باز گشت آخرین میزبانان فضائی شاتل
#1
[color="#0000ff"]


فضاپيماي روسي «سايوز» امروز (سه*شنبه) با موفقيت در قزاقستان فرود آمده و سه سكنه ايستگاه فضايي بين*المللي را به زمين بازگرداند.


به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، مايك فوسوم از ناسا، *ساتوشي فوروكاوا از ژاپن و سرگئي وولكوف از روسيه، پس از 165 روز سكونت در ايستگاه فضايي در ساعت 2:29 صبح سه شنبه به وقت گرينويچ با فضاپيماي سايوز tma-02m در استپ*هاي يخ*زده قزاقستان فرود آمدند.

به گفته مقامات ناسا، اين فضاپيما بر روي كناره آن فرود آمده بود كه در آب *و هواي سرد و پر باد منطقه موضوع عجيبي نبوده و البته آسيبي به فضانوردان وارد نكرده است.

فوسوم، فرماندهي ماموريت 29 ايستگاه را بر عهده داشت كه پيش از ترك مدارگرد، آن را به دان بورباك از ناسا كه هفته گذشته به همراه آنتون شكاپلروف و آناتولي ايوانيشين روسي به عنوان سكنه جديد به ايستگاه بين*المللي اعزام شده *بودند، اعطا كرد.

تيم جديد قرار است تا ماه مارس در ايستگاه باقي مانده و به انجام آزمايش*هايي بپردازند.

البته آنها اين مدت را به تنهايي نگذرانده و در ماه دسامبر دون پتيت آمريكايي، اولگ كوننكوي روسي و آندره كويپرس هلندي به آنها خواهند پيوست.

ماموريت 29 به فرماندهي فوسوم آخرين ماموريت ايستگاه فضايي محسوب مي*شود كه در آن به ميزباني يكي از شاتل*هاي ناسا پرداخته است.

ناسا برنامه 30 ساله شاتل خود را در ماه ژوئيه به پايان رساننيد.

اكنون تنها راه ارتباطي سازمان*هاي فضايي با ايستگاه بين*المللي، فضاپيماهاي روسي سايوز هستند تا وقتي كه صنعت فضايي خصوصي آمريكا، نمونه*هاي پروازي خود را آماده كنند.

ناسا تاكنون به تامين بودجه چند شركت تجاري خصوصي براي ساخت فضاپيماهاي جديد با امكان سفر به فضاي عميق و سياره مريخ پرداخته است.

[attach=config]1114[/attach]

منبع: ايسنا[/color]


فایل‌های پیوست
.jpg   images.jpg (اندازه 67.12 KB / تعداد دانلود: 0)
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
شاتل ها برای همیشه زمین گیر شدند، خداحافظ شاتل... Shirmardi 12 5,370 05-07-2012, 10:00 AM
آخرین ارسال: mars
ناسا از جانشین شاتل رونمایی کرد/ زمان اولین پرتاب رسمی sls Parnia Shokri 0 1,525 09-20-2011, 01:07 AM
آخرین ارسال: Parnia Shokri
دانلود ماکت شاتل فضایی کلمبیا abadanastro 0 1,900 01-26-2010, 11:10 PM
آخرین ارسال: abadanastro

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
Astronomy Education