از آموزش به بچه ها به نظر من آموزش پایه ای هست. حتماً نباید که شما بگید مواد موجود توی جو مریخ چیه؟ یا اینکه مواد تشکیل دهنده ی ستارگان. البته بستگی به سن اونها هم داره. مثلاً اینکه بدونن ستاره ها هم ماده هستند . اینکه بدونن مثل خورشید خودمون هستن. و بعضی اطلاعات اشتباهی که از خانواده منتقل میشه رو (مثل اینکه هرکسی که میمیره ستاره میشه یا اینکه با تولد هر انسان یک ستاره متولد میشه ) از بین ببرید .این میشه آموزش اولیه.
استفاده از پوستر هایی که الان در دسترس هستند، خوندن شعر هایی که میتونه به اونها مطالب رو بهتر یاد بده . مثلاً اسم و رنگ و تعدا قمرهاشون....
در مراحل بعد هم دسته بندی سیارات و...
دوشنبه , 18 مهر 1384.گاهی یه تاریخ آدمو پر انرژی تر میکنه.منو استروتاکSmile
پاسخ
ممنون از مطلبتون و یه سوال:
برای بچه های دبیرستانی چطوری و چه کتابی رو آموزش داد؟
در مسابقه خواب برتر در وبلاگ زیر شرکت کنید و جایزه نجومی بگیرید:
http://www.rasadroya.blogfa.com
پاسخ
خواهش میکنم
بستگی داره سطح اطلاعاتشون چه میزانه؟ :roll:
نجوم به زبان ساده،اساس ستاره شناسی، ساختار ستاره ها و کهکشانها، نخستین 3دقیقه. به نظر من کتابهای خوبی هستند.
پاسخ
Parastoo نوشته: خواهش میکنم
بستگی داره سطح اطلاعاتشون چه میزانه؟ :roll:
نجوم به زبان ساده،اساس ستاره شناسی، ساختار ستاره ها و کهکشانها، نخستین 3دقیقه. به نظر من کتابهای خوبی هستند.
این کتابا بیشتر مال سنین پایین تر از دبیرستانه من خودم تو انجمن نجوممون تو شمال اینارو تدریس که نه توضیح میدادم برای بچه های دبستان و راهنمایی.
ولی دبیرستانی ها تشنه ترن من دوست دارم یه کتاب حرفه و ساده(مطالب سطح بالا با زبان ساده) معرفی کنید تا برای دبیرستانیه خوب باشه.
پاسخ
ببخشید می خواستم بپرسم کتاب اساس ستاره شناسی یا همون fundamental astronomy از کجا می شه دانلود کرد البته به زبان فارسی
بر شما باد کشف جهان
the universe yours to discover
پاسخ
نجوم به زبان ساده،اساس ستاره شناسی، ساختار ستاره ها و کهکشانها، نخستین 3دقیقه،

"این کتابا بیشتر مال سنین پایین تر از دبیرستانه"

:roll: :!: :roll: :!: Confusedhock:

حتماً منظورتون دبيرستان تيزهوشانه، درسته؟

:wink:
[SIZE=1][SIZE=1]...And, it was man's job to understand how it worked[/SIZE][/SIZE]
پاسخ
New Astronomer نوشته: نجوم به زبان ساده،اساس ستاره شناسی، ساختار ستاره ها و کهکشانها، نخستین 3دقیقه،

"این کتابا بیشتر مال سنین پایین تر از دبیرستانه"

:roll: :!: :roll: :!: Confusedhock:

حتماً منظورتون دبيرستان تيزهوشانه، درسته؟

:wink:
یعنی اینا نیاز مقدماتی شما برای شرکت در المپیاد ارضا می کنه؟
پاسخ
نجوم به زبان ساده،اساس ستاره شناسی، ساختار ستاره ها و کهکشانها، نخستین 3دقیقه. به نظر من کتابهای خوبی هستند.[/quote]

این کتاب ها رو از کجا می شه دانلود کرد؟
و خداوند اسمان را آفرید..........
پاسخ
درسته، حق با شماست. البته حق با من هم هست. :wink:

چرا که فقط افراد با هوش بالاتر از حد عادی (تیزهوش و گهگاهی پرهوش) جذب نجوم می‌شوند و صد البته که این کتابها برای اونها کافی نیست و برای موفقیت در المپیاد به کتابهای کمی سطح بالاتر ار اینها و البته در حدی که با ریاضیات و فیزیک دبیرستان همخوانی داشته باشه و به اصطلاح پس نیاز مناسبی برای انها باشه نیاز هست.

خوب، مثلاً برخی از فصول کتاب معروف "نجوم کروی" خیلی عالی هست و البته کتابهای مناسبی تحت عنوان" آمادگی برای المپیاد نجوم" هم وجود داره که حتماً معرف حضور شما هست. البته میشه از برخی از فصول ابتدایی کتابهای پیشرفته دانشگاهی هم استفاده کرد که در اون فصل ها از ریاضیات و خصوصاً حساب دیفرانیسل انتگرال در حد دبیرستان فراتر نرفته باشه.

من فکر کنم اون واحد درسی در دانشگاه که برای اکثر رشته‌های مهندسی و پایه تحت عنوان "ریاضی 2" وجود داره و وارد بحث انتگرال‌های دوگانه و سه گانه و انتگرال خط و سطح میشه تنها کمبود ریاضیات دبیرستان البته در رشته ریاضی فیزیک هست که اونم اگر دانش آموزای مستعد بخواهند می‌تونند بصورت تکمیلی خودشون مطالعه کنند.

ممنون.
[SIZE=1][SIZE=1]...And, it was man's job to understand how it worked[/SIZE][/SIZE]
پاسخ
Belder نوشته: این کتابا بیشتر مال سنین پایین تر از دبیرستانه من خودم تو انجمن نجوممون تو شمال اینارو تدریس که نه توضیح میدادم برای بچه های دبستان و راهنمایی.
ولی دبیرستانی ها تشنه ترن من دوست دارم یه کتاب حرفه و ساده(مطالب سطح بالا با زبان ساده) معرفی کنید تا برای دبیرستانیه خوب باشه.
اول اینکه واقعاً بچه ها خوب و درست و متوجه میشدند. :!: :!: :?: :?: :?:
پس با خوب افرادی بودین. Arrow خب در مرحله بعد نجوم کروی، اختر فیزیک_(جلد های 2و1) :roll:
من چند سال پیش(7سال پیش) 1کتاب میخوندم به اسم نجوم مقدماتی. البته نه این کتابهایی که الان هست. چاپش قدیدمی بود اما واقعاً اطلاعات عالی داشت. و اصلاً برای من مناسب نبود. چون دانشگاهی بود. (اما به اجبار میخوندم.)به نظرم توی کتابخونه ها بتونی پیدایش کنی. :wink:
پاسخ