چند تا سوال؟ ( سوال های نجوم و فیزیک )
سلام
۱.ایا جهت حرکت منظومه ی شمسی با جهت حرکت سیارات یکیه؟یا مثل یکی از قمرهای زحل استثنا هم داریم و اصلا دلیله این استثنا چیه؟
۲.اگه یه هلیکوپتر به یه اندازه ای از زمین فاصله بگیره و به مدت 24 ساعت ثابت بمونه(حرکت در هیچ جهتی وجود نداشته باشه)و بعد فرود میاد ایا در همون محل پرواز میشینه؟من فکر میکنم همون جای قبلی فرود میاد !جواب چیه؟
۳.سیاه چاله ی مرکز کهکشان چه طور به وجود اومده؟
۴.بعد از از بین رفتن همه ی ستاره ها چی میشه؟ منظورم تا کوچکترین ستاره هاست.(اصلا همچین چیزی اتفاق میفته واگه میفته کیهان در اون زمان به چه صورته؟)
۵.ایا توی علم مطلبی در مورد برگشت زمان مطرح شده؟چه طور؟(یا اینکه همچین چیزی محال و خلاف تعریف زمانه؟)
۶.ایا میشه الکترونها رو از اتمی جدا کرد؟البته بدون بار دار کردن اتمی دیگر.منظورم اینه که میتونیم الکترون تنها داشته باشیم؟چه طور؟اتفاقی میفته؟
۷.ماده ی به وجود اورنده ی میدان مغناطیسی زمین کجاهاست و دقیقا چیه و چه ویژگیهایی داره واین ویژگیها از کجا اومدن؟
پاسخ
1‏.نمیدونم.
2‏.همچین چیزی امکان نداره!در فضا هیچ جسمی ساکن نیست!‎
به فرض محال در این صورت هلیکوپتر به زمین سقوط نمیکنه و با رسیدن به مدار زمین به دور اون میچرخه.
3.از مرگ یک ستاره ی پرجرم موسوم به ستاره ی ابرنواختری بوجود میان.‎
4‏.چنین اتفاقی غیر ممکنه!
همواره ستاره های جدیدی درحال تولدن!
ستاره ها از بین نمیرن.
اونا پس از مرگ به اجسامی مثل کوتوله ی سفید،اجرام نوترونی،سیاهچاله ها و ... تبدیل میشن!‎
5‏.بازگشت زمان؟
منظورتون همون انتقال به بعد زمانیه دیگست؟
بله،همچین چیزی میتونه اتفاق بیفته!مثل سیاهچاله ها و سفیدچاله ها!
با تردید میتونیم بگیم که حتی انسان ها هم به این علم دست یافتن!مثل پروژه ی فیلادلفیا.‎
6‏.دسترسی به الکترون های درون اتم کار خیلی سختیه که تا به حال دانشمندا نتونستن انجامش بدن!یا حداقل من چیزی در این مورد نشنیدم.
البته با انجام یک سری تغییرات مغناطیسی در هسته چنین اتفاقی ممکنه عملی بشه!‎
7‏.ماده ی عمده ی تشکیل دهنده ی گوشته و هسته ی زمین آهن و کبالت و نیکله که با قرار گرفتن در محدوده ی تأثیر میدان مغناطیسی خورشید،قطبی شدنو یک میدان مغناطیسی اطراف زمین بوجود اوردن.
این میدان زمین رو از بادهای خورشیدی و تشعشعاب اون و سایر تشعشعات کیهانی مصون میکنه.

