مقاله شوارتس‌شیلد
با سلام خدمت دوستان

اصل مقاله Karl Schwarzschild که به زبان آلمانی هست و در ژانویه سال 1916 (3 الی 4 ماه قبل از کشته شدن ایشان در جنگ جهانی اول) به چاپ رسیده رو پیدا کردم که فکر کردم دیدن اون جالب هست. می‌تونید از لینک زیر دانلود بفرمایید.

توضیح اینکه:
کارل شوارتس‌شیلد (فیزیکدان آلمانی) با حل معادله میدان انیشتین (حاصل از تئوری نسبیت عام) در ژانویه 1916 یک راه حل دقیق برای میدان گرانشی یک جرم غیر دوار کروی بدست آورد که از این راه حل برای هر جرم یک شعاع مخصوص (شعاع شوارتس‌شیلد) تعریف می‌شود. اگر کل جرم آن جسم در کره‌ای با شعاع کمتر یا مساوی شعاع شوارتس‌شیلد متمرکز شود، در نتیجه آن جرم به وضعیت سیاه چاله (Black Hole) در خواهد آمد که حتی نور نیز هنگام رسیدن به محدوده این شعاع (افق رویداد سیاه چاله) توانایی گریز را نخواهد داشت. مصداق نامگذاری سیاه چاله نیز به همین دلیل است.

دانلود اصل مقاله کارل شوارتس‌شیلد

ممنون و موفق باشید/.
[SIZE=1][SIZE=1]...And, it was man's job to understand how it worked[/SIZE][/SIZE]
پاسخ
دورد بر تو دوست عزیز

از لینکت بسیار ممنونم. اما دلم میخواد بیشتر توضیح بدی...
پاسخ
ممنون، بسیار لطف دارید.

و اما کمی توضیح اضافه:

به عنوان مثال شعاع کره زمین تقریباً برابر 6,357 کیلومتر است.
جرم کره زمین نیز تقریباً برابر 24^10×6 کیلوگرم است.

اما ببینیم شعاع شوارتس‌شیلد برای کره زمین چقدر است!

جواب معادله میدان انیشتین برای این حالت بصورت زیر است:

[عکس: 1367343b8711a257d90f36e56cdfa773.png]

در این رابطه
rs شعاع شوارتس‌شیلد جرم مورد نظر بر حسب متر است.
G برابر ثابت جهانی گرانش بوده که برابر است با:

[عکس: 981c4a7801639525969c8d798aca28ce.png]

c سرعت نور در خلاء که تقریباً برابر 8^10×3 متر بر ثانیه است. (دقیقتر بخواید: 299,792,458 متر بر ثانیه)

و

m‌ جرم جسم مورد نظر‌ برحسب کیلوگرم است.

محاسبه نشان می‌دهد که: (واحدها رو طوری انتخاب کردم که فقط اگر مستقیم جایگذاری کنید، رابطه بر حسب متر جواب را میده)

rs=8.89×10^-3 m

یعنی تقریباً برابر 9mm !.

پس اگر کل جرم عظیم زمین در کره‌ای کوچک به شعاع 9mm جمع شود!! که البته مستلزم همجوشی شدید هسته‌ای تمامی اتمهای همه عناصر موجود تشکیل دهنده زمین است، آنگاه سیاه‌چاله‌ای به شعاع 9mm تشکیل می‌شود. (یک سیاه چاله مینیاتوری :wink: )

هر موجود مادی یا پرتو نوری که از مرکز این سیاه‌چاله مینیاتوری فرضی ما به شعاع کمتر یا مساوی 9mm (محدوده افق رویداد آن) عبور کند، توسط آن بلعیده شده و برای همیشه از نظرها محو می‌شود.

در شعاعی کمتر از شعاع شوارتش‌شیلد، پیچش فضا-زمان به اندازه‌ای زیاد است که اجازه خروج به هیچ چیز حتی نور را نمی‌دهد. این مورد را می‌توان با بلعیده شدن یک جسم مثل یک قایق در اثر گرداب در مایعات مقایسه نمود.

. [عکس: black-hole-diagram.jpg]
[SIZE=1][SIZE=1]...And, it was man's job to understand how it worked[/SIZE][/SIZE]
پاسخ
بسيار عالي و ممنون از اين مقاله‌ي تاريخي نسبيت عام. در معرفي كتاب يك كتاب ساده رو هم كه يكي از دوستانم هم اون رو ويرايش كرده معرفي مي كنم و بعد چند كتاب نسبيت. هرچند در معرفي كتاب كتابهايي رو معرفي كردم.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool. Richard Feynman
پاسخ
عالی بود-مرسی
هرکجا هستم باشم-آسمان مال من است!
پاسخ
چرا من نمیتونم این مقاله رو دانلود کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ Sad
پاسخ
کمکم میکنید دانلودش کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
لطفا
Sad
پاسخ
شاید چون قدیمیه کار نمیکنه. حداقل مال 3 سال پیشه.
پاسخ
میشه لطفا یه لینک دیگه ازش بدین
[url=http://skyofstarrynight.mihanblog.com][/url]The world will not be destroyed by those who do evil but by those who watch them without doing anything. _ Albert Einstein

http://www.skyofstarrynight.mihanblog.com
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان