نگاه به خورشید با دوربین
سلام
اگر با دوربین دوچشمی مستقیما به خورشید نگاه کنیم چه عوارضی داره؟
اصلا میشه با دوربین دوچشمی مستقیما به خورشید نگاه کرد یا مثل تلسکوپ باید با فیلتر نگاه کرد.
پاسخ
سلام
هیچگاه نباید به خورشید نگاه کنید چون سریعاٌ کور میشوید. من دارم یه مقاله می نویسم و. تا فردا تو سایت میزام
پاسخ
ممنون و منتظر مقالتون هم هستم
پاسخ
اگر یک عدد Floppy داشته باشید ... میتونیند باز کنید و اون حلقه توش رو در بیارین و یه طوری به جلوی دوربین وصل کنید ... اما اگر نور شدت دارد ( نور خورشید ) دهانه دوربین را کوچکتر کنید !
آسماني صاف و پر ستاره داشته باشيد ...
پاسخ
این کا را برای تازه کاران پیشنهاد نمیکنم . اگه فیلتر میخواهید با من تماس بگیرید
پاسخ
من اگر جای شما بودم کلمه تازه کاران را هم حذف می کردم. بدون هیچ ابزار ستاره شناسیی استاندارد نباید از هیچ وسیله دیگری به عنوان ابزار فرعی استفاده کرد. حتی رصدگران متبهر آماتوری هم در هیچ مقاله ای چنین پیشنهادی به هیچ کس نمی کنند. تنها راه همان فیلترهای استاندارد است که دو نوع آن در بازار ابزار ستاره شناسیی دنیا موجود است. که نمونه شناخته شده آن برای منجمان داخل ایران فیلتر مایلار است که در قطع های مختلف هم می توانند تهیه کنند.برای آن هم می توان قاب ساخت تا با دو چشمیف آن هم در عدسی شی و نه چشمی در حالی که یکی از عدسی ها مسدود شده می توانند رصد کنند.(دو چشمی فیلتر گذاری شده) حتی در این صورت هم نباید مدت زیادی به خورشید نگاه کرد. به دلیل خطرات رصد خورشید و در عین حال جذاب بودن آن احتمال خطا و صدمه دیدگی بسیار زیاد است!
در ضمن از مدیر سایت هم تقاضا می کنم که در مقاله ای می خواهند در سایت قرار دهند ابزار های دیگری که در رصد خورشید به کارمی رود معرفی کنند. متاسفانه این بخش از ستاره شناسی آماتوری حتی در ستاره شناسی آماتوری دنیا هم کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool. Richard Feynman
پاسخ
خوب اول از همه من یه ایرادی رو تصحیح کنم. ما از 2 نوع فیلتر بیشتر داریم برای رصد خورشید. یکی مایلار بود که گفتین. یکی بادر. اچ-آلفا. سولار اسکرین. کلسیوم که در بعضی مواقع استفاده می شه
اين همه مي دانيم اما نمي دانيم از كجا شروع شد!
http://www.astro.ir/
پاسخ
روی دوربین من جواب میده ! حتی روی تلسکوپم ... خورشید هم نارنجی رنگه ! هیچ نور شدیدی هم نداره ! اگه داشت باید دهانرو بست ! مثلا با یه 4 اینچ یه دهانه به قطر 2-3 سانتی متر !
آسماني صاف و پر ستاره داشته باشيد ...
پاسخ
دوست گرامی خوب شد ایراد از نوشته گرفتید چون من باید کامل تر توضیح بدهم. منظور دوست گرامی که از فیلتر ها ژرسیده بودند فیلتر قابل استفاده برای خودشان بود. فیلتر های بسیار گران اچ-آلفا برای آماتورهایی که می خواهند شروع به رصد و مطالعه ی خورشید کنند به هیچ وجه ضروری نیست. و عموما وقتی از فیلتر های رصدی صحبت می شود آنهم با دوربین دوچشمی دو نوع فیلتر است که در بازار های ابزار ستاره شناسیی به فروش می رسد:
1) فیلتر های هایی که پوشش فلز بر پلاستیک دارند. 2) نوع دیگری که فلز بر شیشه است.