‏(همه ی اینها بر پایه ی نظر و اطلاعات شخصی بود)
به آسمان مینگرم.
دنباله داری را میبینم!
به سمت خورشید در حرکت است..
به اطرافم مینگرم،نوری به سمت من در حرکت است!
آه چه سعادتی...
پاسخ
اگه میشه در مورد سوال ۲ بیشتر توضیح بدید خوب نمیفهمم!
چه طور ستاره های جدید در حال تولدن ؟ ماده ی مورد نظر برای این تولد دایم از کجا میاد؟
پاسخ
محل تولد و مرگ ستاره ها اجرامی به نام سحابی ها هستن.
مواد اولیه ی تشکیل دهنده ی اوناهم ظاهرا هیدروژنه!
ستاره ها قبل از تولد پیش ستاره هستن.
با جذب مواد بیشتر اونقدر بزرگ و چگال میشن که در اونها نیروی هسته ای بوجود میاد.با این اتفاق پیش ستاره ها به ستاره تبدیل میشن.
به آسمان مینگرم.
دنباله داری را میبینم!
آه چه سعادتی...
پاسخ
M101 نوشته: ۲.اگه یه هلیکوپتر به یه اندازه ای از زمین فاصله بگیره و به مدت 24 ساعت ثابت بمونه (حرکت در هیچ جهتی وجود نداشته باشه) و بعد فرود میاد ایا در همون محل پرواز میشینه؟ من فکر میکنم همون جای قبلی فرود میاد! جواب چیه؟
سلام

قبلاً من مشابه همین سئوال رو در این تاپیک گذاشتم.

[عکس: file.php?id=880]

بحث جالبیه.
[SIZE=1][SIZE=1]...And, it was man's job to understand how it worked[/SIZE][/SIZE]
پاسخ
اگه میشه جواب همین سوال رو به زبان ساده بگید.
گل نیلوفر در مرداب می روید تا همه بدانند در سختی ها باید زیبایی آفرید!
http://astrophoto.aminus3.com
پاسخ
با سلام

زمین با جو خود درحال حرکت است وهلکوپتر نیز در جو زمین قرار دارد پس هلکوپتر نیز با زمین می چرخد مگر این که از جو زمین خارج و درنتیجه ازنیروی جاذبه زمین رها شود.
پاسخ
M101 نوشته: سلام
۱.ایا جهت حرکت منظومه ی شمسی با جهت حرکت سیارات یکیه؟یا مثل یکی از قمرهای زحل استثنا هم داریم و اصلا دلیله این استثنا چیه؟
۲.اگه یه هلیکوپتر به یه اندازه ای از زمین فاصله بگیره و به مدت 24 ساعت ثابت بمونه(حرکت در هیچ جهتی وجود نداشته باشه)و بعد فرود میاد ایا در همون محل پرواز میشینه؟من فکر میکنم همون جای قبلی فرود میاد !جواب چیه؟
۳.سیاه چاله ی مرکز کهکشان چه طور به وجود اومده؟
۴.بعد از از بین رفتن همه ی ستاره ها چی میشه؟ منظورم تا کوچکترین ستاره هاست.(اصلا همچین چیزی اتفاق میفته واگه میفته کیهان در اون زمان به چه صورته؟)
۵.ایا توی علم مطلبی در مورد برگشت زمان مطرح شده؟چه طور؟(یا اینکه همچین چیزی محال و خلاف تعریف زمانه؟)
۶.ایا میشه الکترونها رو از اتمی جدا کرد؟البته بدون بار دار کردن اتمی دیگر.منظورم اینه که میتونیم الکترون تنها داشته باشیم؟چه طور؟اتفاقی میفته؟
۷http://www.astrotalk.ir/posting.php?mode...17128.ماده ی به وجود اورنده ی میدان مغناطیسی زمین کجاهاست و دقیقا چیه و چه ویژگیهایی داره واین ویژگیها از کجا اومدن؟

به سوالاتتون بر اساس معلومات خودم جواب ميدم و اگر دوستان اشكالي مي بينن لطف كنن و تذكر بدن :

1. منظومه ي شمسي يك "سيستم" هستش و سيارات جزئي از اين سيستم و حق نداريم حركت يك سيستم رو با حركت اجزاء يك سيستم مقايسه كنيم .

2. همون جاي قبلي فرود مياد . اگر داخل يك قطار ، توپي رو به بالا بيندازيد باز هم توي دستتون فرود مياد ؛ چون توپ يك سرعت اوليه به اندازه ي سرعت حركت شما داره ( كه هر دو برابر سرعت قطاره ) و اين باعث ميشه حركت شما و توپ به سمت جلو با هم اتفاق بيفته . هلي كوپتر هم در هنگام پرواز يك سرعت اوليه داره كه با سرعت گردش زمين برابره و اين باعث ميشه كه همزمان با زمين بچرخه و در همون جايي كه پرواز كرده فرود بياد .

