پر انرژی ترین رویداد کیهان در مقابل چشمان ما!
#1
حد بینایی چشم انسان:
فوران پرتو های گاما(Gamma-ray burst) درخشش های ناگهانی و انفجارهای عظیمی از پرتوهای پر انرژی گاما هستند که در کهکشان های بسیار دور اتفاق می افتند و بین 10 میلی ثانیه تا چند دقیقه به طول می انجامند. این فوران ها درخشان ترین رخدادهای الکترو مغناطیسی جهان را شکل می دهند. منبع این فوران ها اغلب میلیاردها سال با زمین فاصله دارد و دلالت بر چند نکته میکند: یکی اینکه فوران ها بسیار بسیار نادرند (به طوری که در یک میلیون سال شاید تنها یک یا چند فوران در کهکشانی به بزرگی راه شیری رخ دهد) دوم اینکه بسیار پر انرژی هستند (.یک فوران عادی در عرض چند ثانیه همان مقدار انرژی آزاد می کند که خورشید در طول ده میلیارد سال عمر خود آزاد می کند.
این طور تلقی میگردد که این فوران ها در اصل باریکه های پرتو های گاما اند که یک ابرنواختر ازاد می کند. دقیقا زمانی که یک ستاره نوترونی یا سیاه چاله که تازه متولد شده که با سرعت باور نکردنی به دور خود می چرخد یه ستاره بسیار عظیم را در خود متلاشی کرده و می بلعد.
حالا اصل مطلب: :wink:
این فوران ها انرژی خود را در طول موج پرتو های گاما ساتع میکنند اما برخی فوران های خاص میزان قابل توجهی انرژی در طول موج مرئی هم ساتع میکنند.
تا چند سال قبل کهکشان M33 با فاصله 3 میلیون سال نوری و قدر ظاهری 5.72 دورترین جسمی بود که چشم انسان میتوانست ببیند اما در 2008 اتفاق خار العاده ای افتاد! Confusedhock: و از ان پس M33 این افتخار را برای همیشه از دست داد!
در تاریخ19 مارس 2008 راس ساعت 6:12 صبح یک فوران پرتو های گاما توسط ماهواره Swift ثبت شد. این فوران بسیار خاص بود . فوران رکورد جدیدی را در زمینه دورترین شئ قابل رویت وپر انرژی ترین و درخشان ترین رخداد ثبت کرد .قدر این فوران در اوج درخشانی خود به 5.8 رسید و به مدت30 ثانیه با چشم غیر مسلح قابل رویت بود همچنین به مدت 60 ثانیه دیگر هم درخشان تر از قدر 9.0 باقی ماند.
انتقال به سرخی این فوران 0.937 اندازه گیری شد به این معنی که این فوران 7.5 میلیارد سال نوری با ما فاصله داشته است یعنی نیمی از شعاع جهان قابل رویت را طی کرده تا به ما رسیده ونیمی از زمان بیگ بنگ و تولد جهان گذشته بوده که این نور سفر خود را آغاز کرده بوده و با این حال زمانی که به زمین رسید انقدر پر نور بود که با چشمان ناتوان ما قابل رویت بوده است! Confusedhock: Confusedhock: Confusedhock:
پستاب این فوران 2.5 میلیون بار درخشانتر از درخشان ترین ابر نواختر ثبت شده کیهان یعنی SN 2005ap بوده است!
اگر این فوران به صورت کره کامل اتفاق افتاده باشد و در تمام سطوح کیهان به یک میزان پخش شده باشد انرژی آزاد شده از این فوران برابر این است که جسمی با دو برابر جرم خورشید یا به اندازه Sirius (پر نورترین ستاره آسمان شب) به طور کامل به پرتو الکترو مغناطیسی تبدیل گردد!
نام این فوران بی همتا GRB 080319B است.
عزیزان اگه مطلب زیاد علمی نبود یا دارای غلط های دستوری و املایی بود به بزرگی خودتون ببخشید چون این اولین باریه که من یه مطلب رو در اینترنت مینویسم :oops: :oops: :oops:
پاسخ
#2
مطلب زیبایی بود
لطفا بازم از اینا بدید.
این همه نقش عجب بر در و دیوار وجود هر که فکرت نکند ، نقش بُوَد بر دیوار
«بوستان سعدی»

حسین ابراهیمی
پاسخ
#3
خیلی خوب بود اگه میشه چند تا عکس هم برای هر مطلب بزارید خیلی عالی میشه .
كاش میمردم و دوباره زنده میشدم و میدیدم كه هیچ كس دور خانه اش دیوار نكشیده است. (فروغ فرخزاد)
http://www.beyondsky.ir
پاسخ
#4
تصاویر فوران مذکور در دو طول موج مرئی و اشعه ایکس(سمت چپ اشعه ایکس و سمت راست نور مرئی):
[عکس: 350px-218810main_grb_20080320_HI.jpg]
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
درخشان ترین کهکشان ِ مشاهده شده، در حال تکه پاره شدن M_Saturn 0 2,539 01-24-2016, 11:12 AM
آخرین ارسال: M_Saturn
دانلود مستند بی نظیر کیهان Neptune 4 3,337 01-10-2013, 11:21 PM
آخرین ارسال: Neptune

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
Astronomy Education