چندتا سوال داره مخمو می خوره... کمک کمک
حالا من یه سوال مطرح می کنم !
یه فرمول بدست بیارید که بشه بیشترین ارتفاع خورشید رو در طول سال در عرض جغرافیایی معین بدست آورد !
پاسخ
خيلي ممنون از جوابتون سوال شما هم خيلي قشنگ بود...
اما چه جوري ميشه حسابش كرد؟
1 سوال ديگه:چه جوري ميشه ميل خورشيد رو واسه يك عرض جغرافيايي خاص در يك روز مشخص بدست آورد؟
مثلا ميل خورشيد واسه عرض 35 شمالي در روز 28 آذر 88؟
پاسخ
سلام
منم به جواب آبادان آسترو رسيدم
ببينيد خورشيد بطور ظاهري در يك شبانه روز بروي دايرة البروج حركت مي كند.
حالا وقتي كه گفته مي شه حداقل يك شبانه روز بالاي افق باقي بماند...
يعني اين كه حداقل يك بار دايرة البروج بايد بر دايره ي افق ناظر منطبق بشه...تا اصلا غروبي نداشته باشه و همواره آسمون روشن باشه...
و از آنجايي هم كه استواي سماوي با دايرة ابروج زاويه ي تقريبا 5/23 درجه مي سازد، اگر 90 رو منهي 23.5 درجه كنيد به عرض جغرافيايي مطلوب كه برابر با 5/66 درجه است مي رسيد.
براي حل اين سوال فقط كافيه بتونيد كره ي سپهري رو درست رسم كنيد ،مطمئن باشيد كه به جواب مي رسيد.
البته فكر مي كنم كه اگر بتونيم از شكلمون يك مثلث كروي پيدا كنيم و از فرمول كسينوس ها استفاده كنيم و به
cosزاويه ي ساعتي= -(tanميل)(tanعرض جغرافيايي)
هم برسيم ،بشه ازش استفاده كرد...

در مورد سوال دومتون:
ببينيد ميل خورشيد هيچ ربطي به عرض جغرافيايي ندارد و مثلا در يك تاريخ و روز مشخص ميل خورشيد براي همه ي عرض ها و نقاط زميني برابر است.
در اين سوالي كه مطرح كرديد در واقع عرض جغرافيايي و سال نكات انحرافي هستن.
فقط مسئله باهاش شلوغ ميشه.
براي حل اين سوال كه از يك تناسب بسيار ساده حل ميشه تنها بايد از ميل خورشيد در 4 تاريخ مطلع باشيد.
اينكه ميل خورشيد در 1 مهر و 1 فروردين 0 است و در 1تير 5/23 درجه و در 1 دي 5/23-
: اول بايد حساب كنيد كه ميل خورشيد هر روز چند درجه تغيير ميكنه...
از امهر تا ا دي كه برابر با 90 روز است ميل خورشيد از 0 درجه تا 5/23 درجه تغير ميكند.
يعني خورشيد هر روز ميلش 26/0تغيير مي كند.

90روز 5/23درجه
1 روز x =. /26

حالا ببين از يك مهر تا 28 آذر چند روز ميشه...88 روز...
1روز 26/0 درجه
88روز x =-9/22

اميدوارم درست گفته باشم و تونسته باشيد جوابتونو بگيريد...
عيد همگي هم مبارك...
پاسخ
خب در مورد سوال شما دوست عزیزمون پاسختون رو دادند
و این نکته رو همیشه به خاطر داشته باش که میل و بعد همیشه برای ثوابت ثابت هستند ( به غیر از تغییراتشان در اثر حرکت تقدیمی برای زمان های طولانی ) و خورشید بروی دایره البروج حرکت می کنه و همونطور که دهداری جان گفتند اول فروردین و اول مهر میل خورشید 0 میشه و اول تیر ( انقلاب تابستانی ) میل خورشید 23 و نیم درجه میشه و اول دی ( انقلاب زمستانی ) میل خورشید منفی 23 و نیم درجه میشه .

--------------

و اما چطوری ارتفاع خورشید رو برای عرض های مختلف در زمان انقلاب زمستانی بدست بیاریم .

