برا المپیاد کتاب می خوام
1. فیزیک هالیدی فقط برای یادگیری مفاهیم پایه‌ی فیزیک که لازم داری. البته لزومی هم نداره حتما هالیدی باشه معادل هالیدی کتابهای خوبی مثل اوهانیان و یانگ هم هستند.
2. نجوم و اخترفیزیک از دید من که فیزیکی هم هستم،‌ برخلاف دوست عزیز که اون رو بی قاعده یا نامرتب می‌دونن نظر مخالف دارم. بسیار اساسی کار کرده. داستان تعریف نکرده. باید برای یادگیری مفاهیم نجوم رو با پایه‌های اصلی اش یاد گرفت. تمریناتش رو حتما باید حل کنی. در هیچ کدوم از منابع دیگه نمیشه به نتیجه ای برسی. مگر اینکه با تمرین کارتو پیش ببری. کتابهایی که یکی از بچه ها معرفی کرده هم مناسبه ولی برای آْشنایی اولیه‌ی آماتوری با اصطلاحات!
3. ریاضی پایه: اسم کتاب نیست ولی من سرفصلهای لازم رو می‌گم: از بردار تا انتگرال ها باید چیزهایی بدونی. البته برای مرحله‌ی اول نیازی به انتگرال نیست.
4. فراگیری فعال نجوم: کتاب تمرین شخصی و گروهی به حساب میاد،‌ که باز هم نوشته‌‌ی زیلیکه. باید سؤالاتش رو جواب بدی. کلی نمودار داره. خیلیها رو دیدم در کلاسهای نجوم یا منجمان آماتور که تا می‌بینن نمودار و جدول می‌ترسن. ولی دقیقاً برعکسه! ساده ولی مفهومی.
سؤالهای سالهای گذشته رو حتما ببین. خودت تشخیص می‌دی چه باید کرد. کتابهای دیگه ای هم هستند که باید بخونی: نجوم کروی اسمارت. باید با مثلثلت کروی آشنا بشی. و در نهایت برسی به محسباتی که بیشتر در مرحله‌ی دوم نیاز داری.
بسته به طراح سؤال ممکنه ترمودینامیک هم لازم داشته باشی. بنابراین سعی کن فیزیک پایه رو خوب بدونی.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool. Richard Feynman
پاسخ

پیام‌های این موضوع
برا المپیاد کتاب می خوام - توسط Owl - 12-22-2007, 08:34 PM
برا المپیاد کتاب می خوام - توسط Owl - 05-04-2008, 10:50 PM