روش هم خط کردن تلسکوپ
سلام دوستان چنانچه بخواهم تلسکوپ نو خریداری کنم یا همان دابسونی 8 اینچی ، باید یک هم خط کننده نوری یا لیزری هم سفارش بدهم ؟چه زمانی احتیاج به هم خط کننده دارم ؟ الان بخرم یا در اینده ؟خیلی ممنون .
پاسخ
بدون همخط کننده هم مشکلی پیش نمیاد. اگه حوصله بخرج بدی خودت می تونی تلسکوپو همخط کنی. فعلا به همخط کننده احتیاجی نیست. خودت می تونی یه همخط کننده با قوطی پلاستیکی فیلم عکاسی درست کنی که همخطی اولیه رو باهاش انجام بدی و شب هم می تونی با کمتر از 5 دقیقه وقت گذاشتن کاملا همخطش کنی. تلسکوپ همینجوری از همخطی خارج نمیشه باید یه مدتی اینور و اونور ببریش.
پاسخ
درود بر شما

بهترین راه برای هم خط کرده تلسکوپ روشی است که در زیر برای شما می گویم :

ابتدا به سمت ستاره ای نورانی ( وگاه، سماک رامح، سماک اعزل، قلب شیر، قلب عقرب و ... ) نشانه می روید. سعی کنید از چشمی با فاصله کانونی 20 تا 30 میلیمتر استفاده کنید. ستاره را در وسط تصویر قرار می دهید. سپس تصویر را ناواضح ( از فکوس خارج کردن ) می کنید. در این حالت ستاره به صورت دایره ای سفید ( کمرنگ ) دیده می شود. در وسط تصویر ستاره که اکنون به شکل دایره*ای بزرگ دیده می شود، پره*های آینه ثانویه و آینه ثانویه دیده می شود.
در این زمان باید تصویر پره ها و آینه ثانویه دقیقاً در وسط تصویر ناواضح شده ستاره باشد. در غیر این صورت تا تنظیم آینه اولیه و ثانویه این موضوع را برطرف کنید.
با تشکر
پاسخ
بله, منم فکر می کردم بشه اینطوری همخط کرد ولی تا حالا امتحان نکرده بودم. حالا که گفتید از این به بعد اینطوری همخط می کنم. بدیش اینه که باید دقیقا از وسط چشمی نگاه بشه وگرنه درست همخط نمیشه.
پاسخ
قبلا هم در اين مورد توضيح داده شده بود ولي هيچ يادم نيست كجا؟؟!!!Wink
بايدي در كار نيست ولي اگه مي خواي راحت باشي يه ليزري بگير.
نهايتا هيچ وقت تلسكوپت 100% هم خط نميشه ولي با يه تقريب خيلي خوبي ميتوني هم خطش كني.
روشي هم كه جناب observer فرمودند تنها راهي هست كه مي توني مطمئن بشي تلسكوپت بهت حال ميدهBig Grin
-- -.-- -.. . .- .-. ...- . -. ..- ... -.-- --- ..- .- .-. . -- -.-- .-.. --- ...- . ..- -. - .. .-.. ... ..- -. --. --- . ... -.. .- wechatکسی نبود؟!!.-. -.-
پاسخ
v k نوشته: قبلا هم در اين مورد توضيح داده شده بود ولي هيچ يادم نيست كجا؟؟!!!Wink
بايدي در كار نيست ولي اگه مي خواي راحت باشي يه ليزري بگير.
نهايتا هيچ وقت تلسكوپت 100% هم خط نميشه ولي با يه تقريب خيلي خوبي ميتوني هم خطش كني.
روشي هم كه جناب observer فرمودند تنها راهي هست كه مي توني مطمئن بشي تلسكوپت بهت حال ميدهBig Grin

دوست عزیز
در مورد همخطی راه حلی که گفتم کاملاً عملی و علمی است. لیزر هم جای خودش را دارد. اما به هر حال مهم استفاده از بهترین روش برای بهره گیری از ابزار رصدی است Smile
پاسخ
من می خوام یه همخط کننده لیزری بسازم. طرحشم دارم ولی وقتشو فعلا ندارم.
پاسخ
میشه مقداری در موردش توضیح بدین؟
دوشنبه , 18 مهر 1384.گاهی یه تاریخ آدمو پر انرژی تر میکنه.منو استروتاکSmile
پاسخ
Observer نوشته: دوست عزیز
در مورد همخطی ره حلی که گفتم کاملاً عملی و علمی است. لیزر هم جای خودش را دارد. اما به هر حال مهم استفاده از بهترین روش برای بهره گیری از ابزار رصدی است Smile
من يه توضيح بدم observer عزيز ناراحت شد از دستم. Confusedad:
منظورم اين بود كه شما با ليزر يا حالا هر وسيله ديگه كه هم خطي كني اول بايد آينه ثانويه رو تنظيم كني بعد آينه اصلي. ولي وقتي آينه اصلي رو تنظيم ميكني موقعيتش نسبت به آينه ثانويه كمي جابجا ميشه پس دوباره بايد آينه ثانويه رو تنظيم كني و وقتي اين كار رو ميكني دوباره موقعيت اين دو آينه كمي نسبت به هم تغيير ميكنه معمولا با دوبار انجام اين روند آينه ها تا حد بسيار مطلوبي هم خط ميشوند ولي هرگز 100% همخط نميشوند.
ولي وقتي كه يكي دوبار اينكار رو كرديد كاملا چيزي رو كه observer عزيز گفتند رو مي تونيد ببينيد. و اين يعني تلسكوپتون آمادست كه بهتون حال بده IdeaBig Grin
-- -.-- -.. . .- .-. ...- . -. ..- ... -.-- --- ..- .- .-. . -- -.-- .-.. --- ...- . ..- -. - .. .-.. ... ..- -. --. --- . ... -.. .- wechatکسی نبود؟!!.-. -.-
پاسخ
v k نوشته: من يه توضيح بدم observer عزيز ناراحت شد از دستم. Confusedad:
منظورم اين بود كه شما با ليزر يا حالا هر وسيله ديگه كه هم خطي كني اول بايد آينه ثانويه رو تنظيم كني بعد آينه اصلي. ولي وقتي آينه اصلي رو تنظيم ميكني موقعيتش نسبت به آينه ثانويه كمي جابجا ميشه پس دوباره بايد آينه ثانويه رو تنظيم كني و وقتي اين كار رو ميكني دوباره موقعيت اين دو آينه كمي نسبت به هم تغيير ميكنه معمولا با دوبار انجام اين روند آينه ها تا حد بسيار مطلوبي هم خط ميشوند ولي هرگز 100% همخط نميشوند.
ولي وقتي كه يكي دوبار اينكار رو كرديد كاملا چيزي رو كه observer عزيز گفتند رو مي تونيد ببينيد. و اين يعني تلسكوپتون آمادست كه بهتون حال بده IdeaBig Grin
این حرفا چیه دوست من، ناراحت نشدم. تازه از راهکارهای جدید بسیار هم استقبال می کنم. مخلصیم....
پاسخ