[عکس: 1260165445.jpg]

این هم فرمول :

ارتفاع خورشید = عرض جغرافیایی - ( 90 + میل خورشید )

مثلا انقلاب زمستانی در آبادان ( عرض 30 درجه )
ارتفاع خورشید = 30 - ( 90 + 23.5-) = 36.5

و یا برای ارتفاع خورشید در انقلاب تابستانی در آبادان
ارتفاع خورشید = 30 - ( 90 + 23.5) = 83.5

چه باحال درست در اومد !!
برو بچ این ها رو خودم بصورت تجربی در آوردم کپی نیستا
پاسخ
بازم سلام...
خيلي خيلي خيلي ممنون از جواباتون...خوشحالم كه ميتونم اينجا جواب سوالامو از دوستان گلي همچون شما بگيرم...
بازم سوال دارم:خواهشا...
چجوريه كه ميگن روزهاي اعتدال طول شب و روز در نيمكره ي شمالي و جنوبي برابر است. و معادل 12 ساعت است.
اينو از كجا مي فهمن؟
:oops:
يا اين كه مگه نميگين با توجه به عرض جغرافيايي ارتفاع ستاره قطبي فرق ميكنه و براي هر عرضي يك تعداد ستاره ي خاص دور قطبي است...حالا از كجا ميشه فهميد مثلا واسه عرض همين ابادان30 شمالي چه ستاره هايي دور قطبي هست؟
:oops:
پاسخ
در رابطه با سوال اولتون:
اگر بتونيد با استفاده از ميل خورشيد و عرض جغرافيايي زاويه ي ساعتي خورشيد روهنگام غروب بدست بياريد و اون رو دو برابر كنيد به مدت زماني ميرسيد كه خورشيد بالاي افق باقي ميمونه.
cosزاويه ي ساعتي= - (tanميل) (tanعرض جغرافيايي)

حالا اين فرموله از كجا بدست اومد؟
كافيه كه يك كره ي سپهري رسم كني...مثلث كروي رو توش پيدا كني...(بين خورشيد واقع برافق و دايرة البروج ،سمت اراس و قطب شمال سماوي)
از فرمول كسينوس ها استفاده كني...
در آخر به اين فرمول ميرسي.
از اين فرمول نه تنها براي خورشيد بلكه براي تمام ستارگان هنگام غروب مي توان استفاده كرد بطوري كه مدت زماني كه يك ستاره در بالاي افق خواهد بود برابر است با دو برابر زاويه ي ساعتي ستاره در لحظه ي غروب.
حالا بريم سراغ اين كه چرا ميگن طول شب و روز در نقاط اعتدال مساوي و برابر با 12 ساعت است.

يكي از نقاط اعتدال مثلا پاييزي رو در نظر مي گيريم كه ميل خورشيد 0 است.

Cosزاويه ساعتي = -(tanميل) (tanعرض جغرافيايي)

Cosزاويه ساعتي = 0

زاويه ساعتي= 90 درجه

90 درجه هم برابر با 6 ساعت است،پس زاويه ي ساعتي خورشيد هنگام غروب در ا فرودين برابر با 6 ساعت است.
زاويه ساعتي(2)= (6)(2)=12ساعت

در مورد سوال دومتون:
اين سواله با خوندن مقاله ي كركسي بر تارك آسمان نشسته در مجله نجوم براي منم به وجود اومد.
ستارگاني كه ميلشون از 90 منهي عرض جغرافيايي محل بيشتر باشه دور قطبي محسوب ميشن.
مثلا براي همين آبادان با عرض 30 درجه ي شمالي:ستارگاني كه ميلشون از 60 درجه بيشتر باشه پيرا قطبي محسوب ميشن.و ستارگاني كه ميلشون از 60- بيشتر باشه اصلا براي آبادان ديده نمي شن و ستارهايي كه ميلشون بين 60+ و 60- هست ستارگاني اند كه در آسمون آبادان طلوع و غروب دارن.
خيلي جالبه اگر بياي همينو براي دقياقا قطب شمال حساب كني ميشه 0 ...
يعني همه ي ستاره ها اونجا دور قطبي هستن،چون استواي سماوي دقيقا منطبق بر دايره ي افق و ستاره ي قطبي دقيقا در ارتفاع 90 با ميل 90 درجه قرار دارد.
اميدوارم تونسته باشم قشنگ بفهمونم بهتون...

حالا هم در مورد اين ارتفاع خورشيد:

خيلي فرمولش قشنگ بود...خيلي خوشم اومد...براي هر عرضي ...واي خيلي جالبه...بابت عكسم ممنون.
حالا براي منم يك سوال پيش اومد:
ما تونستيم بيشترين ارتفاع خورشيد رودر هر تاريخي با توجه به عرض حساب كنيم.
بيشترين ارتفاع خورشيد زماني رخ ميده كه خورشيد در عبور بالايي از روي نصف النهار مكان ناظر و كمترين فاصله ي سمت الراسي(فاصله ي ستاره تا سرسو) باشه كه اين لحظه رو ظهر شرعي ميگيم.
حالا با توجه به اين كه بيشترين ارتفاع خورشيد رو در روز انقلاب تابستاني در آبادان مي دونيم ، چجوري به لحظه يا زمان اذان ظهر برسيم؟
به عبارت ديگه:
بيشترين ارتفاع خورشيد در 1 تير ماه در عرض 30 درجه ي شمالي 5/83 است.
خورشيد در چه ساعتي به اين ارتفاع مي رسد؟
پاسخ
من همیشه دوست دارم خودم به جواب برسم تا اینکه برم همه ی کتاب ها رو ورق بزنم
بخاطر همین نجوم کروی رو دوست ندارم
--------

