اشتباه قمری در تقویم سال 1390
سلام

در تقویم سال 1390 شروع ماه رجب را 14 خرداد اعلام کرده اند، در حالی که هلال اول ماه رجب غروب 12 خرداد قابل روئت بوده و در واقع 13 خرداد اول رجب باید اعلام میشد. این اشتباه که به صورت رسمی اعلام و تصحیح نشده در اعیاد و مناسبتهای ماه رجب تاثیر گذار است. به صورتی که مثلا تولد امام علی (13 رجب) یک روز دیرتر در تقویم مشاهده میشود.
اما این ادعا بدون دلیل و مدرک نیست.
دلیل اول این است که هلال شب اول ماه رجب در چند نقطه ایران دیده شده(یکی از این مشاهدات در رصد خانه شهرک صدرا شیراز بوده)
دومین دلیل روئت هلال در زمان غروب 13 خرداد که کاملا مشخص بود که هلال شب دوم است.
سومین دلیل روئت تربیع اول ماه در روزی که بر اساس تقویم نباید تربیع اول می بود.
چهارمین دلیل و شاید محکم ترین دلیل، ماه گرفتگی 25 خرداد است. اصولا ماه گرفتگی شب 14 ماه قمری رخ میدهد. آن هم ماه گرفتگی کاملی مثل 25 خرداد.(احتمال ماه گرفتگی در شب 13 و 15 ماه قمری تقریبا 15 درصد است که آن هم اگر رخ بدهد ماه گرفتگی کامل نخواهد بود.)

در هر صورت بروز این اشتباه قابل انکار نیست و چرا مسئولین این اشتباه را قبول نکرده و آن را تصحیح نکرده اند جای تامل دارد.
ولی به هر دلیل که باشد دیگر در ماه شعبان امکان رد این ادعا وجود ندارد. چون هلال ماه شب اول شعبان به خوبی و براحتی رصد میشود و آن موقع آقایان مجبور به تصحیح این اشتباه خواهند بود. تا در ماه رمضان روزه داران روزه هایی صحیح بگیرند.
پاسخ
صحبت شما کاملا درسته.
ولی موضوعی که هست اینه که سال ما پایه شمسی داره نه قمری بنابر این کسی لازم نمیدونه هر ماه تقویم رو درست بکنه.
ولی این موضوع فقط در ماه رمضان خیلی اهمیت پیدا میکنه که در اون موقع گروه های استهلال تشکیل میشه
-- -.-- -.. . .- .-. ...- . -. ..- ... -.-- --- ..- .- .-. . -- -.-- .-.. --- ...- . ..- -. - .. .-.. ... ..- -. --. --- . ... -.. .- wechatکسی نبود؟!!.-. -.-
پاسخ
v k نوشته: صحبت شما کاملا درسته.
ولی موضوعی که هست اینه که سال ما پایه شمسی داره نه قمری بنابر این کسی لازم نمیدونه هر ماه تقویم رو درست بکنه.
ولی این موضوع فقط در ماه رمضان خیلی اهمیت پیدا میکنه که در اون موقع گروه های استهلال تشکیل میشه

دوست عزیز با تشکر از دقت شما باید خدمتتون عرض کنم ماه های قمری نیز در زندگی ما تاثیر داره. مثلا برای افراد معتقد به دین اسلام. یک شب در ماه رجب هست که بعضی ها اعتقاد دارن یکی از شبهای قدر هست یا مثلا همون روز 13 رجب.
اگه تاثیر گذار نبود که توو تقویم نمی نوشتن. مثل تاریخ چینی یا مکزیکی ها یا مازندرانی یا.... تاریخ های دیگه که توو تقویم ما نمی نویسن.
در هر صورت این اشتباه کوچکی نیست و مسئولین باید با حس انتقاد پذیری این اشتباه رو قبول و تصحیح کنن.
پاسخ
من هم كاملا موافقم ... تكليف اعمال مردم چي ميشه؟... اين هايي كه مي خوان برن اعتكاف...؟
از اونجاي كه ماهگرفتگي با تاريخ قمري نمي خوند براي من هم سوال شده بود ولي در جريان رويت هلال نبودم!
حالا بايد چي كار كرد ؟ اگر اين قضيه قطعيه، كسي نمي خواد كاري بكنه؟
پاسخ
حالا که بحث اسلام شد در اسلام داریم که انما العمال بنیات (اگه درست نوشته باشم) یعنی نیتت مهم اگه به نیت روز خاصی روزه گرفتی یا عبادت دیگه ای کردی برات حساب میشه.
و اما در مورد تقویم:
تقویم رو اول سال می نویسند و در اون موقع زمان دقیق رویت ماه معلوم نیست.
و حالا مسئولین:
شما امشب اخبار رو ببین اگر روز قمری رو درست اعلام کرد که هیچ اگر نکرد اطلاع رسانی کنید اجرتون با اقا اما زمان(عج)
-- -.-- -.. . .- .-. ...- . -. ..- ... -.-- --- ..- .- .-. . -- -.-- .-.. --- ...- . ..- -. - .. .-.. ... ..- -. --. --- . ... -.. .- wechatکسی نبود؟!!.-. -.-
پاسخ
دوست عزیز منم نگفتم که باید روز اول درست تقویم رو تنظیم کنن، انسان جایز الخطاست،الان که فهمیدن چرا تصحیح نمیکنن.
درست نیت مهمه، ولی تقویم یه مرجع عمومی برای یه جامعه هست. اگه اینجوریه که میشه ماه رمضون رو 15 روز بعد شروع کرد که هوا خنک تر شه. اینجوری تقویم مهم نیست؟ این حرف شما کاملا درسته ولی نه در همه جا.
پاسخ
خوب این طوری که می فرمایید که سالی دو سه بار باید بری تقویم جدید بخری :lol:
اصلا از نظر اقتصادی فکر خوبیه شما خودت دست بگیر کارو ما هم تشویقت میکنیم :lol:
آخه برادر من کی میاد این کارو بکنه! از نظر فقهی هم هر مسلمونی خودش باید بره با دوتا چشم خودش ماه رو ببینه تا ماه جدید شروع بشه حالا اگه شما تنبلی میکنی به کسی دیگه ای ربطی نداره Idea
پاسخ
v k نوشته: خوب این طوری که می فرمایید که سالی دو سه بار باید بری تقویم جدید بخری :lol:
آخه برادر من کی میاد این کارو بکنه! از نظر فقهی هم هر مسلمونی خودش باید بره با دوتا چشم خودش ماه رو ببینه تا ماه جدید شروع بشه حالا اگه شما تنبلی میکنی به کسی دیگه ای ربطی نداره Idea

