يه سؤال درباره زمان و انبساط عالم دارم.
سلام دوستان. يکم سخته که توضيح بدم ولی خيلی ذهنمو مشغول کرده، شايدم اصلاً اشتباه برداشت کردم. به هر حال....
[ATTACH=CONFIG]929[/ATTACH]
می دونیم که هرچقدر به فضاي دورتر نگاه کنيم، مثه اينه که داريم تو زمان به عقب ميريم.اینا با هم نسبت مستقیم دارن پس هر چه قدر بيشتر پيش بريم، به زمان عقب تری برميگرديم.بیاین انبساط عالم رو بصورت دوبعدی فرض کنيم حالا طبق تصوير ، مثلا ما در نقطه C قرار داريم و نقطه B مبدا جهانه . بين فاصله C-B هرچقدر عميقتر نگاه کنيم، به زمان اوليه تری برميگرديم. ولی به نظر من قضيه در فاصله ی B-A فرق ميکنه. اگه ما B رو مبدا فرض کرده باشيم، نقطه A به اندازي C در زمان پيش رفته. پس اگه از C به A نگاه کنيم، نميتونيم بگيم که چون اين نقطه نسبت به B از ما دورتره ، پس A به زمان اوليه نزديکتره و مثلاً اون مبدا زمانه و بیگ بنگ اون جا اتفاق افتاده.پس نميتونيم به طور کلی بگيم هرچقدر از زمين بيشتر به اعماق فضا نگاه کنیم يعنی به زمان اوليه نزديک تر شديم.شاید ردش کنیم!!:-D اصلاً از کجا بدونيم که تو کدوم نقطه ايم؟ اميدوارم منظورمو رسونده باشم! شايد تصور من از زمان و انبساط غلطه.:confused: ميشه راهنماييم کنين؟

فایل‌های پیوست
.jpg   Picture2.jpg (اندازه 5.78 KB / تعداد دانلود: 2)
[COLOR="#0066ff"]
The truth is that the best ideas sound crazy at first. And then there comes a time when we can't imagine a world without them
[/COLOR]

[COLOR="#00cc00"]The 100 Year Starship organization
[/COLOR]
پاسخ
سلام
اگه منظورتون این که با نگاه به دور دست ها به بیگ بنگ نزدیکتر میشیم باید بگم گفته تون تا حدی درسته ، اما نمیشه مطمئن بود ، تو مستند ها چند بار درباره ی اینا صحبت کرده بودند ، اگه ما بخوایم بیگ بنگ رو مشاهده کنیم باید در نظر بگیریم که دنیا از چه جهاتی منبسط میشه و منبع انبساط کجاست.
این همه نقش عجب بر در و دیوار وجود هر که فکرت نکند ، نقش بُوَد بر دیوار
«بوستان سعدی»

حسین ابراهیمی
پاسخ
سلام
حرفتون درسته.این مفهوم به عنوان افق در کیهان شناسی شناخته میشه.به عبارت دیگه دو کهکشان a و c در افق هم نیستند.یک مقاله در همین مورد در شماره ی 206 مجله ی نجوم نوشته شده.پیشنهاد می کنم مطالعش کنید.
در ضمن بابت این دقتتون بهتون تبریک میگم.
گل نیلوفر در مرداب می روید تا همه بدانند در سختی ها باید زیبایی آفرید!
http://astrophoto.aminus3.com
پاسخ
only orion نوشته: سلام
حرفتون درسته.این مفهوم به عنوان افق در کیهان شناسی شناخته میشه.به عبارت دیگه دو کهکشان a و c در افق هم نیستند.یک مقاله در همین مورد در شماره ی 206 مجله ی نجوم نوشته شده.پیشنهاد می کنم مطالعش کنید.
در ضمن بابت این دقتتون بهتون تبریک میگم.

ممنونم. شماری 206 مجله ی نجوم قديميه، يعنی مال چند تا چاپ قبله و نميشه پيداش کرد. من چند تا مطلب درمورد همين موضوع خوندم ولی متاسفانه جواب سؤالمو نگرفتم. بعضياش ربطی به سوالم نداشتن بعضی رو هم نفهميدم. ميشه اگه اطلاعاتی در مورد این مساله دارين بگين و توضيح بدين؟ ممنون ميشم!
[COLOR="#0066ff"]
The truth is that the best ideas sound crazy at first. And then there comes a time when we can't imagine a world without them
[/COLOR]

[COLOR="#00cc00"]The 100 Year Starship organization
[/COLOR]
پاسخ