اما در مورد سوالت
dehdari نوشته: خورشيد در چه ساعتي به اين ارتفاع مي رسد؟

اگه منظورت ساعت محلیه که خودم و خودت می دونی میشه 12 ظهر
اما اگه ساعت رسمی مد نظرت هست باید ببینیم ساعت رسمی کشور برای کدام مکان و با کدام طول جغرافیایی هستش که میشه تهران و 52و نیم درجه (فکر کنم ) و بعد اختلافش با مکان خودمون مثلا آبادان با طول 48 درجه که به ازای هر درجه 4 دقیقه اضاف یا کم می کنیم ( اگه طول مکان خودمون رو از مرجع کم کردیم و مثبت شد باید اون مقدار رو باید اضاف کرد و درصورتی که منفی بود باید کم کرد )
تازه این تصحیح طول جغرافیایی بود
بعلاوه ما باید مقدار تعدیل زمانی رو هم محاسبه کنیم و به عددمون اضاف یا کم کنیم .
( شیر تو شیر شد :lol: )
تصحیح تعدیل زمان: چون مدار زمین دایره کامل نیست و محور چرخش آن نسبت به دایرةالبروج کج است، مدت زمان آن از یک ظهر تا ظهر بعدی، بسته به فصل سال، کمی تغییر می کند. اگر زمان ساعت دیواری از روزی به روز دیگر متفاوت باشد، مشكل ایجاد می شود بنابراین زمان ساعت دیواری که به آن ((زمان میانگین)) می گویند، زمان میانگین طی یک سال کامل است. ((تعدیل زمان)) که بهتر است ((يكسان سازی زمان)) خوانده شود مربوط به تفاوت بین ((خورشید واقعی)) و ((خورشید میانگین)) است.
که یه نمودار داره ولی من آماده نداشتم

بذارید بیشتر روش فکر کنم
پاسخ
نمي خوام از موضوع اصلي بحث منحرف شم.
ولي يك سوال از شما دارم...
منظور شما اين بود كه من براي جواب دادن به اين سوال كلي به خودم زحمت دادمو رفتم اين كتاب و اون كتاب رو ورق زدم تا به جواب برسم؟

و با توجه به اين كه در تايپ كردن كمي كند عمل مي كنم، نشستم و اين همه داستان و قصه نوشتم آن هم فقط براي ديگران؟

و اين كه نجوم كروي رو دوست نداريد بنا به دلايلي، البته كه نظرشخصي شماست وعقايد و نظرات افراد مختلف با هم كاملا متفاوت است...

از دوستان عذر ميخوام كه بصورت پيام خصوصي اين موضوع رو مطرح نكردم.
چون تا حدودي احساس كردم كه به من توهين شد،از همگي عذر ميخوام.
و البته آقاي افشارپور(اگر اشتباه نكنم) بابت پاسختون به سوالم هم ممنون...
بازم منتظرم ...
پاسخ
من نمی دونم چرا هر پستی که می دم همه طوری برداشت می کنند که انگار یکی داره بهشون توهین میکنه ، شما دوباره مطلب رو بخون
کجای این دو خط نوشته من به شما توهین شده ؟
من نظر شخصی خودم رو گفتم
و اعتقاد دارم وقتی از پیش پا افتاده ترین محاسبات و ساده ترین روش ها برای حل مسئله استفاده بشه هم موضوع قابل درک برای همه میشه و هم خود آدم راحت تر مطلب رو درک می کنه ! این که من نجوم کروی ( کتاب ) رو بخاطر استفاده خیلی زیاد از فرمول و نوشته ها بصورت ریاضی و مثلثاتی دوست ندارم چه ربطی به توهین کردن به شما داره !

هر سوالی که فقط از یه روش حل نمیشه !
مگه من گفتم شما همه کتاب ها رو ورق می زنی !
منظور من این بود که من بیشتر دوست دارم خودم مسئله ها رو حل کنم تا برم سراغ کتابام و فرمولها رو ببینم
در هر صورت امیدوارم به شما توهینی نشده باشه !
پاسخ
من اگر از اين بابت مطمئن بودم هيچ وقت به صورت سوال از شما نمي پرسيدم كه منظورتون چيه...
و همونطور هم كه گفتم فقط احساس شد ...
از يك جمله ميشه برداشتهاي مختلفي كرد...
پس بهتره كه تا شك و شبه اي پيش مياد برطرف بشه...
اشكالي كه نداشت من ازتون سوال پرسيدم تا خداي نكرده كدورتي پيش نياد،اشكال داشت؟
و خدا را شكر من جوابمو گرفتن...
ممنون...
هنوزم منتظر جواب همون سوالم...
پاسخ