کاوشگر «فرصـــــــــت» در حـال ورود به نقطه عطف حیات خـود
#1
[COLOR="#0000FF"]
کاوشگر «فرصت» ناسا که در ابتدای حضور خود در سیاره مریخ قرار بود برای سه ماه به فعالیت بپردازد، این هفته دهمین سالگرد حضور خود در سیاره سرخ را جشن خواهد گرفت.

[ATTACH=CONFIG]1775[/ATTACH]

مریخ*نورد 984 میلیون دلاری فرصت در فاصله بیش از 8000 کیلومتری زمین در روز 24 ژانویه سال 2004 برای اولین بار در سیاره سرخ فرود آمد.


البته که «فرصت» به پیچیدگی و جالبی «کنجکاوی» که از پیشرفته*ترین فناوری در میان کاوشگرهای طراحی شده برخوردار بوده، نیست که پنج ماه پیش با فرود منحصربفرد خود در استوای مریخ، جهان را شگفت*زده کرد.کاوشگر «فرصت» پس از سالها حرکت در مریخ اکنون نشانه*های پیری را بروز می*دهد. این مریخ*نورد از یک مفصل آرتروزی در بازوی روباتیک خود برخوردار بوده و به دلیل چرخ جلو بسیار بزرگ آن بیشتر به سمت عقب حرکت می*کند.


در چند ماه گذشته، این کاوشگر در یک تپه غنی از خاک رس در دامنه غربی دهانه اندوور قرار داشته که با صحنه*های پیش*روی سابق آن بسیار متفاوت است. فرصت قصد دارد در چند ماه آینده از این نقطه خارج شده و سپس به سمت جنوب که به نظر از احتمالات بیشتری در کشفیات برخوردار بوده، حرکت کند.


مدتها پیش از آنکه کاوشگر کنجکاوی به روبات مورد علاقه همه تبدیل شود، فرصت این جایگاه را در اختیار داشت.


کاوشگر شش چرخ خورشیدی «فرصت» 10 سال پیش با چتر در دهانه عقاب در نیکره جنوبی مریخ فرود آمد. چند هفته قبل از آن، کاوشگر دوقلوی آن موسوم به روح در سمت مخالف سیاره فرود آمده بود.


در ماه*های ابتدایی آغاز به کار، «فرصت»، جهات تمام مسیرها، سنگهای لمس شده و حتی ارزیابی سلامت کاوشگر «روح» را دنبال می*کرد.این کاوشگر به سرعت توانست مفهوم نامش را نشان داده و در یک بستر دریاچه قدیمی حاوی مواد معدنی حاصل از وجود آب به عنوان اولین نشانه حیات وارد شد. در گام بعدی، فرصت نشانه*هایی از یک محیط باستانی گرمتر و مرطوبتر از حالت کویری و سرد کنونی مریخ را شناسایی کرد.کاوشگر «روح» از سوی دیگر در یک منطقه کم*اهمیت*تر فرود آمده و برای شناسایی شواهد زمین*شناسی از وجود آب در گذشته مجبور شد مسافتی را سفر کند. پس از شش سال فعالیت مولد در مریخ، «روح» در سال 2010 در سکوت فرورفته و برای همیشه در شن مریخ باقی ماند.


«فرصت» با ورود به دهمین سال فعالیت خود برای چندین ماه به بررسی ترکیبات شیمیایی و تعیین سن سنگهای جالب در موقعیت کنونی خود پرداخته و سپس مجددا حرکت خود را آغاز خواهد کرد.[/COLOR]


فایل‌های پیوست
.jpg   nasa .....jpg (اندازه 31.64 KB / تعداد دانلود: 4)
پاسخ
#2
من همچنان فرصتو از کنجکاوی بیشتر دوست دارم.
در مورد روح هم، خدایش بیامرزد.
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
ورود ویجر یک به منطقه مرموزی از فضا mars 9 3,669 09-15-2013, 07:52 AM
آخرین ارسال: kamy

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
Astronomy Education