تلسکوپ های دابسونی
سلام .من دارم یه تلسکوپ دابسونی 10 اینچ اسکای واچرو برای رقابت صوفی آماده می کنم اما به چندتا مشکل عمده برخوردم که می خواستم ازراهنمایی شما دوستان استفاده کنم :wink: :
1- از آخرین رصدی که رفتیم ویه طوفان شن شد یه لایه ی حدود2میلیمتری خاک نرم وغبار روی آینه ی اولیه ی تلسکوپ نشسته که برای پاک کردنش هیچ راه مناسبی به ذهنم نرسید ؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!که نه اصلاروی اون خط بندازه(من از چندنفر شنیدم این آینه ها اونقدر حساسن که نباید با مالیدن چیزی پاکشون کرد)
نه از کثیفی یا لکه اثری بمونه ونه نیازی به بیرون آوردن اون باشه! Sad Sad Sad
2-آینه ی اولیه اش از هم خطی کمی خارج شده که هرچی تلاش کردم درست نشد البته خیلی داغون بود که تونستم تاحدی درستش کنم اما........وضوح اولیه رونداره !؟ Cry Sad
3-روی بدنش اثر چسب نواری که برای محکم کاری زده بودیم افتضاح مونده وپاک نمیشه باچی بایدپاکش کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ Sad Sad
4-یه اشکاله خیلی بد(البته اشکال که نه بیشترشبیه نقص عضوه! :lol: )هم براش پیش اومده که اگه بگم فکرمی کنین باهاش کشتی گرفتیم ولی خداییش فقط باهاش کلی رصدکردیم!! :roll: سیم هایی که درون فایندر بکاررفته وبعلاوه ی وسطش رو تشکیل میده هم کلا نیستن یعنی راستش اصلا نمی دونم کی وچطوری
وچه شکلی قطع شدن؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!من باید باهاش چه کار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ Sad Sad :?: :?:
پاسخ
nrss77 نوشته: سلام .من دارم یه تلسکوپ دابسونی 10 اینچ اسکای واچرو برای رقابت صوفی آماده می کنم اما به چندتا مشکل عمده برخوردم که می خواستم ازراهنمایی شما دوستان استفاده کنم :wink: :
1- از آخرین رصدی که رفتیم ویه طوفان شن شد یه لایه ی حدود2میلیمتری خاک نرم وغبار روی آینه ی اولیه ی تلسکوپ نشسته که برای پاک کردنش هیچ راه مناسبی به ذهنم نرسید ؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!که نه اصلاروی اون خط بندازه(من از چندنفر شنیدم این آینه ها اونقدر حساسن که نباید با مالیدن چیزی پاکشون کرد)
نه از کثیفی یا لکه اثری بمونه ونه نیازی به بیرون آوردن اون باشه! Sad Sad Sad
2-آینه ی اولیه اش از هم خطی کمی خارج شده که هرچی تلاش کردم درست نشد البته خیلی داغون بود که تونستم تاحدی درستش کنم اما........وضوح اولیه رونداره !؟ Cry Sad
3-روی بدنش اثر چسب نواری که برای محکم کاری زده بودیم افتضاح مونده وپاک نمیشه باچی بایدپاکش کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ Sad Sad
4-یه اشکاله خیلی بد(البته اشکال که نه بیشترشبیه نقص عضوه! :lol: )هم براش پیش اومده که اگه بگم فکرمی کنین باهاش کشتی گرفتیم ولی خداییش فقط باهاش کلی رصدکردیم!! :roll: سیم هایی که درون فایندر بکاررفته وبعلاوه ی وسطش رو تشکیل میده هم کلا نیستن یعنی راستش اصلا نمی دونم کی وچطوری
وچه شکلی قطع شدن؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!من باید باهاش چه کار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ Sad Sad :?: :?:
بهترین راه اینه که ببریدش فروشگاه آسمان شب یا از جایی که خریدید
http://www.underiransky.blogfa.com

