کسی آینه تراش داده؟
سلام
اگر آینه تراش داده شده کروی کامل نباشد!
به چه صورت قابل تصحیح است؟
سلام با تکنيک های پوليش
بله دوست من تراش با دست وپولیش قیر
سلام
کم و بیش اطلاعات دارم ولی باید توضیح بیشتری بدی! اگه خودت تراشیدی بگو چه ابعادیه!؟ نسبت یا فاصله کانونی؟ الان در چه مرحله ای؟؟
کار را به دلیل نداشتن اطلاعات بخش بعد از پولیش شروع نکردم
اما آینه12" با فاصله کانونی150در نظر دارم
با آزمئن فوکو خطا های تراش یافت میشود
حال برای تصحیح این خطاها باید ابزار را تغییر شکل داد
چه طورتغییری باید انجام داد ؟
یعنی فاصله کانونی رو هم چک کردی که همین 150 سانتی متر هست یا نه؟!
واسه 12 اینچ با فاصله کانونی 1500 باید 3.75 میلی متر از عمق ایینه تراش بدی!که احتمالا دادی!
در فاصله کانونی های کم اختلاف سطح کروی و سهموی خیلی خیلی کم میشه و میشه گفت کروی!!! پس نیازی نداری سطح سهموی بسازی این از این!
اگه مشکل کروی بودن داری باید روی تراش 1/3 که باعث کروی شدن آیینه میشه کار کنی!!اگه خیلی از کروی بودن خارجه باید از پودر های درشت استفاده کن اگه زیاد نیست از متوسط استفاده کن!و اگه خیلی کمه که باید از همون پودر ها ریز استفاده کنی!
من زیاد با تست های آیینه آشنا نیستم ولی میتونم یه سایت کامل و جامعدر مورد این زمینه معرفی کنم که حتما بهت کمک میکنه!
http://stellafane.org/tm/atm/index.html
ممنون دوست من
ضخامت شيشه چند ميليمتره؟ و جنسش چيه؟با كم شدن عدد f (كه در مورد اينه شما 5 است)خطاي كروي زياد ميشه.در آينه هايه 6 اينچي كروي براي بدست آوردن تصوير خوب عدد f 6 را انتخاب ميكنند
كه با زياد شدن قطر آينه عدد f بزرگتري را براي بدست آوردن تصوير قابل قبول در نظر مي گيرند.در مورد آينه شما با 1500 ميليمتر تصوير خوبي نميشه بدست آورد. با كم شدن فاصله كانوني خصاي كروي زياد ميشه .
بله وحید جان
شما درست میفرمایید اما واسه از بین بردن کرویت آن را به سهمی تبدیل میکنم
ضخامت آینم20میل است و حدود3میل واسه کروی و 5میل واسه سهمویش تراشیده میشه
اما اگر شما راهنمایی دارید بفرمایید
سلام.20 mm براي 12 اينچ كمه و اين منجر به تغير شكل (خميده شدن)آينه در اثر وزن شيشه ميشه.sky watcher براي 12 اينچ از شيشه 35 ميل استفاده ميكنه