ساخت ستاره بر روی زمین
#1
محققان تسهیلات ملی احتراق بتازگی اعلام کرده*اند که توانسته*اند جهش بزرگی به سوی روشن کردن یک واکنش همجوشی خودکفا با بازدهی بالای انرژی انجام دهند که می*تواند شبیه ساخت یک ستاره مینیاتوری روی زمین باشد.
این محققان با همکاری آزمایشگاه ملی «لارنس لیورمور» خبر دادند که پیش از دستیابی به انفجار بسیار پایدار و دقیق هدایت شده حداقل یک مانع چشمگیر برای غلبه وجود دارد اما توانسته اند بسیاری از چالشهای منتهی به هدف را حل کنند.
برای دستیابی به احتراق، محققان 192 پرتو لیزری را بطور همزمان در یک میلیاردم ثانیه بر روی یک هولورام سرد شده که یک استوانه توخالی به اندازه مداد پاک کن است، متمرکز کردند.
درون هولورام یک کپسول به اندازه بلبرینگ قرار داشته که حاوی دو ایزوتوپ هیدروژن، دوتریوم و تریتیوم (d-t)است.
لیزرهای متحد 1.8 مگاژول انرژی و 500 تراوات نیرو را به هولورام منتقل کرده و یک فر پرتو ایکس تولید کردند که کپسول d-t را به دما و فشار مشابه مرکز خورشید رساند.
محققان قصد دارند که از پرتوهای ایکس برای منفجر کردن لایه خارجی کپسول به یک شیوه کنترل شده استفاده کنند تا قرص d-t در شرایط مناسب برای آغاز واکنش همجوشی فشرده شود.
به گفته محققان، آنها بسیاری از الزامات لازم را برای دستیابی به شدت پرتو ایکس مناسب جهت احتراق در هولورام، انتقال دقیق انرژی به هدف و سطوح مطلوب فشرده سازی برآورده کرده اند اما حداقل هنوز یک مانع برای غلبه وجود دارد که شکستن زودهنگام کپسول است.
ما زنده از آنیم که آرام نگیریم * موجیم که آسودگی ما عدم ماست
پاسخ
#2
موضوع بسبیار جالبی بود .واقعا اگه این پروژه موفق بشه چی میشه!!!!!!
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
دانشمندان چهارسیاره‌ شبیه به زمین پیدا کرده‌اند که به دور ستاره‌ای مثل خورشید می‌گردد mamin 0 2,393 08-13-2017, 02:31 PM
آخرین ارسال: mamin
قدیمی ترین ستاره ی کیهان کشف شد رضا باجلان 4 3,241 02-14-2014, 08:37 PM
آخرین ارسال: رضا باجلان
کشف ستاره های جدید N.Sayah 1 2,611 01-05-2014, 01:33 PM
آخرین ارسال: siavash82ir

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
Astronomy Education