دوست عزیز شما ظاهرا متوجه منظور و هدف من از طرح این بحث نشدی.
نه من گفتم تقویم ها رو جمع کنن و تقویم جدید چاپ کنن نه کسی همچین کاری رو میکنه.
منظور از تصحیح تقویم، اعلام عمومی این موضوع از رسانه ها هست تا اطلاع رسانی بشه و مردم بفهمم ماه رجب یه روز زودتر شروع میشه. حتما که نباید توو تقویم تغییر ایجاد شه.
ضمنا تنظیم تقویم کار ساده ای نیست و اهل فن خودشو میخواد.نه من میتونم کار تنظیم تقویم رو دست بگیرم نه لازمه شما خودتو خسته کنی و منو تشویق کنی.
باید خدمتتون هم عرض کنم این حرفتون که "از نظر فقهی هم هر مسلمونی خودش باید بره با دوتا چشم خودش ماه رو ببینه تا ماه جدید شروع بشه" هم اشتباه هست. اینجوری که اول ماه همه باید بالا پشت بوم باشن تا ماه رو ببینن.
ضمنا من خودم یکی از کسایی بودم که برای اول ماه رجب رفتم برای رصد هلال ماه. ولی غبار زیاد بود و ندیدم.
شما هم بهتر به جای فرافکنی به ادعایی که کاملا ثابت شده تن در بدی.
پاسخ
حرف v k درسته. اولین و مورد اعتماد ترین راه تشخیص اول ماه اینه که ادم خودش بره ماهو ببینه. حتی اگه باشه همه مردم باید برن بالا پشت بوم تا اونو ببینن.اگه ندیدن حالا می تونه به حرف های دو نفر مورد اعتماد رجوع کنه.
پاسخ
ali_solo_ejay نوشته: [quote="v k":xdpiv4m8]خوب این طوری که می فرمایید که سالی دو سه بار باید بری تقویم جدید بخری :lol:

دوست عزیز شما ظاهرا متوجه منظور و هدف من از طرح این بحث نشدی.
نه من گفتم تقویم ها رو جمع کنن و تقویم جدید چاپ کنن نه کسی همچین کاری رو میکنه.
منظور از تصحیح تقویم، اعلام عمومی این موضوع از رسانه ها هست تا اطلاع رسانی بشه و مردم بفهمم ماه رجب یه روز زودتر شروع میشه. حتما که نباید توو تقویم تغییر ایجاد شه.
ضمنا تنظیم تقویم کار ساده ای نیست و اهل فن خودشو میخواد.نه من میتونم کار تنظیم تقویم رو دست بگیرم نه لازمه شما خودتو خسته کنی و منو تشویق کنی.
باید خدمتتون هم عرض کنم این حرفتون که "از نظر فقهی هم هر مسلمونی خودش باید بره با دوتا چشم خودش ماه رو ببینه تا ماه جدید شروع بشه" هم اشتباه هست. اینجوری که اول ماه همه باید بالا پشت بوم باشن تا ماه رو ببینن.
ضمنا من خودم یکی از کسایی بودم که برای اول ماه رجب رفتم برای رصد هلال ماه. ولی غبار زیاد بود و ندیدم.
شما هم بهتر به جای فرافکنی به ادعایی که کاملا ثابت شده تن در بدی.[/quote:xdpiv4m8]
تن مي دهيم :lol:
ولي شما اون قسمت فرافكنيه من رو از يه روحاني درست حسابي بپرس Idea
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان