قابلیت های دوچشمی 80*20
سلام میخواستم اگه میشه راجع به قابلیت های دوچشمی 80*20 نایت اسکای در رصد کهکشان سحابی دنباله دار اجرام مسیه و .... توضیح بدین و اینکه تا چه قدری رو باش میشه دید ؟ میشه باش در مارتن مسیه شرکت داشت ؟راستی رصد از بشت بام میشه یا باید خارج شهر دور از نور بود ؟یه خواهش دیگه دارم اگه کسی تصاویری از رصد با دو چشمی 80*20 نایت اسکای داره واسه دانلود بذاره میخوام وضوحو کیفیتشو ببینم ممنون
پاسخ
امیر رضا کامکار ( only_orion ) توی ماراتن آباده به من نشون داد که 20*80 دوربین خیلی خوبیه .حدود 120 تا جرم رو اون شب تونست ثبت کنه
eyval
پاسخ
سلام میخواستم اگه میشه راجع به قابلیت های دوچشمی 80*20 نایت اسکای در رصد کهکشان سحابی دنباله دار اجرام مسیه و .... توضیح بدین و اینکه تا چه قدری رو باش میشه دید ؟ میشه باش در مارتن مسیه شرکت داشت ؟راستی رصد از بشت بام میشه یا باید خارج شهر دور از نور بود ؟یه خواهش دیگه دارم اگه کسی تصاویری از رصد با دو چشمی 80*20 نایت اسکای داره واسه دانلود بذاره میخوام وضوحو کیفیتشو ببینم ممنون :roll: :? :roll: :roll: :?:
پاسخ
با سلام خدمت دوستدار علم نجوم ... بنده تجربیاتی در زمینه رصدی دارم که گرچه شاید پاسخ مستقیم به سوال مطرح شده شما نباشد اما شاید به دردخور باشد.
به نظر من اگر شما بجای خرید یک دوربین دوچشمی (که در واقع دو سیستم اپتیکی مشابه در کنار هم خواهد بود) از یک دوربین تک چشمی با توان مشابه مثل 80×20 یا با توان بیشتر مثل 100 ×25 استفاده کنید هم از هزینه خود نهایت بهره برداری را کرده اید هم به ابزاری با کاربری و سهولت در استفاده دست پیدا کرده اید.
من از یک سیستم اپتیکی ( Acuter 80 و َAcuter 100 میلیمتری ) استفاده کرده ام این تک چشمی ها با توانایی زوم خود بین 60 تا 67 برابر بزرگنمایی در معرض دید شما می گذارند. جالب اینکه زمانی که شما از حداکثر توانایی آنها استفاده می کنید با کاهش مردمک خروجی شاهد تاریکتر شدن آسمان رصدی خواهید بود که واقعا لذتبخش است توانایی دوربین 80 میلیمتری آن در یک شب با حد قدری 4.5 تا 5 در حدود 10 و کمی بیشتر است که اگر بیرون از شهر باشید میتوانید ستاره های قدر 11 را البته با صبر و حوصله رویت کنید. توان تفکیک این دوربین ها با توجه به قیمت آنها باور کردنی نیست ! و اگر از یک سیستم اپتیکی انتظار معجزه نداشته باشید فوق العاده است. در مورد سیارات برای مثال سایه اقمار مشتری براحتی قابل دسترس است و حلقه زحل به زیبایی نماایان میشود.
امیدوارم این چند خط مفید بوده باشد . انشاالله
پاسخ
سلام خیلی ممنون از راهنمایی شما اما فکر میکنم استفاده از یک چشم در رویت خسته کننده باشه ؟؟ Sad Sad به نظر شما با توجه به اینکه میخوام یه دو چشمی خوب در مجموع 300 هزار تومنی بگیرم که تا چند سال نیاز به تعویض نداشته باشه بازهم تکچشمی بیشنهاد می کنید ؟؟ :roll: :roll:
پاسخ
با عرز معزرت نظر دوستمون رو تایید نمیکنم.فک نمیکنم افراد زیادی به یک اماتور پیشنهاد بدن که به جای دوچشمی از تک شچمی استفاده کنه.همون طور که خودتون متوجه شدید استفاده از دوربین تک چشمی باعث خستگیتون میشه.به خصوص اینه اماتور هایی مثل من و شما باید دقایقی رو صرف پیدا کردن جرم مورد نظر کنن.و از طرفی دوربین تک چشمی در هیچ رده ای از نجوم کاربرد زیادی نداره و خریدش حتما پشیمانتون میکنه.شما با 300 هزار تومان میتونید یک 80*20 بخرید که نه تنها در حال حاضر،بلکه تا روزی که به نجوم علاقه دارید به دردتون میخوره و ازش استفاده میکتید.فکر میکنم به عقیده بسیاری از بچه های این تالار 80*20 دوربینی ایست که وسیله ی ضروریه هر منجم چه در سطح حرفه ای و چه اماتور باشه
چرا ماه انقد نگاه میکنه؟ کاره دیگه ای نداره؟ اه اه
پاسخ
منم با بالایی موافقم.
دوربین دوچشمی؛ دو چشمی هست. پس کیفیت دید خیلی بهتری میده تا یه معادل تک چشمی.
از طرفی؛ عدسی چشمی خیلی در دید مهم هست. از چندین جهت. اول اینکه مردمک چشم ما نمیتونه خیلی هم تنگ بشه. و در حالت عادی 5 میلیتر هست. قطر چشمی ها معمولا متناسب با قدرتشون کم میشه. مثلا چشمی 25 قطر بیشتر داره تا 5. درسته که سه اپتیک تک چشمی مثلا میتونه تا 60-80 برابر بزرگنمایی بده اما چون سطح چشمی کوچیک میشه نور کمتری رو با زحمت بیشتر به چشم شما میرسونه.
پس نهایتا دوربین دوچشمی حداقل لازم هست. گرچه من معتقدم 20*80 حتما یه پایه خوب احتیاج داره
پاسخ
سلام
من 80*20 رو توصیه می کنم.
این مقاله هم میکتوه بهتون کمک بکنه.سوالی بود در خدمتم.
http://www.nightsky.ir/content/view/1515/39/
گل نیلوفر در مرداب می روید تا همه بدانند در سختی ها باید زیبایی آفرید!
http://astrophoto.aminus3.com
پاسخ
دوست عزیز fhhoney نیازی نیست چند تاپیک با یک موضوع ایجاد کنید .
همینجا به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد .
-------
من هم 20*80 نایت اسکای رو تایید می کنم . only orion اینقدر خوب با این دوربین کار میکنه که میشه واسه ساخت یه تبلیغ از قابلیت های این دوربین یه کلیپ از امیررضا ( only orion ) گرفت Big Grin
پاسخ
فقط میتونم بگم خیلی ممنونم :wink: اگه اشتباهی در تابیک گذاری داشتم آماتورم :oops: به بزرگی خودتون ببخشید :wink: :roll:
پاسخ