کتاب استرو تاک
دوستان-اعضا-مدیران-نگاهبانان و... باسلام!
من یه پیشنهاد خوب و جالب دارم.
اونم اینه که یه کتاب از مقالات و مطالبی که در استرو تاک وجود داره چاپ کنیم و اسم همه اعضا رو با عکساشون در اون چاپ کنیم و اون کتاب رو به عنوان یه مرجع به جامعه نجوم کشور معرفی کنیم و همه ساله با تجدید چاپ مطالب بیشتری رو در اختیار منجما قرار بدیم.
از نقشه های نجومی بگیر تا معرفی انواع تلسکوپ های موجود در کشور و معرفی رصد خانه های دنیا و اخبار و عکس و ....

هر یک از اعضا هم مسئول یه بخش از کتاب بشه مثلا (چند نفر جمع اوری عکس کنن-چند نفر مقدمه بنویسن-چند نفر خبرای دسته اول سال 2009 رو گیر بیارن و ...)

در مورد هزینه چاپ هم بگم که اعضا با هم مشارکت کنن و نفری یه مبلغی مثلا 10000 تومن (باید براورد بشه) به حساب اقای جعفری زاده واریز کنن تا این کتاب چاپ بشه و وقتی چاپ شد و فروش رفت و سود کرد از پول سود برای اعضا تسهیلات در نظر گرفته بشه(اونی که تلسکوپ نداره بتونه با قیمت کمتر بخره و یا یه رصد خونه مشترک و کوچیک برای اعضا ساخته بشه و ...)
این کار هم باعث میشه اعضا بیشتر کارهای علمی در زمینه نجومی انجام بدن و هم اعضا به مجامع علمی کشور شناسونده میشن و یه انگیزه ای میشه برای پیشرفتشون(منم جزو این اعضا هستم) Big Grin
عالیه-موافقم
هرکجا هستم باشم-آسمان مال من است!
بطور کلی اگه بخوام بگم از کل این کتاب 80 درصد جمع آوری اطلاعات میشه ، 10 درصد حرف های بیهوده و 5 درصد مطالب اثبات نشده و آخرش فوقش 5 درصد مطلب مفید و جدید بدست میاد !!

در ضمن خود ما ها آیا حاضریم کتابی رو بخریم که نوشته های یه تالار گفتگو بوده !

حالا شاید تجربیات منجمان بدرد بخور باشه ( تجربیات عکاسی ، خرید محصولات و ... )
اما بقیه اش نامناسب و تکراری میشه
شما چه زود این کتاب رو چاپ کردید و درصد بندی کردید و سود و زیانشو تقسیم کردید.

از هر جنبه ای به این کار نگاه کنید مفیده.چرا چون همه ی مطالب این تالار که حرف های من در اوردی نیست که.یه عالمه خبر و عکس و مقالات معتبر با ذکر منبع وجود داره که مطمئنم همین الانشم اگه یه کتاب مثل این تو بازار باشه اکثر کتاب خونه ها و منجما بخرنش.
تازه میشه به کتابخونه های مدارس و اموزش و پرورش هم با شرایط این کتاب رو فروخت.
گروه های ستاره شناسی کوچکی رو در کشور هایی مثل افغانستان -چین و... سراغ دارم که دارن با ماهواره های بین المللی همکاری میکنن تا پروژه ای رو انجام بدن.چاپ کتاب که کاری نداره!!

از هر لحاظ که مشکل داشتین مطرح کنین من توضیح میدم :x
دورود بر شما

نظر جالبی است. اما باید در مورد آن کاملاً فکر کنم. اما نیاز نیست حتماً کتاب باشد. می تواند به صورت بولتن‌های سالانه تهیه کرد. باید در این مورد بیشتر صحبت بشه. اما خواهشی که دارم از مسائل حاشیه‌ای و تیکه اندازی و حرفهای بیهوده پرهیز کنید.

