"8 دابسونی یا 127 میلیمتر ماكستوف کاسگرین؟
...چقدر سخته...واقعا انتخاب کار سختیه...می شه کمکم کنید؟
من چند وقتی بود که تصمیم گرفته بودم که یه "8 دابسونی بگیرم، حتی تا مرز خریدن هم رفتم ، اما یه نکته ای مرددم کرده، وزن 8" چیزی در حدود 20-25 کیلوئه! اولش گفتم که مهم نیست، بالاخره یه کاریش می کنم ، اما حالا که فکرش رو می کنم ، می بینم توی تهران (در واقع خونمون) مشکلی ندارم ، اما توی تهران که نمی شه ، و از طرفی بیشترین امکان من برای خارج از شهر رفتن زمانیه که با خانواده می رم مسافرت ، و عمرا اگه بشه تلسکوپ رو توی ماشین با این وضعیت جا کرد! به خاطر همین موضوع به این فکر افتادم که برم سراغ یه تلسکوپ کوچیکتر(در این صورت نظر شما درباره ی یه تلسکوپ کوچیکتر چیه؟) اما زمانی که با یکی از کارشناسان یکی از فروشگاه ها صحبت کردم یه تلسکوپ ماكستوف کاسگرین معرفی کرد http://www.telescope.ir/index.aspx?site ... proid=2902 با پایه eq4 یا eq3 (اگر اسمش رو اشتباه نگفته باشم)از این جهت که سبکتره و حمل و نقلش راحت تره.وقتی هم که درباره ی دوربین دوچشمی http://telescope.ir/index.aspx?siteid=1 ... &proid=229حرف زدم گفتش که ممکنه بعد از یه مدت حوصلت رو سر ببره و کلا اگه تلسکوپ بگیری برات بهتره!از طرفی هم از اونجای که بدم نمی یاد که بعدا کار عکاسی انجام بدم ، اون طوری که ایشون گفتند با نصب یه پایه ی مناسب برای عکاسی می تونم این کار رو هم با ماكستوف کاسگرینه انجام بدم.
اما خوب اون طوری که توی مشخصات تلسکوپ ها نوشته ، "8دابسونی قویتره ، حالا به نظر شما سبک بودن به این قضیه می ارزه؟
حالا نظر شما چیه ... دوربین دوچشمی..."8دابسونی ...127 ماكستوف کاسگرین...یا پیشنهاد دیگه ای ؟
پیشاپیش ممنون! Big Grin
نظرتون درباره ی این تلسکوپ چیه؟ اگر فقط از جنبه ی رصد بهش نگاه کنیم؟
http://www.telescope.ir/index.aspx?site ... proid=2842
سلام
اگط مشکل حمل و نقل دارید 8 اینچ دابسونی به کلی باید حذف بشه.
از این جا به بعد بستگی به خودتون داره.6 اینچ ریچی کرتین خیلی تلسکوپ خوبیه.البته معمولا ریچی کرتین برای عکاسی استفاده میشه و برتری هاش رو نسبت به دیگر تلسکوپ تو عکاسی نشون میده.اگر قصد عکاسی ندارید و مشکل حمل و نقل خیلی اذیتتون میکنه 100*25 میتونه یک گزینه ی عالی باشه.
گل نیلوفر در مرداب می روید تا همه بدانند در سختی ها باید زیبایی آفرید!
http://astrophoto.aminus3.com
اگر هدفت رصده دابسونی بگیر اگر هدفت هم رصد و هم عکاسیه ماکستوف بگیر اگر دوتاش رو میخوای ولی عکاسی بیشتر ریچی کرتین اگر با حمل و نقل مشکل داری دو چشمی بگیر.ولی به نظر من بی خیال دوچشمی شو خیلی ازش متنفرم.واسی ریچیه اگه بخای بخری پایه چشمی چیقی همه اینا رو باید بگیری :wink:
اگر خواهی بمیری بی بهانه / بخور ماست وخیار وهندوانه!
stella نوشته: ...چقدر سخته...واقعا انتخاب کار سختیه...می شه کمکم کنید؟
من چند وقتی بود که تصمیم گرفته بودم که یه "8 دابسونی بگیرم، حتی تا مرز خریدن هم رفتم ، اما یه نکته ای مرددم کرده، وزن 8" چیزی در حدود 20-25 کیلوئه! اولش گفتم که مهم نیست، بالاخره یه کاریش می کنم ، اما حالا که فکرش رو می کنم ، می بینم توی تهران (در واقع خونمون) مشکلی ندارم ، اما توی تهران که نمی شه ، و از طرفی بیشترین امکان من برای خارج از شهر رفتن زمانیه که با خانواده می رم مسافرت ، و عمرا اگه بشه تلسکوپ رو توی ماشین با این وضعیت جا کرد! به خاطر همین موضوع به این فکر افتادم که برم سراغ یه تلسکوپ کوچیکتر(در این صورت نظر شما درباره ی یه تلسکوپ کوچیکتر چیه؟) اما زمانی که با یکی از کارشناسان یکی از فروشگاه ها صحبت کردم یه تلسکوپ اشمیت کاسگرین معرفی کرد http://www.telescope.ir/index.aspx?site ... proid=2902 با پایه eq4 یا eq3 (اگر اسمش رو اشتباه نگفته باشم)از این جهت که سبکتره و حمل و نقلش راحت تره.وقتی هم که درباره ی دوربین دوچشمی http://telescope.ir/index.aspx?siteid=1 ... &proid=229حرف زدم گفتش که ممکنه بعد از یه مدت حوصلت رو سر ببره و کلا اگه تلسکوپ بگیری برات بهتره!از طرفی هم از اونجای که بدم نمی یاد که بعدا کار عکاسی انجام بدم ، اون طوری که ایشون گفتند با نصب یه پایه ی مناسب برای عکاسی می تونم این کار رو هم با اشمیت کاسگرینه انجام بدم.