3. سياه چاله ها بر اثر از بين رفتن ستاره هاي پرجرم بوجود ميان و عظيم ترين و پرجرم ترين ستاره ها در مركز كهكشان وجود دارن و طبيعيه كه احتمال تشكيل سياه چاله در مركز كهكشان بيشتر از جاهاي ديگه باشه .

4. مرگ و مير و زاد و ولد ستاره ها شبيه جامعه ي انساني ست ! عده اي متولد مي شوند و عده اي مي ميرند . بنابراين نمي توان با ديدن مرگ و مير ستارگان ، به از بين رفتن تمامي آنها در آينده حكم كرد .

5. فعلا حتي از لحاظ تئوريك بعيد ميدانم كه چنين چيزي ممكن باشد . حتي توقف زمان بنابه نظريه ي نسبيت تقريبا محال است و بازگشت به زمان گذشته كه جاي خود دارد . اما يكي از مهمترين پارادوكس هايي كه درمورد بازگشت به زمان گذشته مطرح مي شود اين است كه شخص به زمان گذشته برگردد و اجداد خود را به قتل برساند ! در اين صورت پيچيدگي هايي بوجود مي آيد كه ظاهرا قابل حل نيست .

6. الكترون هاي آزاد از اتم جدا مي شوند و يك يون مثبت باقي مي گذارند . اگر الكترون آزاد وجود نداشت ، جريان برق ايجاد نمي شد .

7. ميدان هاي الكترومغناطيس از دوقطبي هاي مغناطيسي بوجود مي آيند . مواد درون زمين به گونه اي قرار گرفته اند كه برآيند نيروهاي توليد شده توسط دوقطبي هاي موجود در آن ، ميدان مغناطيسي زمين را بوجود آورده است . وقتي مواد درون زمين جابجا مي شوند ، دو قطبي ها هم جابجا شده و برآيند ميدان هاي توليدي شان در جهت ديگري قرار مي گيرد و ما شاهد هستيم كه ميدان مغناطيسي زمين ، عملا در حال تغيير جهت دادن است .

اگر نكته اي ، اشكالي ،‌ بحثي ، صحبتي . . . هست ، بفرماييد .
پاسخ
سلام

در مورد هلیکوپتر اشکال اساسی دارم. قبلاً هم توی این تاپیک مطرح کردم.

بالگرد به محض جدا شدن از سطح زمین که قبلاً با اصطکاک به آن نیروی دورانی وارد می‌شد، دیگر هیچ نیرویی واقعی را حس نمی‌کند (جاذبه هم که نیروی واقعی نیست. فقط تاثیر انحنای بافت فضا-زمان است). پس طبق قانون دوم نیوتن، باید به مسیر مستقیم الخط با سرعت ثابت خودش که قبلاً از زمین دریافت کرده بود (0.5 کیلومتر در ثانیه) ادامه داده و از دید ناظر دور شود!

مثل این شکل:

[عکس: file.php?id=881]

اما چرا اینطور نیست؟
[SIZE=1][SIZE=1]...And, it was man's job to understand how it worked[/SIZE][/SIZE]
پاسخ
درمورد هلیکوپتر،این قضیه نقطه اشتراکی با قضیه ی پرتاب گلوله حین حرکت نداره!
وقتی هلیکوپتر بدون حرکت جایی می ایسته،این به دلیل اینه که پره هاش بهش نیرو وارد میکننو اونو از حرکت باز میدارن و میشه گفت که سرعت اولیه نداره.به همین دلیل موقع سقوط درست به همون نقطه ی اولیه سقوط میکنه.
ولی گلوله ی پرپاب شده سرعت اولیه داره و هیچ نیرویی هم بهش وارد نمیشه!
درمورد سفر زمان،این پدیده به هیچ وجه غیر ممکن نیست!‎
ما نمونه ای از سفر زمان رو در سیاهچاله ها و سفیدچاله ها شاهد هستیم.‎
درمورد سؤال الکترون،من منظور سؤالو خوب متوجه نشدم.اگه میشه بیشتر توضیح بدین.
به آسمان مینگرم.
دنباله داری را میبینم!
آه چه سعادتی...
پاسخ