وقوع زلزله در کره ماه
#1
نتایج حاصل از تحقیقات ستاره*شناسان هندی نشان داده که حضور ورقه*های تکتونیکی در لایه لیتوسفر کره ماه، باعث ایجاد تکان*هایی در سطح این قمر می*شود که بسیار شبیه به پدیده زلزله در زمین است.

منطقه خراسان، سومیترا موخرجی، استاد زمین*شناسی و سنجش از راه دور دانشکده علوم زیستی دانشگاه جواهر لعل نهرو به همراه دانشجویش، پریادارشینی سینگ، تصاویر گرفته شده توسط دوربین*های زاویه باریک مدارگرد اکتشافی ماه را بررسی کرده و از حضور صفحات تکتونیکی در سطح ماه خبر دادند.

پروفسور موخرجی اظهار کرد: داده*های جمع*آوری شده از منطقه جنوبی ماه، شواهدی را دال بر وقوع فعالیت*های تکتونیکی در سطح این ستاره آشکار کرد. این فعالیت*های حرکتی در سطح کره ماه، بسیار مشابه رخدادهای طبیعی عوامل زلزله در سطح زمین است.

وی افزود:جابجایی صفحات تکتونیکی در سطح زمین به خاطر وجود لایه جبه هسته زمین رخ می*دهد، اما این حرکات در سطح کره ماه باعث تجمع موادی به شکل مایع در زیر پوسته می*شود.

موخرجی خاطرنشان کرد: به این ترتیب می*توانیم نتیجه بگیریم کره ماه نیز دارای هسته است. همچنین ممکن است کره ماه از لحاظ ساختاری شبیه به زمین باشد. از این رو می*توان امیدوار بود که بررسی مقایسه*ای لرزه*های کره ماه و زلزله*های زمین امکان*پذیر شود.

اگرچه به گفته محققان، در حال حاضر هیچ راه قطعی برای پیش*بینی زمین لرزه نیست. از این رو، با بررسی حرکات صفحات تکتونیکی و لرزه*های سطح کره ماه در آینده و مقایسه نتایج بدست آمده با زلزله*های کره زمین، می*توان گامی به دستیابی به علم پیش*بینی این رخداد طبیعی نزدیک شد.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
Astronomy Education