جهان هولوگرافیک
سلام.
من یک سوال در ارتباط با تصویر هولوگرام داشتم.
وقتی یک اشعه لیزر به دو پرتو مجزا تقسیم شود ، هولوگرام به وجود می آید. اولین پرتو با برخورد به شی ای که قرار است از آن عکس گرفته شود به عقب می جهد ( بازتاب می شود ) . سپس پرتو دوم با انعکاس نور پرتو اول برخورد می کند و حاصلش یک الگوی تداخلی است که روی قطعه ای فیلم ضبط می شود. به چشم بیننده تصویر توی فیلم به هیچ رو شبیه شیئ عکاسی شده نیست ولی به محض آنکه اشعه لیزر دیگری بر تصویر فیلم تابیده شود تصویری سه بعدی از شیئ اولیه بدست خواهد آمد. به این تصویر سه بعدی هولوگرام گفته میشود.
این قسمت مبحث برام گنگه : هولوگرام ها از قابلیت حیرت انگیزی جهت ذخیره اطلاعات برخوردارند. با تغییر زاویه ای که از برخورد دو موج لیزری روی فیلم عکاسی بدست آمده ، میتوان تصاویر گوناگون بسیاری روی همان سطح ضبط کرد. هر تصویر ضبط شده را میتوان با نور دادن به فیلم توسط اشعه لیزری و از همان زاویه ای که دو موج قبلی ساطع شده اند، دوباره بدست آورد.پژوهشگران با به کار بردن این روش حساب کرده اند که یک مربع یک اینچی فیلم قادر است همانقدر اطلاعات ذخیره کند که در 50 انجیل ذخیره شده!!
در واقع سوال من اینه که پرتو اولیه به یک شی مشخص تابیده میشود. پس انتظار میرود که تصویر هولوگرام هم همان تصویر شی مذکور باشد. درصورتیکه در اینجا گفته شده با تغییر زاویه بین دو پرتو تصاویر مختلفی را میتوان بر روی فیلم ضبط کرد که ربطی به شی اولیه ندارد!!
پاسخ
پس چرا هیچ کس جواب نمیده؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!! :evil: :evil: :evil: :evil:
پاسخ
خواهش می کنم یکی جواب منو بده Cry Cry :evil: :evil: Cry Sad Sad :evil: :? :evil:
پاسخ
سلام دوست عزیز
من والا چیزی در این رابطه نمیدونم. اما کمی صبر کن ببینیم چیزی می نویسن
پاسخ
منم برام سواله
ولی "من" اینجوری فکرمی کنم:
ببینید فرض کنید که رابطه y بر حسب x داریم که یه تصویر نامشخصه (تصویر روی هولوگرام)اما اگه به این تابع یک تابع دیگه (لیزری که به اون برای دیدن می تابونیم) اضافه بشه یه تصویر درست بهمون میده. این تابع دیگه همون تابعیه که از تصویر درست کم شده.
لیزر رو دو قسمت کردیم به شی تابوندیم و الگوی تداخلی تصویر رو با قسمت دوم لیزر ضبط کردیم روی فیلم. حالا با تابوندن اون لیزر مناسب تمام اتفاقاتی که در تداخل اول (تداخل سازنده و تخریب گر و . . . ) همه بر می گردند. مثل این که تغییرات تداخلی رو Undo کردیم پس تصویر اولیه به دست میاد.

حالا اون کاری که اول کردیم رو با هر زاویه ای که انجام بدیم تصویر یه جور میشه که اگر لیزر رو با همون زاویه بتابونیم تصویر اصلی رو بهمون میده.
هر زاویه>>><<<یه جور تصویر>><<یه زاویه مناسب====تصویر اصلی.
ارغنون ساز فلک رهزن اهل هنر است . . .
biyusa.blogfa.com
پاسخ
سوال من همین جاست که میگین هر زاویه = یه جور تصویر!
یعنی فرض کنیم شی اولیه ما یک سیب باشه پس قاعدتا تصویر هولوگرافیک که با زاویه مناسب لیزر بدست اومده تصویر یک سیب خواهد بود اما اگه این زاویه را تغییر بدهیم تصویر یک صندلی بدست میاد!!!!! که اصلا ربطی به شی اولیه نداره!!!
درست میگم؟؟
پاسخ
شاید این زاویه مربوط به اینه که یه تابع چند جور میشه به دو تابع جدا کرد(که جمعشون میشه تصویر اصلی)
biyusa.blogfa.com
پاسخ
خیلی ممنون. متوجه شدم Smile
پاسخ
http://www.roshd.ir/roshd/Default.aspx? ... tryID=1327
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool. Richard Feynman
پاسخ
خواهش می کنم. :wink:
biyusa.blogfa.com
پاسخ