اما خوب اون طوری که توی مشخصات تلسکوپ ها نوشته ، "8دابسونی قویتره ، حالا به نظر شما سبک بودن به این قضیه می ارزه؟
حالا نظر شما چیه ... دوربین دوچشمی..."8دابسونی ...127 اشمیت کاسگرین...یا پیشنهاد دیگه ای ؟
پیشاپیش ممنون! Big Grin
با سلام خدمت شما دوست عزيز
من يه توضيح كوتاه در باره اين 4تا وسيله بدم خدمتتون:
دو چشمي كه اشاره كرديد حدود 4 كيلو وزن داره و با پايش حدودآ 7 تا 8 كيلو وزن خواهد داشت پس اصلا چيز سبكي نيست. و حدود يه تلسكوپ 150 ميلي متري نيوتوني وزن داره و از طرفي به درد عكاسي نمي خوره. دابسوني ها هم كه نسبت به بقيه تلسكوپها ظريفترند و اگر قصد جابجايي زياد داريد بايد تو فكر يه پايه محكمتر باشيد. اشميت كاسگرين ها مقاومتر هستند ولي ايرادشون فاصله كانوني زيادشون هست و وزن زيادشون كه فاصله كانوني زياد موجب كم شدن نور وارد به چشم ميشوند ولي وضوحشون زياد هست يعني اگر فقط قصد تماشاي سيارات رو داريد گزينه مناسبي هست ولي در مورد اجرام عمقي شديدا دلزده خواهيد شد. البته تلسكوپ مورد نظر شما 5 اينچ هست كه دهانه كوچكي به حساب مي ياد . ريچي كرتين براي عكاسي ساخته ميشه نه براي رصد . يعني عمده خطاهاي ديگر تلسكوپ ها رو نداره ولي به دليل داشتن آيينه ثانويه بزرگ نور كمتري نسبت به يه نيوتوني هم دهانه داخلش وارد ميشه علاوه بر قيمت زيادي كه داره. تمام چيز هايي كه شما انتخاب كرديد بدون مقر هست. و براي عكاسي به يك مقر دو موتوره احتياج داريد كه كيفيت عالي داشته باشه كه حدودا يك ميليون ميشه.
من پيشنهاد ميكنم يه شكستي آكروماتيك بگيري هم جون سخت تر هست هم از پس رصد و عكاسي به خوبي بر مياد. و به دليل نداشتن آينه ثانويه (البته آينه كلا نداره!!!) نسبت به يك نيوتوني هم دهانه با خودش حدودا 20 تا 30 درصد بيشتر نور جمع ميكنه مضافا بر اينكه تصاوير شارپ تر و با كنتراست بيشتر توليد ميكنه و احتياج به هم خطي و اين مسائل هم نداره
پيشنهاد من:
http://telescope.ir/index.aspx?siteid=1 ... proid=2876
البته وزن با پايه هست.
اگر هم خوشتون نيومد مطمئن هستم يه آكروماتيك ديگه بهترين گزينه خواهد بود

اينم آخرين پست :wink: خوش بگذره فعلا خداحافظ Tongue
-- -.-- -.. . .- .-. ...- . -. ..- ... -.-- --- ..- .- .-. . -- -.-- .-.. --- ...- . ..- -. - .. .-.. ... ..- -. --. --- . ... -.. .- wechatکسی نبود؟!!.-. -.-
پول مول چقدر داری.
اول اشتباه وحشتناكم رو بگم... :wink: ...از اونجايي كه موقع تايپ داشتم روي موج نجوم گوش مي كردم ،‌همش "ماكستوف كاسگرين" رو نوشته بودم "اشميت كاسگرين"... :roll: ...با عرض پوزش ...توي پست اولم درستش كردم!
اما درباره ي پول...براي الان 600-700 تومن دارم ، مگر اين كه قيد تابستونم رو بزنم و چند ماه صبر كنم ، اما اصلا دوست ندارم كه تابستونم رو از دست بدم! :roll:
راستي يه سوال ... توي تهران با يه همچين تلسكوپ هايي تا چه قدري رو مي شه ديد؟ بذاريد صادقانه بپرسم...من با تلسكوپ رصد كردم ،‌اماهميشه توي اين برنامه هاي رصدي بوده و هيچ وقت اين طوري نبوده كه خودم هرچي رو كه دوست دارم ببينم ، براي همين مي خوام بدونم كه اصلا توي تهران چي مي شه ديد؟ من هم به خاطر شرايط سني و از اين جور حرف ها نمي تونم خيلي روي رصد خارج از شهر حساب باز كنم (مگر همون مسافرت كه گفتم) حالا تلسكوپ توي تهران چقدر به كارم مياد؟ :wink:
راستي باز هم بگم كه اگر دوستان پيشنهاد ديگه اي دارن لطفا بگن! Big Grin
با این پول 10 اینچ دابسونی بهترین گزینه هست. البته اگه بخوای بعدا عکاسی کنی باید یه مقر خیلی محکم بخری که معلومم نیست با وزن وسایل جانبی بشه باهاش عکسای خوبی گرفت.
به نظر من اگه می خوای بعدا عکاسی کنی 8 اینچ دابسونی بخر. حمل و نقلشم انقدر ها که میگن سخت نیست.
بازم فکر کن. حداقل یه 2هفته ای صبر کن.
ممنون از توصيتون! Big Grin
نظرتون درباره ي اين شكستي آكروماتيك چيه؟
http://telescope.ir/index.aspx?siteid=1 ... proid=2380