ممنونم.
خواهشا اعضای دیگر هم نظر بدهند Big Grin
بسیار موافقم.در مورد وجود مطالب بیهوده در کتاب خب قطعا هر مطلبی در اون کتاب قرار نمی گیره و اگر به قول اقای افشار پور 5 درصد اون مفید باشه خب می تونه همون 5 درصد چاپ بشه.
در مورد چاپ کتاب هم اگه به یک کتاب فروشی برید می بینید هرکی بیکار شده کتاب نوشته و انقدر موضوعات مسخره در کتاب ها هست که این در مقابلشون خیلی کتاب مفید و خوبی میشه.به هر حال من موافقم
قلمروی حکومت من در اسمان است "بتهوون"
اگه قرار باشه یه کتاب چاپ بشه باید موضعات رو دسته بندی کرد !
یه جوری که تا حالا توی هیچ کتابی انجام نشده
و مطالب باید از لحاظ علمی کاملا درست و تایید شده باشند
و این که ما باید معین کنیم که مطالب کتاب پشت سر هم هستند ! یا موضوعات مختلف و آزاد ؟
اول از همه باید هدف این کار مشخص بشه ! مثلا یه نقصی توی کتاب های فارسی کنونی جبران بشه
یا نیاز خوانندگان رفع بشه و یا این که جذابیت زیادی داشته باشه

و این که آیا کتاب رو می خواین بصورت مجموعه مقالات جمع آری کنین یا بصورت ظاهری کنونی که بحث و تبادل نظر هستند ؟
شاید این جا اهمییت نتیجه گیری در هر تاپیک مشخص میشه

به نظر من اگر قصد ما فروش بالای کتاب باشه باید مطالبی رو توش ذکر کنیم که مورد علاقه ی خوانندگان باشه و یا چیز نو وتازه ای توش گفته شده باشه .
راستی چند تا چیز دیگه هم ذکر کنم :

1- قصد من چوب لای چرخ گذاشتن نیست و من از لحاظ انجام چنین کاری 100 درصد موافقم اما
اگر در هر موضوعی انتقادی نشه و نقد هایی به اون مطلب وارد نشه اون کار هیچ پیشرفتی نمی کنه و با به به و چه چه زدن هیچ تفاوتی ایجاد نمی شه

2- خود من حاضرم تا سقف 100 هزار تومان برای این کار سرمایه گذاری کنم ( البته چون هنوز نمی دونم چقدر نیازه این مبلغ رو گفتم )

3- ما می تونیم مباحث زیر رو به کتاب اضافه کنیم :
ستاره شناسی و طالع بینی ( اشتباه نکنید این مطلب هم می تونه تاریخ این طالع بینی باشه و هم می تونه مباحث مطرح شده به همراه نظرات درباره اون باشه )
تاریخ و نجوم ( در این رابطه می تونیم بیشتر بر تاریخ نجوم در ایران بویژه قبل از اسلام کار کنیم )
نجوم و قرآن ( هم میشه به اعجاز های علمی در این رابطه پرداخت و هم فرضیات رو ارایه داد که من خودم حاضرم این بخش رو هدایت کنم )
داستان های اساطیری صور فلکی
ماموریت های فضایی
حیات هوشمند در کیهان ( راه های برقراری ارتباط ، یوفو ها و ... )
و خیلی چیز های دیگه

---------------------------------------

من همیشه به کیفیت دقت می کنم و به همین دلیل دوست دارم یه چیز خوب درست بشه نه یه مشت مطالب تکراری و خسته کننده که الان هر کس بیکار میشه می نویسه ( بقول دوست خوبمون )
ببینید نظر من اینه که ما الان در ایران یه کتاب یا بولتن یا مرجع و یا هر چیز دیگری که اسمشو میگذارید نداریم.
یا به صورت ترجمه کتاب های دانشمندان خارجیه یا کتاب های با سطح پایین و متوسط!!!
این بهترین فرصت برای اعضای این تالار هست که خودی نشون بدن.
حتی میشه دامنه این کاررو وسیعتر کرد و دست به ترجمه یا تحقیق هم زد.
مثلا ما در ایران یه مرجع مناسب برای عکاسی نجومی نداریم که مناسب با ابزار های امروزی نحوه عکاسی رو به طور کامل شرح داده باشه و نمونه عکسهارو هم توش زده باشن.حال با وجود اینکه بهترین عکاسای نجومی دنیارو با کلی تجربه و علم در همین کشور داریم!!!
به نظر مشکل کجاست؟
به نظر من مسائل مادی و معنوی که باعث میشه یه نفر یا گاهی چند نفر هم از عهدش بر نیان.ولی تالاری به این وسعت با این همه مطالب مفید و اعضای پر کار و فهمیده به راحتی میتونن این جور کتاب هارو چاپ کنن و به عنوان مرجع در اختیار دیگر علاقه مندان نجوم که گاهی امکان دسترسی به نت رو ندارند یا با این گونه سایت ها اشنا نیستن قرار بدن.