کندی حرکت زمین
یکی دیگر از اثرات ماه بر سیاره مادری ما کندی حرکت زمین است.
زمین شیار های عمیقی در بستر اقیانوس ها دارد و قبلاً هم گفتم که بر اثر جزرو مد بخشهای برجسته خشکی با برآمدگی آب برخورد میکنند و باعث به وجود آمدن اصطکاک می شوند.اصطکاک به وجود آمده باعث کند شدن حرکت زمین می شوند و با ادامه روند کند شدن ،طول مدت شبانه روز حدود 02%ثانیه در مدت 100 سال بلند تر میشود و همین باعث کند شدن حرکت ماه در گذشته شده است و تا امروز به حدی رسیده که چرخش و گردش ما با یکدیگر برابر شده اند.با طولانی شدن ساعات شبانه روز زمینی،ماه با آهنگ 329 در سال از زمین دور می شود.
یک خانم پار یسی به نام مادام شاندون که از دانشمندان و اختر شناسان رصد خانه پار یس بود موفق شد محل اصطکاک،دردریای احمر و تنگه سوئز را حساب کند و مشخص کرد که در نتیجه این کند شدن از قرن گذشته تا کنون دوران زمین به اندازه یک هزارم ثانیه کند شده است.
دوشنبه , 18 مهر 1384.گاهی یه تاریخ آدمو پر انرژی تر میکنه.منو استروتاکSmile
پاسخ
بهتر اشاره بشه که دور شدن ماه از زمین به خاطر بقای تکانه زاویه ای صورت می گیرد.

سرعت کمتر <<<<<---------->>>>>فاصله بیشتر
تکانه زاویه ای با جرم سرعت و فاصله رابطه دارد(فکر کنم :? )

این کند شدن تا وقتی ادامه دارد که روز زمینی برابر یک ماه و حدود 40 روز بشه.

مثل بعضی از اقمار مشتری که این حالت رو دارن و به اصطلاح "چفت"شدن.
ارغنون ساز فلک رهزن اهل هنر است . . .
biyusa.blogfa.com
پاسخ
من دوست دارم بیشتر بدونم. آیا میتونید بیشتر توضیح بدید؟
پاسخ
این نیرو زمین رو از دو طرف می کشه و بر خلاف دورانش عمل میکنه.(خودمم دقیق نفهمیدم :| )
ضمنا وجود آب برای این اثر اصلا لازم نیست و این اثر زمین (پوسته) و جو رو هم تحت تاثیر قرار میده.
خیلی موقع ها ترک های ساختمان ها بر اثر زلزله نیست و بر اثر همینه
biyusa.blogfa.com
پاسخ
این که گفتین بعضی اوقات ترک ساختمان ها ناشی از این عمل هست منظورتون در قسمت هایی که پوسته نازک تره و مقاومت کمتری داره بود؟
پاسخ
دقیقا نمی دونم :?: . ولی فکر کنم به پوسته زمین هم بستگی داشته باشه.
biyusa.blogfa.com
پاسخ
کند شدن حرکت زمین
سرعت زاویه ای چرخش زمین از سرعت زاویه ای گردش ماه به دور زمین بیشتر است. بنا براین چرخش زمین اندکی برآمدگی های کشندی را با خود میکشد. قله برآمدگی ها دقیقاً روی خط اتصال بین ماه و زمین ظاهر نمی شود. آنها اندکی در راستای چرخش زمین به پیش میروند این زاویه را 2 درجه تعیین کرده اند. این جابجایی موجب نامتقارنی گرانش برآمدگی های کشندی نسبت به ماه میشود که گشتاور نیروهای کوچکی تولید و حرکت زمین را ترمز میکند.
پاسخ