انجمن نجوم شاهرود زیر تاریکترین آسمون ایران
اگه در مورد ویژگی‌های یک آسمون تاریک می‌خواین بدونین بپرسین چون من قدر 7شو دیدم!!!!!!!!!
پاسخ
واقعا به حالتون قبطه می خورم.شباهنگ رو هم به زور تو تهران میشه دید
قلمروی حکومت من در اسمان است "بتهوون"
پاسخ
آسمون معرکه ی ماروببینین وبخواین برای رصدبیاین شاهرود انجمن ما می تونه راهنماییتون کنه. Big Grin مایه روستاپیداکردیم که حدقدرآسمونش7/2واسمش سهله.قراربود ماراتن امسال اونجابرگزار بشه که به خاطرمسائل بودجه ای نشد Sad !!!!!!
پاسخ
خیلی عالیه.ممنون.حتما در اولین فرصت.اسم انجمنتون چیه.ایا تارگاه هم داره؟
پاسخ
بااین شماره تماس بگیرین 09192736185همه چیزبهتون گفته میشه.
پاسخ
سلام
آسمان بام ایران شهرکرد ( بلند ترین نقطه خاورمیانه) را نیز فراموش نکنید!
چند شب رصدی مشترک باآقای جعفری زاده و علی ابراهیمی در شهرکرد داشتیم!
می گفتند که در تمام عمرشان همچین آسمانی ندیده اند!

پاسخ
من مختصات مکان رصدیمون روبهتون می دم روی نقشه باشهرکردمقایسه کنید :?: به حرف من میرسید!!!!!!98کیلومتریه جنوب شرقی شاهرود-استان سمنان.35.5 شمالی و55.5 شرقی.روستای سهل ازنواهی حاشیه ی دشت کویر.1خوانوارهم جمعیت داره.ازتمام شهرهای کوچیک وبزرگ بیش از 70کیلومتردوره!!!!!!!اگه آقای جعفری زاده وسراجی به اینجابیان Big Grin ازحیرت آسمونو تاصبح نگاه خواهند کرد. :!: شماهم میتونید خودتون بیاید ببینید.من ازرصدگرای مبتدی نیستم که دراندازه گیریه حدقدرودرجه ی آسمون اشتباه کنم.؟! :? درضمن اینجاازمکانهایی است که هنوز توسط منجمان معروف کشور کشف نشده ومااونو به انجمن نجوم ایران معرفی کردیم.
پاسخ
عجب
پس با این شرایط رصدخانه ملی باید در آنجا احداث بشود نه در تپه های اطراف قم!
البته من تمام مناطق مساعد رصدی کشور رو نگشتم!
اما خوب هیچ وقت نمی گویم که اینجا بهترین است و یا آنجا چون مسلما از مکانی که من در آنجا قرار دارم.
مکان مناسب تری نیز وجود دارد.

پاسخ
خیلی عالیه. به نظر من در این تالار از هر شهری افرادی وجود دارند که در انجمن های شهر خودشون عضو هستند یا مدیر اونجان.اگه بشه خودشان و انجمنشون و شهرشون رو معرفی کنند تا اگر گذر بقیه به اون شهر افتاد بتونن اونجا برند و با اعضای اونجا اشنا بشند و تو یک سری برنامه شرکت کنند. چطوره؟لطفا برید اینجا:
viewtopic.php?f=1&t=1048
پاسخ
حرفت کاملا درسته!من خودم در35نقطه ی کشوررصد کردم.هرجایی آسمونش یه جورقشنگه!بعضی جاها ستاره هاش خیلی ,گنده تربه نظرمی رسید!بعضی جاها ستارههای آسمونش دوبرابربودولی راه شیریش خیلی کمرنگ بود!بعضی جاها آسمونش خیلی ستاره نداشت ولی راه شیریش به شدت بزرگ بود,بعضی جاهامثل سهلم میشد اجرامی مثلm33.m11.m4روباچشم به وضوح زیاددید,اونجاحتی یه نور منطقه البروجی دیدیم درابعاد60درجه در40درجه!!!!!!!!!!که نورسبزش روی زمین سایه مینداخت!!!!برای همین گفتم تاریکترین چون ازهرمنجمی پرسیدم یه همچین جایی روندیده بود!معیاری که من براساسش حرف میزنم فقط تعدادزیاد ستارههای آسمون نیست؟!خودمم علت این همه تنوع رونمی دونم وحتما توی ماراتن نهم ازآقای تفرشی خواهم پرسید. :? اگه ارتفاع اینجایی که گفتم به جای 800متر3500متربه بالا بود وبیابانی هم نبود شک نکن رصد خونه ی ملی الن اونجابود ولی معیار مکان ساخت یک رصدخونه فقط تاریکیه زیادآسمون نیست :roll: !!!البته یکی از گزینه های مکان ساخت اون روی یکی از قلل شمالی شاهرود به نام شاهوارباارتفاع3994متربود که آسمان شبم نشون داد ولی چون راهش خیلی سخت بود حذفش کردن.من خودم باگروه کوهنوردیمون شاهواروفتح کردیم.اگه قراربودمنجما برای چندشب رصد برن اونجا بایدچندماه توی خونه استراحت مطلق میکردن!!! :wink: ولی خداییش آسمونش باهرجایی که تاحالا دیده بودم فرق داشت !ازمعرکه هم فراتر بود! :!: علتشم اینه که اطراف شاهرود شهرهای دیگه خیلی کمن وخودشم نورآنچنانی نداره!!!!به هرحال من خودت ودوستاتوبه شدت دعوت میکنم که برای یک شب رصدی هم که شده به شهرماتشریف بیارین Big Grin
پاسخ