انعکاس هر دو هم مناسب است. فیلتر های فلز بر پلاستیک بیشتر جهت رصد بدون ابزار هستند. عینکک های رصد خورشید یا کسوف از این دسته هستند.
اچ الفا و اچ بتا و تاج نگار و خورطیفنگار و طیف نگارهای زبانه و چندین نوع فیلتر دیگر نه برای مبتدی و یا حتی منجم آماتور معمولی بلکه برای آماتورها یی مهم هستند که مشغول مطالعه جدی خورشید هستند و تحقیقات ایشان همراه با مراکز تحقیقاتی است که ارزش هزینه کردن و وقت صرف کردن را برای یک آماتور داشته باشد. یاد آوری کنم کلمه فیلتر یا صافی در اپتیک به معنای عبور دهنده ی یک یا چند طول موج خاص است. در ضمن همراه با فیلتر های خاص رصد خورشید برای گرفتن نمای تک رنگ پدیده ای که در حال رصد هستید می توانید از فیلتر های تک رنگ یا چند رنگ هم استفاده کنید. برای کاربرد و نحوه استفاده و حتی تعریف پدیده های خورشیدی به نظرم نیاز به متنی بسیار طولانی است که در تالار گفتگو نمی توان آن را جا داد. ونکته ای را متذکر شوم. در تلسکوپ های تال که در ایران هم به فروش می رسند فیلتر در ابتدای ورودی نور آینه به چشمی قرار می گیرد. این نوع فیلتر ها بسیار خطرناک هستند. اگر رصد گر خورشید هستید و از این نوع استفاده می کنید بهتر به فکر فیلتر روزنه باز باشید( در دهانه تلسکوپ). زیرا بر اثر کانونی شدن نور شدید خورشید فیلتر ترک ظرف مدتی نه چندان طولانی بر می دارد. البته تصور می کنم هیچ کس چنین ریسکی نمی کند.
فکر کنم اگر به تبلیغات ستاره شناسیی نگاهی بیندازید می بینید به غیر از شرکت های مایلار و بادر گونه گونی زیادی در بازار فیلتر های نورمرپی وجود دارد. پس به تعداد شرکت ها فیلتر داریم. حتی هر کدام زیر شاخه های دارند. آلومینیم - استیل ضد زنگ - آلیاژ نیکل و کرم و آهن و غیره. ( اینها برای عکاسی مناسب هستند زیرا گذردهی بیشتری دارند. ولی کمیت بادر و مایلار و بسیاری دیگر یکی است و فقط در کیفیت تفاوت دارند. نوع فیلتر را طول موجها معلوم می کنند. منحنی گذردهی و چگالی اپتیکی کیفیت فیلتر ها را معلوم می کنند)
بهنظرم باید منظم تر مطالب بیان می شدند ولی به هر حال امیدوارم قابل استفاده باشد.

و البته دوست گرامی که از فلاپی یا ابزار جانبی استفاده می کنند باید متوجه باشند عوارض مربوط به چشم عانی عمل نمی کندد مگر شدت صدمه دیدگی بسیار شدید باشد. پس از مدتی امکان صدمه دیدگی آرام و نامحسوس وجود دارد. البته امیدوارم چنین اتفاقی برای هیچ کداماز دوستان ستاره شناسیی و غیر ستاره شناسیی نیفتد.
چشمانی تیز بین داشته باشید! :wink:
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool. Richard Feynman
پاسخ
من هفته پیش از روی کنجکاوی کاری کردم که تا چند روز چشمم درد میکرد وشانس اوردم که کور نشدم.
هنگام غروب (که نور خورشید کمه)یک تلق جلوی دوربین چسباندم و بعد با عینک افتابی ان را رصد کردم.واقعا زیبا بود ولی به عواقبش نمی ارزید توصیه میکنم هرگز اینکاررا نکنید!!!!!!!!!!
قلمروی حکومت من در اسمان است "بتهوون"
پاسخ