زیر آسمان ایران
پنجره ای به سوی شگفتی های کیهان

http://lookdeep-skyobjects.blogspot.com
نگاه ژرف
آشنایی با اجرام فهرست های نجومی

**Love & Imagination Can Change The World**
پاسخ
اما تااونجایی که من توی کتابها یامقالات نجوم خوندم یا از منجما شنیدم تمیز کردن آینه ساده تراز اونه که من بخوام به خاطرش 500کیلومتر برم تهران اونم بایه تلسکوپه گنده!!!!!!!البته فقط راهش رو نمی دونم ازدوستانی که درزمینه ی فروش تلسکوپ یانگهداری از اون اطلاعات زیادی دارند خواهش می کنم که به من راهنمایی بدن!خواهش می کنم آخه واقعا مهمه! Sad Sad Sad البته لطفا اگربرای درست کردن فایندرکسی راه حلی داره به من ارائه بده واگر نه مجبورم فایندرروبفرستم تهران که اونم سالم رسیدنش باخداست Cry Sad Sad Sad
حتما بعضی از دوستان شده که آینه ی اولیه شون ازهم خطی خارج بشه پس توروخدا اگه راه حلی دارین به منم بدین؟! Sad آخه اینجورچیزامهارتهایی که هرمنجم آماتور که تلسکوپ داره باید بدونه؟؟؟ :roll: :roll: Sad
پاسخ
آقای جعفری زاده شماتجربتون دراین زمینه فکرمی کنم ازبقیه بیشتره حداقل شمابهم یه راهنمایی بدین آخه واقعا باوجودوقت زیادی که گذاشتم هنوزاین مشکل بزرگموحل نکردم!!!!!!! Sad Cry Cry Cry
پاسخ
پس اگه نمیتونی تا تهران بری زنگ بزن به فروشگاه آسمان شب از آقای تفرشی بپرس
http://www.underiransky.blogfa.com

زیر آسمان ایران
پنجره ای به سوی شگفتی های کیهان

http://lookdeep-skyobjects.blogspot.com
نگاه ژرف
آشنایی با اجرام فهرست های نجومی

**Love & Imagination Can Change The World**
پاسخ
به نظر من اریون بهترین تلسکوپ های جهان را میزنه من یه 750 میلیمتری شو دارم عالی برام کار میکنه Arrow
پاسخ
اریون عدسیهای معرکه ای می سازه اما درزمینه ی آینه خیلی باهاش موافق نیستم! :x
پاسخ
برای پاک کردن گرد و خاک میتونی به راحتی از جارو برقی پرقدرت استفاده کنی.باید لوله رو با فاصلی نیم سانت از اینه نگهداری تا گردوخاکو ببلعه.معمولا اینه تلسکوپ باید در بیاد و در محلول 70 درصد الکل و 30 درصد اب مقطر قرار بگیره و بعد از محلول در بیاد و بدون واسطه ی هر چیزی مثل دستمال و سشوار و ... در یه محل عاری از گرد و خاک مانند شیشیه اکواریوم خالی و سر و ته قرار بگیره تا به خودی خود خشک بشه. در مورد هم خطی هم باید بگم کار سختیه ولی ممکنه .این کارو باید از طریق پیچهای انتهای لوله دابسونی انجام بدی.البتهمن در این مورد اطلاعات کافی ندارم و زیاد روی این موضوع مانور نمیدم چون ممکنه به اینه تلسکوپت اسیب بزنی.رد دات هم یه وسیله یکبار مصرفه.اگر خراب شده دیگه وقت گذاشتن روی کیت وسیمکشی هاش فقط وقتو طلف میکنه پس بیخیالش.به جاش یه finder خوب مثل 50*9 برای تلسکوپت بگیر.فکر کنم کافی باشه این طور نیست؟ :wink:
لطفا یه سری هم به وبلاگ من بزنید: http://www.skytotelescope.blogfa.com
پاسخ
سلام دوست عزیز

اگر شما تاکنون این گونه تلسکوپ را تمیز میکردید، کاملاً اشتباه می کنید. این روش باعث کم شدن عمر کوتینگ خواهد شد. ضمناً کسی بر روی آینه تلسکوپ دستمال نمی کشد. اطلاع رسانی اشتباه باعث خرابی تلسکوپ می شود. ضمناً این روش تمیز کردن تا بحال باعث خربا شدن آینه‌ی 8 تلسکوگ در ایران شده که نمی دانم چه کسی آن را ترویج داده است.
پاسخ
سلام مي خواستم سوال كنم تلسكوپهاي دابسوني كه داراي موتور ردياب هستند، حركت استوايي رو شبيه سازي مي كنند؟يا فقط جرم مورد نظر رو پيدا مي كنند؟ با فرض اينكه قابليت Tracking داشته باشند آيا مي توان در عكاسي نجومي از آنها استفاده كرد؟
پاسخ