تلسکوپ یا دوربین دو چشمی
سلام
من می خوام یه تلسکوپ بخرم. ولی یه نفر بهم گفت که دوربین دو چشمی بهتر از تلسکوپه. حالا شما میگید که من دوربین دو چشمی بخرم یا تلسکوپ؟
ممنون
برای بزرگ شدن اول باید کوچک بودن را تجربه کرد!
پاسخ
درود
آقا بهزاد شما چقدر می خوای پول بدی
هر چقدر پول بدی همونقدر هم آش می خوری ...
من دابسونی پیشنهاد می کنم :mrgreen:
پاسخ
من از یه نفر آگاه شنیدم که اگه با دوربین دوچشمی خوب آغاز کنید چون آسان جابجا میشه دست آورد بهتری خواهید داشت . بعدا میتونید سراغ تلسکوپ هم برید.
ارغنون ساز فلک رهزن اهل هنر است . . .
biyusa.blogfa.com
پاسخ
دوربین دوچشمی برای شروع کار ستاره شناسی به قول برخی از افراد بسیار مناسب است. اما برای من که مدتها است به کار رصد مشغول هستم، دوربین دوچشمی را پیشنهاد نمی کنم. دلایل زیر را بخوانید:
1- استفاده از آن برای رصد سر سو بسیار دشوار و باعث گردن درد می شود.
2- بزرگنمایی آن در حد راضی کننده برای رصد گر نیست
3- اگر از تنظیم خارج شود می بایست حتماً به شرکت فروشنده بازگردادنده شود.
4- کیفیت اپتیکی آن به تلسکوپ نمی رسد.
در گذشته همیشه دوربین دوچشمی پیشنهاد می شد اما الان بهتر است که از تلسکوپ استفاده شود. دوربین دوچشمی برای رصد هلال ماه و رصد اجرام معمولی آسمان مناسب است.
www.iranoptic.ir
پاسخ
درسته Idea
مثل اینکه تنها حسنی که برای دوچشمی میمونه حمل راحتشه :wink:
ارغنون ساز فلک رهزن اهل هنر است . . .
biyusa.blogfa.com
پاسخ
بله این یکی از موارد است. اما دوربین های دوشمی برای رصدگرانی که علاقه به دیدن خوشه های ستاره ای و اجرامی مانند M44 و M35 و M81 و M82 مناسب است. بیشتر افرادی که به تازگی وارد عرصه ستاره شناسی می شوند به دنبال بزرگنمایی مناسب هستند، ولی جمع آوری نور بیشتر و وضوح بالا می بایست سرلوحه خرید آنها قرار گیرد.
www.iranoptic.ir
پاسخ
یک دوچشمی خوب همیشه در کنار یک منجم هست. لفظ باید نمیشه به کار برد چون ممکنه من نوعی نخواهم از دوچشمی یا تلسکوپ استفاده کنم. رصد با همه نوع ابزاری لطف خودش رو داره. در نجوم آماتوری هم مثل حرفه‌ای به دنبال لذتی هستیم که ازر زیبایی عالم در اون داریم زندگی می‌کنیم. گاهی حتی باید هیچ ابزاری رو استفاده نکرد. گاهی آدم دوست داره بدون ابزار رصد کنه. دوچشمی هم از این قاعده مستثنی نیست. ابزاریه که میدان دید بازی داره و بسیاری از مواقع آدم دوست داره همون نماهای نزدیکی رو که با تلسکوپ می بینه با بزرگنمایی کم‌تر، از زیبایی اونها لذت ببره. کارهای جدی رصدی یقیناً با تلسکوپ انجام میشن. ولی تعداد پروژه‌های رصدی با دوچشمی هم کم نیست. این به بودجه و برنامه‌ی خودت هم ارتباط داره. که با نظرهای متفاوت و راهنمایی های متعدد، تصمیم بگیری که کجا چقدر می‌خوای هزینه کنی. دوربینهای دوچشمی متعدد در اندازه‌‌های متعدد برای اهداف مختلف کمی با هم فرق دارند.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool. Richard Feynman
پاسخ
فکر کنم جناب owl حرفی رو برای توضیح نذاشتن همه چیز هارو ذکر کردن عالی بود Big Grin

پیروز باشید
"والسَماءَ بَنَیناها باَیدٍ وَ اِنا لَمُوسِعُونَ"

آسمان را با دست قدرت خویش بنا نهادیم و بی وقفه بر وسعت آن می افزاییم...

هرکجا هستم باشم آسمان مال من است ...
http://www.m31galaxy.blogfa.com
پاسخ
هر گلی بوی خودش رو داره،رصد با دوربین دوچشمی هم یک حسن هایی داره که شما اصلا توی تلسکوپ نمی بینی والبته باالعکس.
شما باید ببینید وسیلتون رو دقیقا برای چه کاری می خواید؟ با همه اینها من می گم برای شروع دوچشمی خیلی مناسبه.تلسکوپ خریدن یک سری شرایط می خواد.
مثلا اگه شما درطبقه ی ان ام یک اپارتمان تو مرکز شهر زندگی میکنید و کمتر از شهرتون خارج می شید تلسکوپ براتون توصیه نمی شه
قلمروی حکومت من در اسمان است "بتهوون"
پاسخ