آیا جاذبه بر روی سرعت نور تاثیر دارد؟
آیا جاذبه بر روی سرعت نور تاثیر دارد؟
آیا ماده تاریک و جاذبه میان ماده در کاینات در انبساط تاثیر دارد؟
متشکرم
هرکجا هستم باشم-آسمان مال من است!
پاسخ
جرم زیاد که در یک حجم اندک جمع بشه گرانش زیادی تولید میکنه مثله ستاره های نوترونی و سیاه چاله ها پس روی نور می تونه تاثیر بذاره
البته شاید این مطلبی که نظر شخصی من بود گفتم اشتباه باشه به همین دلیل دوستان در صورت اشتباه تصحیح کنند
پاسخ
بعد از مهبانگ انتظار میره که انبساط متوقف بشه ولی اینطور نشد برای همین دانشمندان انرژی تاریک رو مطرح کردند که باعث هل دادن و جلوگیری از توقف انبساط عالم شد.
در مسابقه خواب برتر در وبلاگ زیر شرکت کنید و جایزه نجومی بگیرید:
http://www.rasadroya.blogfa.com
پاسخ
Virologist نوشته: آیا جاذبه بر روی سرعت نور تاثیر دارد؟
سرعت نور ثابته و جاذبه فقط روی طول موج اون تاثیر میگذاره.. همینظور جاذبه میتونه نور رو منحرف کنه بدون اینکه سرعتش رو تغییر بده.
Virologist نوشته: آیا ماده تاریک و جاذبه میان ماده در کاینات در انبساط تاثیر دارد؟
بله
پاسخ
نور با اینکه جرم ندارد اما جاذبه بر روی آن تاثیر می گذارد.
به نمونه های مشخصی از تاثیر جاذبه بر نور اشاره می کنم.
ستاره نوترونی
و سیاه چاله
همه شما می دانید که در سیاه چاله ها چه اتفاقی می افتد!

این مطلب رو هم بخونید( خوندنش خالی از لطف نیست)

در سرعتهاي پايين، جرم و انرژي دو چيز مجزا هستند. جرم، اندازه اينرسي جسم است و مي تواند با به حركت درآوردن يك شيء تعيين شود. اما انرژي، اندازه مقدار كاري است كه يك جسم انجام مي دهد. به سادگي مي توان بيان كرد كه وزن يك شيء تعيين مي‌شود اما انرژي اندازه مقدار كاري است كه يك جسم انجام مي‌دهد. به سادگي مي توان بيان كرد كه وزن يك شيء يعني نيروي جاذبه‌اي كه روي آن اعمال مي‌شود دقيقاً متناسب جرم ان است. يبه همين دليل گاهي الفاظ جرم و وزن را به جاي يكديگر بكار مي‌بريم اما وقتي چيزي با سرعتي نزديك به نور حركت مي‌كند جرم و انرژي جنبسي ديگر به راحتي قابل تفكيك نيستند. در حقيقت معادلات نسبي حركت بسيار پيچيده‌تر از حالتي است كه حركت شيء آهسته است و اثري كه جاذبه بر اشياء با سرعت بالا مي‌گذارد، بسيار پيچيده‌تر از حالتي است كه حركت شيء دآهسته است و اثري كه جاذبه بر اشياء با سرعت بالا مي‌گذارد، بسيار پيچيده‌تر از وزن است. بطور كلي شما مي توانيد خم شدن پرتوي نور توسط جاذبه را به يكي از دو روش زير تفسير كنيد:

اول اينكه جاذبه بر جرم جسم اثر نگذارد بلكه بر انرژي اثر كند. به اين ترتيب نور به طرف پايين مي‌آيد زيرا انرژي آن در ميدان جاذبه اثري همانند وزن بر روي آن دارد.

دوم اينكه پرتو نور بر اثر تغيير شكل فضا و زمان در اطراف شيء داراي جاذبه، در فضا خم مي‌شود. بنابراين وقتي نور از كنار شيئي كه جاذبه دارد رد مي‌شود، در خط مستقيم حركت نمي‌كند يعني نور در منحني ايجاد شده در آن فضا مي‌افتد. مي توان گفت ديدگاه آخري صحيح است، اما چون قدري مبهم است توصيه مي كنيم براي درك بهتر تئوري نسبيت عمومي انيشتين را مطالعه كنيد.

پاسخ
abadanastr نوشته: جرم زیاد که در یک حجم اندک جمع بشه گرانش زیادی تولید میکنه مثله ستاره های نوترونی و سیاه چاله ها پس روی نور می تونه تاثیر بذاره
البته شاید این مطلبی که نظر شخصی من بود گفتم اشتباه باشه به همین دلیل دوستان در صورت اشتباه تصحیح کنند

البته منظور من از تاثیر خمش در مسیر نور بود نه سرعت
پاسخ