پشت و روی ماه
سلام
چرا در این دو عکس از ماه(عکسهایی که دو طرف ماه رو نشون می دهند) عکس دوم که همیشه ما می بینیم قسمتهای سیاهی رنگ(دهانه یا دریا؟) بیشتری داره؟
1.
[عکس: 200px-Moon_PIA00304.jpg]
2.
[عکس: 200px-Moon_PIA00302.jpg]
برای بزرگ شدن اول باید کوچک بودن را تجربه کرد!
پاسخ
سلام
البته باید بگویم جواب شما دارای تناقض است چرا که هم میگویید فقط یک طرف ماه رو به زمین است وهم میگویید بر اثر چرخش ما دو طرف آنرا میبینیم.
مساله به این صورت است که چرخش ماه به دور خودش آنقدر کند است که برابر با دور زدن کاملش به دور زمین است بنابراین ما در روی کره زمین فقط یک طرف آنرا میبینیم .
اما در مورد کمتر بودن دریاها سوال بسیار جالبی است و من هم آنرا بدلیل برخوردهای کمتر می دانم اما اینکه منطقه با برخورد بیشتر رو به زمین است بسیار محل تامل و بررسی است
پاسخ
سلام
طرفی از ماه که ما اون رو نمی بینیم دریا یا دشت کمتر داره چون برخورد بیشتری داشته و کوه ها در اون سمت بیش تر هستن. فکر می کنم این موضوع یه بار دیگه هم در همین سایت مطرح شده .در هر صورت اگه کسی اطلاعات بیشتری داره توضیح بده. Arrow
شجاعت همیشه فریاد زدن نیست، گاهی صدای آرامی است در انتهای روز که فردا دوباره تلاش خواهم کرد.
پاسخ
سلام
پرستو خانم باید گردش ماه به دور خودشو اینطور برای شما توضیح بدم :
فرض کنید ما یک توپ را با طنابی که بدورش پیچیدیم و گره زدیم که نتونه هیچ تکونی بخوره و سر دیگه طناب دست ماست داریم حالا شروع به چرخیدن می کنیم و توپم به نوبه خودش به دور ما می چرخه. اگه با دید اولیه نگاه کنیم اصلا توپ به دور خودش نمی چرخه. اما اگه کل حرکتو با یه خورده دقت بیشتر و حالا به دوستمون که داره این کارو میکنه نگاه کنیم میبینیم که در حین چرخیدن توپ به دور دوستمون در فضا یک ور به دور خودشم چرخیده . دقیقا مشابه حرکت ماه به دور زمین. برای تصور بهتر میتونید یک سنگ کوچک بسته شده به یک نخو به دور یک میله کوچک به آهستگی بچرخونید و ببینید که داره به دور خودشم میچرخه ولی همیشه فقط یک طرفش به سمت میله است.
امیدوارم مساله رو تونسته باشم برسونم
پاسخ
سلام بهزادخان
من فکر میکنم در مورد دریاها که آنرا بر اثر برخورد های بیشتر دانستم اشتباه کرده ام
این عوارض نباید مربوط به برخورد اجسام دیگر با ماه باشد
البته اکنون با شک وتردید فکر میکنم این عوارض مربوط به حالتی شبیه به جزر و مد باشد که اثر زمین روی مواد مذاب و خمیری ماه در گذشته های دور باشد (این فقط یک نظر شخصیه)
پاسخ
آقا قدیمیا دکترا بقیه جواب بدید :lol:
پاسخ
این دریا ها اصلا آثار برخورد اجسام فضایی نیست بلکه این دریا ها بر اثر سرد شدن مواد مذاب آتشفشان های ماه بوجود امده و جنس ان از بازالت است.
اما در مورد اینکه چرا اون ور ماه دریا هاش بیشتره چیزی نمی دونم.
این خود مسله ای است در خور تامل :wink:
عضو هیئت سرپرستی انجمن نجوم افلاک
http://www.kiarash.aminus3.com

کیارش مشعوفی
پاسخ
shams نوشته: سلام بهزادخان
من فکر میکنم در مورد دریاها که آنرا بر اثر برخورد های بیشتر دانستم اشتباه کرده ام
این عوارض نباید مربوط به برخورد اجسام دیگر با ماه باشد
البته اکنون با شک وتردید فکر میکنم این عوارض مربوط به حالتی شبیه به جزر و مد باشد که اثر زمین روی مواد مذاب و خمیری ماه در گذشته های دور باشد (این فقط یک نظر شخصیه)
واقعا جالب بود.
داریم به یه جاهایی می رسیم.
عضو هیئت سرپرستی انجمن نجوم افلاک
http://www.kiarash.aminus3.com

کیارش مشعوفی
پاسخ
منم دارم از تو حرفهایی که می زنید یه چیزهایی می فهمم! 8O Idea ایول!!!!!!! Tongue
برای بزرگ شدن اول باید کوچک بودن را تجربه کرد!
پاسخ
ببینید توی کتاب ستاره شناسی و اختر فیزیک مقماتی نوشته منشا دریاها(جاهای تاریک)مواد مذابه
حالا فرض کنیم تو ماه خیلی وقت پیش این مواد منجمده شدن و دو طرف ماه رو صاف کردن

چوم ماه بو گونه تدریجی حرکتش با زمین در اثر نیروهای جذرو مدی قفل شده پس می شه بعد از مدتی از انجماد همیشه یه طرفش به سمت زمین بوده و از این طرف اجرام کمی بهش خوردن

البته ممکنه اجسام از کنار بیان و این نظر اصلا غلطه . :? :?

در ضمن این که دهانه ها رو برخورد بوجود آورده قطعیه
ارغنون ساز فلک رهزن اهل هنر است . . .
biyusa.blogfa.com
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان