دهانه های برخوردی
سلام دوستان
من دیشب یک سوالی به ذهنم رسید که نتونستم بهش جواب بدم
سوال اینه که اگر همیشه یک طرف ماه به سمت زمین هست پس این دهانه های برخوردی روی سطحی که به سمت زمین است چه طور به وجود اومدند؟

اگر جواب قانع کننده ای به ذهنتون رسید بنده رو بی بهره نگذارید
ممنون
پاسخ
فکر کنم
این دهانه های برخوردی مال زمانهای خیلی خیلی دور هستن
پاسخ
من هم دقیقا جواب این سوال رو نمی دونم ولی حتما جواب قانع کننده ای داره .چرا که اون طرف ماه به دلیل برخوردهای بیشتر شهاب سنگها به آن پستی بلندی های بیشتری داره.حتما این طرف هم زمانی بر اثر برخورد سنگ های آسمانی به این شکل در اومده باشه.
شجاعت همیشه فریاد زدن نیست، گاهی صدای آرامی است در انتهای روز که فردا دوباره تلاش خواهم کرد.
پاسخ
دوست عزیز
این دهانه ها مال زمانیه که هنوز ماه بطور کنونی در مدار قرار نگرفته بوده .
تازه فکر میکنم اون ور ماه کمتر دهانه داشته باشه .
از کسانی که اطلاعات بیشتر دارن خواهش میکنم توضیح بدن .
پاسخ
طرف دیگر ماه دهانه های بیشتری داره و دلیلش هم برخورد های بیشتر ان با سنگهای آسمانی است چون طرف دیگر ماه به سمت کمربند سیارکهاست و احتمال برخورد اجرام سماوی به آن بیشتر است. من از این موضوع اطمینان دارم با این حال اگر کسی اطلاعات دقیق تری داره خوشحال میشیم در اختیارمون بذاره.ممنون. :!: Smile
شجاعت همیشه فریاد زدن نیست، گاهی صدای آرامی است در انتهای روز که فردا دوباره تلاش خواهم کرد.
پاسخ
در مورد حرف شما من هم مطالبی خوانده بودم که آن طرف ماه دهانه بیشتر است Smile
پاسخ
این دهانه ها ماله موقعیه که ماه هنوز در مدار زمین قرار نگرفته بوده و در مدار خود گردش می کرده ( البته نظر شخصیه)
عضو هیئت سرپرستی انجمن نجوم افلاک
http://www.kiarash.aminus3.com

کیارش مشعوفی
پاسخ
سلام دوستان اگه اجازه بدین من هم وارد بحثتون بشم(البته با اجازه از آقای جعفریزاده :wink: )
در اوایل شکل گیری منظومه خورشیدی و زمین و ماه ُ دوره ای به اسم بمباران سنگین اتفاق افتاده که حدود 95 درصد دهانه های کره ماه متعلق به این دوره هستن که بمباران توسط اجرام به اسم سیاره ساز انجام گرفته که بیشتر احتمال میدن از اعضای کمربند کویی پر کنونی بودن. این اجرام به حدی زیاد بودن که به نوعی زمین و ماه رو احاطه کرده بودن و از هر طرف به سمت این اجرام شلیک می شدن. و نباید بگیم که اینوره ماه گودال کمه چون که جاذبه ماه این سنگها رو به سمت خودش می کشونده ولی به خاطر اینکه در این سمت ماه جریان گدازه بوده (که احتمالا به خاطر برخوردی در سمت مخالف بوده) بیشتره این گودال ها پوشیده شدن.
ببخشید که نتونستم کامل بنویسم .
من در خدمتم
حامد پورخرسندی
رو حتما رصد کنینNGC 2403
پاسخ
چگونه میشه قطر این دهانه ها را اندازه گرفت؟ Sad Smile
هر کجا هستم باشم آسمان مال من است...
پاسخ
sinohe_srs نوشته: چگونه میشه قطر این دهانه ها را اندازه گرفت؟ Sad Smile

میتونید نسبت ساده ای ببندید.. مثلا اگه قطر ماه رو داشته باشید میتونید بگید:

(قطر ماه / قطر دهانه) = (قطر ماه در عکس / قطر دهانه در عکس)
پاسخ